Még nem éreztetik hatásukat Donald Trump vámjai a kínai gazdaságban

2025.04.16. 09:17
Az elmúlt év azonos időszakához képest sokkal jobban emelkedett a kínai GDP, mint azt az elemzők várták, ugyanakkor megjegyezték, hogy az amerikai vámok hatásai még nem jelentkeztek a távol-keleti ország fogyasztási adataiban. A kínai kiskereskedelmi forgalom ugyan növekedett, de az ingatlanpiac nagymértékben csökkent az első negyedévben.

Kína első negyedéves gazdasági növekedése meghaladta a várakozásokat, amit erősített a fogyasztás és az ipari termelés, ugyanakkor a döntéshozók már készülnek az amerikai vámok hatásaira, melyek elemzők szerint évtizedek óta a legnagyobb kockázatot jelentik a távol-keleti ország számára − írta a Reuters.

A szerdai adatok szerint a kínai bruttó hazai termék (GDP) 5,4 százalékkal nőtt 2025 első negyedévében az egy évvel korábbihoz képest, amely ugyan nem változott 2024 negyedik negyedévéhez képest, mégis felülmúlta a korábbi elemzői várakozásokat, amelyek 5,1 százalékról szóltak.

Donald Trump vámtarifái azonban válaszlépésekre sarkallták korábban a pekingi vezetést, emellett a piacok globális recessziótól tartanak a vámháború miatt. Ezek pedig befolyásolhatják a gazdasági kilátásokat Kínában is.

Hszü Tiancsen, az Economist Intelligence Unit vezető közgazdásza szerint a kormányzati ösztönzés fellendítette a fogyasztást, valamint támogatta a beruházásokat, és nagyon jó kezdetnek nevezte az 5,4 százalékos növekedést. Megjegyezte, hogy az elmúlt két évben Kína első negyedévi adatai nagyobb emelkedést mutattak, ugyanakkor a második negyedév alulmúlta a várakozásokat, ezért erőteljes és időben adott politikai válaszra volt szükség.

A korábbi adatok szerint a gazdasági fellendülés ingadozó a távol-keleti országban, a banki hitelezés és az ipari termelés ugyan felgyorsult, azonban az emelkedő munkanélküliségi ráta és a tartós deflációs nyomás a gyenge kereslet miatti aggodalmakat táplálja. Elemzők szerint a kínai export márciusi növekedése a visszájára fog fordulni az elkövetkező hónapokban, mert ekkor éreztetik hatásukat az amerikai kormány által bevezetett vámok.

Éves szinten azonban alacsonyabb lehet a kínai gazdaság növekedése

Egy felmérés szerint 2025-ben a kínai gazdaság visszafogottabb, 4,5 százalékos növekedésre számíthat, ami fél százalékkal marad el a 2024-estől. A UBS befektetési bank még ennél is alacsonyabb adatokat feltételez, 4 helyett 3,4 százalékos emelkedéssel kalkulál, melyet a vámháborúval indokolnak.

A kínai kiskereskedelmi forgalom márciusban 5,9 százalékkal nőtt az első két hónapban mért 4 százalékos emelkedéshez képest, míg az ipari termelés 5,9 százalékról 7,7 százalékra ugrott az év harmadik hónapjában. Ezzel mindkét adat túlszárnyalta az elemzők előrejelzéseit.

A kiskereskedelmi forgalom emelkedését a háztartási elektronikai cikkek és a bútorok értékesítésének két számjegyű növekedése okozta. Ugyanakkor a kínai ingatlanpiac mintegy 10 százalékkal csökkent az év első három hónapjában az előző év azonos időszakához képest, viszont márciusban nem változtak az új lakások árai.

Li Csiang kínai miniszterelnök szerint a vámháború ellenére az országnak elegendő mozgástere és eszköze van a gazdaság fellendítésére, valamint további élénkítő intézkedések bevezetését ígérte. 2025-ben Peking elsődleges célja a fogyasztás fellendítése, mellyel szintén az amerikai vámok hatásait kívánják ellensúlyozni.

Emiatt a Politbüró, a Kínai Kommunista Párt legfőbb döntéshozó testülete várhatóan még áprilisban ülésezni fog, hogy meghatározza a következő hónapokra vonatkozó politikai menetrendet. Márciusban megkezdték a költségvetés átalakítását, többek között emelték az éves költségvetési hiánycélt.