Nyert a Mol a bíróságon, Horvátországnak súlyos árat kell fizetnie
Az Egyesült Államok Washingtoni Szövetségi Bírósága nem fogadta el Horvátország kérelmét, hogy utasítsa el a Mol 2022-es választott bírósági ítélet végrehajtására vonatkozó követelését – írta kedden a Balk, amit az Economx szúrt ki. Most arról a kártérítésről van szó, amelyet több mint két éve állapított meg a Világbank alá tartozó ICSID.
A választott bíróság kimondta: a horvát állam megsértette a Mollal közösen tulajdonolt INA olajtársasággal kötött megállapodás egyik szerződéses részét.
Az odaítélt összeg 184 millió dollár volt, ami azóta a kamatok miatt 200 millióra növekedett. Ezután a horvátok megtámadták a választott bírósági határozatot, de veszítettek, így a Mol behajthatja a követelését.
A peres eljárás 2013-ban indult, amikor a Mol azt állította, hogy 2 milliárd kuna kár érte annak következtében, hogy a horvát állam nem tett eleget szerződéses kötelezettségének, vagyis nem vásárolta fel 15 éven át piaci áron az INA teljes horvátországi gázkitermelését. A 200 millió dollár a jelenlegi árfolyam alapján körülbelül 71 milliárd forintot jelent.
