Donald Trump szerint az Egyesült Államok újrakezdi a vámtárgyalásokat Kínával

2025.05.11. 14:45
Az Egyesült Államok elnöke, Donald Trump arról számolt be közösségi oldalán, hogy újraindultak az amerikai–kínai vámtárgyalások, hiszen mindkét országnak érdeke, hogy a vámháború ne fajuljon tovább. Friss információk szerint a megbeszélésekre Colognyban, Svájcban került sor szombaton, de vasárnap újra találkoznak a felek. Trump szerint hatalmas előrelépés történt már eddig is.

Donald Trump üdvözölte az amerikai–kínai kereskedelmi kapcsolatok „teljes újraindítását”, miután Genfben első nap megbeszéléseket folytattak vezető amerikai és kínai tisztviselők a vámok bevezetése miatt kirobbant kereskedelmi háború enyhítése érdekében – számolt be a The Guardian. Az amerikai elnök dicsérte a „nagyon jó” megbeszéléseket, és úgy vélte, hogy „barátságos, de konstruktív módon megtárgyalt teljes újrakezdésről van szó”.

Kína és az Egyesült Államok javára egyaránt azt szeretnénk, ha Kína megnyílna az amerikai üzleti élet előtt

– tette közzé vasárnap kora reggel Truth Social platformján az amerikai elnök, hozzátéve: „Nagy előrelépés történt!”. Ezt azonban nem részletezte. A tárgyalások várhatóan vasárnap folytatódnak – mondta egy, a megbeszélésekhez közel álló forrás.

Kína miniszterelnök-helyettese, He Lifeng mintegy nyolc órán át tanácskozott Scott Bessent amerikai pénzügyminiszterrel és Jamieson Greerrel, az Egyesült Államok kereskedelmi képviselőjével, ez az első személyes találkozójukon azóta, hogy a világ két legnagyobb gazdasága jóval 100 százalék feletti vámokkal sújtotta egymás termékeit.

A Trump által idén Kínára kivetett vámok jelenleg összesen 145 százalékon állnak, az egyes kínai árukra kivetett amerikai vámok kumulált értéke pedig eléri a 245 százalékot. Kína 125 százalékos megtorló vámokat vetett ki az amerikai árukra, ami a két ország közötti kereskedelmi embargóhoz közeli helyzetet betonoz be.

Ezt követően egyik fél sem tett nyilatkozatot a megbeszélések tartalmáról, és nem jelezte, hogy konkrét előrelépés történt volna a vámok csökkentése felé, mivel a Svájc ENSZ-nagykövetének rezidenciáján tartott megbeszélések helyi idő szerint este 8 óra körül értek véget.

Sötét ablakú furgonok

Bessent, Greer és He Genfben találkoztak, miután hetek óta egyre nagyobb feszültséget okozott Trump februárban kezdődött vámválsága és a pekingi megtorlás, amely gyakorlatilag leállította a közel 600 milliárd dolláros éves kétoldalú kereskedelmet. A kereskedelmi vita, valamint Trump múlt havi döntése, miszerint többtucatnyi más országra is vámokat vet ki, megzavarta az ellátási láncokat, elbizonytalanította a pénzügyi piacokat, és felszította az éles globális visszaeséstől való félelmet.

A svájci diplomáciai központban folytatott tárgyalások helyszínét nem hozták nyilvánosságra,  szemtanúk azonban látták, hogy mindkét delegáció az ebédszünet után visszatért az ENSZ nagykövetének Colognyban található, zárt kerítéssel körülvett villájába. Korábban az amerikai tisztviselők, köztük Bessent és Greer mosolyogva hagyták el szállodájukat a tárgyalásokra menet. Bessent nem volt hajlandó beszélni az újságírókkal.

Ugyanebben az időben látták, amint sötétített ablakú Mercedes furgonok távoztak egy szállodából, ahol a kínai delegáció tartózkodott.

Washington arra törekszik, hogy csökkentse a Pekinggel szembeni 295 milliárd dolláros áruforgalmi deficitet, és meggyőzze Kínát, hogy mondjon le az USA szerint merkantilista gazdasági modellről, és járuljon hozzá nagyobb mértékben a globális fogyasztáshoz. Peking visszavágott az általa külső beavatkozásnak tekintett helyzetnek, és azt akarja, hogy Washington csökkentse a vámokat, és tisztázza, hogy mit szeretne.

Ki kérte a találkozót?

A kínai hivatalos Hszinhua hírügynökség szombati kommentárjában azt írta, hogy az Egyesült Államok „a vámokkal való meggondolatlan visszaéléssel” destabilizálta a globális gazdasági rendet, de hozzátette, hogy a tárgyalások

pozitív és szükséges lépést jelentenek a nézeteltérések megoldására és a további eszkaláció elkerülésére.

A gazdasági elemzők kevéssé számítanak áttörésre. Trump pénteken azt mondta, hogy a kínai árukra kivetett 80 százalékos vám „helyesnek tűnik”, és ezzel első ízben javasolt konkrét alternatívát a kínai importra kivetett 145 százalékos vámokkal szemben.

Azt sugallta, hogy a megbeszéléseket Kína kezdeményezte. Peking közölte, hogy az Egyesült Államok kérte a megbeszéléseket, és hogy Kína politikája, miszerint ellenzi az amerikai vámokat, nem változott. Az amerikai kereskedelmi miniszter, Howard Lutnick pénteken a Fox Newsnak úgy nyilatkozott, „az elnök szeretne megegyezni Kínával. Szeretné deeszkalálni a helyzetet”.

Trump sajtótitkára, Karoline Leavitt egyértelművé tette, hogy Amerika nem fogja egyoldalúan csökkenteni a vámokat, Kínának engedményeket kell tennie. A svájci gazdasági miniszter, Guy Parmelin pénteken Genfben találkozott mindkét féllel, és már azt is sikernek minősítette, hogy a tárgyalásokra sor került.

„Ha létrejöhet egy útiterv, és úgy döntenek, hogy folytatják a megbeszéléseket, az csökkenteni fogja a feszültséget” – mondta pénteken újságíróknak, mondván, hogy a tárgyalások vasárnap vagy akár hétfőn is folytatódhatnak.