Átlátszó: 16 ezer tonna magzatkárosító anyagot használ majd a debreceni akkugyár évente
További Gazdaság cikkek
-
Új vezérigazgató érkezik a Magyar Turisztikai Ügynökség élére
- Így utazunk idén nyáron: rekordot dönthet a vakációs költekezés
- Nincs, aki elmosogasson – berúgta az ajtót a nyári munkaerőhiány
- Kihúzták az Eurojackpotot, egy szerencsés magyar több millió forinttal gazdagodott
- Mi lesz azokkal, akik a parajdi sóbányából éltek?
A debreceni BMW-gyár akkumulátor-beszállítója, a kínai tulajdonú Eve Power jelentős mennyiségű, reprodukciót károsító szerves oldószert fog felhasználni a gyártási folyamatban – derült ki a cég környezethasználati engedélyéből, amelyet az Átlátszó közérdekű adatigénylés útján szerzett meg. A dokumentum azért különösen érdekes, mert a hivatalos állami nyilvántartásban, az Országos Környezetvédelmi Információs Rendszerben (OKIR) a „nincs megjeleníthető adat” felirat szerepel a cég neve mellett.
Az Átlátszó a KiMitTud közadatigénylő oldalon keresztül kért hozzáférést a dokumentumhoz, de a Hajdú-Bihar Megyei Kormányhivatal Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Hulladékgazdálkodási Főosztálya először megtagadta annak kiadását. Egy kúriai döntésre hivatkozva azt állították, hogy a dokumentumot csak személyesen lehet megtekinteni. Miután azonban a portál figyelmeztette a hivatalt, hogy ez az állítás valótlan, végül mégis elküldték az engedélyt.
Évi 16 ezer tonna magzatkárosító anyag
A környezethasználati engedély szerint a létesítményben lítium-nikkel-kobalt-mangán alapú akkumulátorok gyártása tervezett. Az akkumulátorgyártó üzem termelési kapacitása 30 GWh/év, ami 250 905 600 darab/év akkumulátorcella legyártását jelenti. Az akkumulátorcellák gyártása során évente 16 612,2 tonna N-metil-2-pirrolidont (NMP) használnak majd fel.
Az NMP egy különösen veszélyes vegyület, amely reprodukciót károsítónak minősül. Belélegzése elsősorban terhes nőkre jelent veszélyt: vetélést okozhat, vagy a magzat rendellenes fejlődését eredményezheti.
Az anyag környezetbe (levegőbe, talajba) jutása súlyos kockázatokkal jár.
A kormányhivatal az engedélyben előírta, hogy az Eve Power a bevonás alatt befecskendezett NMP 99 százalékát nyerje vissza, és a kibocsátott légáramot nedves mosóval kezelje. „A maximálisan előírható kibocsátási határérték 1 milligramm/köbméter” – olvasható a dokumentumban.
Jelentős vízigény, nagyrészt újrahasznosított vízből
Az engedély szerint az akkugyár ivóvízigénye viszonylag alacsony, napi 79 köbmétert lesz, ami évi 26 070 köbmétert jelent. Ugyanakkor a gyártáshoz rengeteg vizet használnak majd fel, ami nem az ivóvízhálózatból lesz biztosítva.
„A telephely technológiai vízigényének ellátása érdekében ipariszürkevíz- és iparihígítóvíz-hálózat kerül kiépítésre. Az iparihígítóvíz-igény 585,11 köbméter/nap, az ipariszürkevíz-igény 2981,78 köbméter/nap” – áll a dokumentumban. Ez évente közel 1,2 millió köbméter vizet jelent, ami azonban még mindig kevesebb, mint a szegedi BYD-gyár tervezett 1,8 millió köbméteres fogyasztása.
Az üzem villamosenergia-igénye 69 megavolt-amper (MVA) lesz, amihez új 132/11 kilowattos transzformátorállomást létesít a cég. A termelés részleges zöldítésére is tesznek lépéseket: „A létesítmény villamosenergia-felhasználásának csökkentése érdekében 13,2 megawatt telepített teljesítménnyel rendelkező napelempark kialakítása tervezett.”
Frissítés:
Cikkünkre hétfőn este reagált a Hajdú-Bihar Vármegyei Kormányhivatal, azt írták,
a kormányhivatal az adatigénylő iratbetekintési kérelmére a kért iratot korlátozás nélkül, elektronikus úton az igénylő rendelkezésére bocsátotta.
A kormányhivatal tudomásunkra hozta, hogy az Átlátszónak erről helyreigazítási kérelmet is küldött.
