Bevált a kormányzati szigor, újabb szereplők rettentek el az áremeléstől

További Gazdaság cikkek
-
Kihúzták a százmilliókat érő számokat a hatos lottó sorsolásán
- Diadalmenetre vágyott a forint, aztán ránk rúgta az ajtót egy újabb háború
- Szombati pénzeső: tizenhárom ember nyert fejenként mintegy 4 millió forintot
- Új vezérigazgató érkezik a Magyar Turisztikai Ügynökség élére
- Így utazunk idén nyáron: rekordot dönthet a vakációs költekezés
„A családok védelme érdekében a kormány minden esetben fellép az indokolatlan áremelésekkel szemben – a biztosítók önként vállalták a lakásbiztosítási díjak korlátozását!” – kezdte közleményében a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM).
Emlékeztettek, hogy a kormány az élelmiszerek, a háztartási cikkek, a banki számladíjak és a telekommunikációs szolgáltatások díjai esetében is fellépett az „igazságtalan” áremelésekkel szemben.
A cél világos, meg kell védeni és meg kell erősíteni a magyar lakosság, a családok anyagi biztonságát. A kormány minden esetben fellép az indokolatlan áremelésekkel szemben, ezért üdvözli, hogy a bankok és telekommunikációs cégek után a biztosítók is önkéntesen korlátozzák, befagyasztják a lakásbiztosítások díját
– fogalmaztak. A lakásbiztosítási díjak esetében a biztosítók nagymértékű díjemelésére lehetett számítani, azonban a Nemzetgazdasági Minisztérium azonnal egyeztetéseket kezdeményezett a biztosítási szektor szereplőivel.
A kormány kemény lépésekre készült
„A tárca arra kérte a biztosítótársaságokat, hogy – a bankszektor és a telekommunikációs szolgáltatók példáját követve – önkéntes alapon vállaljanak árkorlátozást és díjcsökkentést.
Amennyiben a tárgyalások nem vezettek volna eredményre, úgy a kormány készen állt szabályozói eszközökkel beavatkozni a lakásbiztosítások díjazásába” – árulták el. Mindenesetre az elmúlt napokban a biztosítótársaságok sorra bejelentették az önkéntes díjkorlátozásokat.
„A bankokhoz hasonlóan a magyar biztosítási szektor is stabil alapokon áll, ami lehetővé teszi a lakásbiztosítási díjak csökkentését, miközben a biztosítási összegek az alulbiztosítottság elkerülése érdekében továbbra is követik az ingatlanok értéknövekedését.”
Ennek eredményeképpen a díjcsökkentés ellenére a nyújtott szolgáltatás színvonalában romlás nem következhet be – szögezték le.
Bejelentéseik szerint a biztosítók önkéntes alapon vállalják, hogy a lakosság által kötött új lakásbiztosítási szerződések díjszintje változatlan feltételek esetén nem haladja meg a 2024. december 31-i díjszintet, ezt a vállalást pedig 2026. június 30-ig fenntartják. A meglévő szerződések esetében továbbá minden ügyfél kedvezményben részesül, a 2025. július 1. és
2026. június 30. közötti évfordulóktól számított 1 éves időszak alatt az ügyfelek által fizetett biztosítási díj nem nőhet.
„A kormány határozott fellépése több mint 3 millió magyar család számára nyújt kézzelfogható segítséget, összesen mintegy 15-25 milliárd forint összértékben. A biztosítók önkéntes vállalásainak eredményeként a lakásbiztosítási ügyfelek a biztosítási díjat terhelő 12 havi inflációs hatásoktól mentesülnek, miközben a biztosított lakásvagyon értéke emelkedik, tehát
nem alakulhat ki alulbiztosítás”
– hangsúlyozták. Közölték, hogy a Nemzetgazdasági Minisztérium a jövőben is figyelemmel kíséri az árak és díjak alakulását. Amennyiben az indokolatlan áremelkedés veszélye felmerül, a magyar családok védelmében a kormány kész fellépni és beavatkozni, ahogyan azt korábban az élelmiszerárak, a bankszámladíjak, valamint a telekommunikációs szolgáltatások esetében is megtette.
(Borítókép: Nagy Márton 2024. december 3-án. Fotó: Tövissi Bence / Index)
