Pénzeső az egyik gyógyszergyártónál, most a betegeken a sor
További Gazdaság cikkek
-
Tovább védi a kormány a fiatalok pénztárcáját, marad a kamatstop a diákhiteleknél
- Meglepő eredmény: új város került a világ legélhetőbb helyeinek élére
- Ezt akarták hallani a napelemesek, itt a fordulat Magyarországon
- Ezt biztosan nem akarta látni Nagy Márton, az évtized legrosszabb adatai érkeztek
- Továbbra sem érkezik az MNB képzésén hallgatók ösztöndíja, nyílt levelet írtak
„2025-ben tovább erősödött üzleti tevékenységünk: a General Medicines üzletág és biotechnológiai üzletág eladásaink, valamint a Vraylar jogdíjbevételei is két számjegyű növekedést mutattak. A nőgyógyászati üzletágat az egy évvel ezelőtti előszállítások által fellendített magas bázis befolyásolta, ugyanakkor az árfolyamhatás továbbra is általános hátszelet jelentett összes üzletágunk számára” – ezzel a felütéssel ismertette kedden Orbán Gábor, a Richter Gedeon vezérigazgatója a vállalat első negyedéves eredményeit.
A Richter Gedeon 2025 első negyedévében ismét erős számokat tett le az asztalra: a gyógyszeripari bevételek elérték a 220 milliárd forintot, ami 10 százalékos növekedést jelent az előző év azonos időszakához képest. Ha lehántjuk az árfolyammozgások hatását, a tényleges növekedés mértéke inkább 6 százalék körül alakult – ez némileg alatta marad az év egészére várt ütemnek.
Ennek egyik fő oka a tavalyi, szokatlanul magas bázis, amikor is jelentős előszállítások pörgették fel az árbevételt, különösen a nőgyógyászati üzletágban és az APAC-régióban. A mostani eredmények tehát részben egy kiemelkedően erős múltbéli negyedévhez viszonyítva születtek, ami némileg tompítja a növekedés fényét – de ettől még előremutatóak.

A két számjegyű a növekedések
De nézzük az eredményeket üzletáganként. A központi idegrendszeri, vagyis CNS üzletág 13 százalékos éves növekedést ért el, amit főként a Vraylar jogdíjbevételek tartós és dinamikus emelkedése (14 százalék) húzott magával. A Reagila eladásai ezzel szemben nem mutattak érdemi változást az előző évhez képest – a növekedést itt a szállítási ütemezés és egy ausztrál partnercseréből fakadó átmeneti visszafogottság árnyékolta be.
A nőgyógyászati termékek forgalma 6 százalékkal bővült az első három hónapban. Ez a növekedés szerényebbnek tűnhet annak fényében, hogy 2024 első félévében jelentős előszállítások torzították a bázist – különösen a fogamzásgátlók és menopauza-kezelések piacán, az APAC-térségben és Észak-Amerikában. A háttérben azonban továbbra is erős dinamika munkál:
Nyugat- és Kelet-Európában két számjegyű növekedést produkált az üzletág, miközben olyan kulcsfontosságú márkák, mint a Ryeqo, Drovelis, Lenzetto és EVRA, megőrizték lendületüket.
A biotechnológiai üzletág sem maradt le: bevételei ismét két számjegyű növekedést mutattak, amit elsősorban a megnövelt gyártókapacitásra építő CDMO (bérgyártási) értékesítések hajtottak előre. Ám a teriparatid forgalma stagnált – itt a partnerek irányába történő, ideiglenesen csökkentett szállítások fogták vissza a számokat.
A General Medicines – vagyis az általános gyógyszerek – üzletága közben csendes sikertörténetet írt: 12 százalékos éves növekedést ért el az első negyedév során. Az eredmény mögött egyszerre áll az előző év alacsonyabb bázisa, a kedvező devizaárfolyamok, az árhatás és a növekvő értékesítési volumen. Még árfolyamhatások nélkül is figyelemre méltó, 9 százalék körüli bővülést mutatott a szegmens.
Kiemelkedő a szabad cash flow
Az üzletágak után érdemes a pénzügyi mutatókra is külön kitérni. A Richter Gedeon 2025 első negyedévében stabil pénzügyi teljesítményt mutatott, amely mögött jól körülhatárolható hajtóerők és piaci folyamatok álltak.
A gyógyszergyártási szegmens bruttó fedezete 10 százalékkal, 154 milliárd forintra emelkedett, még akkor is, ha a bruttó fedezeti hányad kissé – 0,2 százalékponttal – mérséklődött, 70 százalékra. Az eredményességet tekintve a tisztított EBIT 8 százalékkal bővült, és elérte a 69 milliárd forintot. Árfolyamhatásoktól megtisztítva ez 167 millió eurónak felel meg, ami szintén 4 százalékos növekedést jelent az előző év azonos időszakához képest.
A növekedés élén a CNS üzletág állt, elsősorban a Vraylar-eladások lendületes, két számjegyű bővülésének köszönhetően. De az általános gyógyszerek üzletág is derekasan kivette a részét a profitbővülésből, hiszen ott is jelentős EBIT-növekedés volt tapasztalható. A nőgyógyászati üzletág teljesítményét viszont némileg visszafogta a tavalyi magas bázis, valamint a kutatás-fejlesztési, illetve marketing- és értékesítési kiadások megemelkedése. A biotechnológiai szegmens veszteséges maradt.
A jelentett EBIT 68 milliárd forint volt, ami 7 százalékos éves növekedésnek felel meg. Az anyavállalat tulajdonosaira jutó adózott eredmény gyakorlatilag változatlan maradt, szintén 68 milliárd forinttal zárva a negyedévet.
külön figyelemre méltó a szabad cash flow alakulása: az M&A tranzakciók előtti érték 60 milliárd forint volt, ami 14 százalékos növekedést jelent.
Ezt a javuló működési nyereségesség, az alacsonyabb tőkebefektetés és a nettó működőtőke mérsékeltebb növekedése tette lehetővé. A negyedév során nem történt jelentősebb tőkekiáramlás – sem akvizíciók, sem osztalékkifizetések formájában –, így a megnövekedett szabad cash flow közvetlenül növelte a vállalat nettó készpénzpozícióját.
Büszke vagyok azokra a fontos eredményekre, amelyeket az elmúlt hónapokban értünk el az alapvető készítményekre vonatkozó stratégiánk végrehajtásában. Pozitív CHMP-véleményt kaptunk a denosumab bioszimilásainkról, benyújtottuk a törzskönyvi kérelmet a tocilizumab bioszimilárisára Európában, társfejlesztési és licencmegállapodást írtunk alá az Adalvóval egy szemaglutid injekcióról, és szklerózis multiplex kezelésére szolgáló termékeket vezetünk be Európában
– mondta el az eredményekről Orbán Gábor vezérigazgató, majd hozzátette: ezek a lépések mind hozzájárulnak ahhoz, hogy a betegek szélesebb köre számára tegyük lehetővé a gyógyszerekhez való hozzáférést. A vállalat közgyűlése eközben zöld utat adott az igazgatóság javaslatának: a 2024-es év adózott nyereségéből 93 milliárd forint osztalék kerül kifizetésre, melyre 2025 júniusában kerül sor.
A vállalat külön hangsúlyozta, továbbra is elkötelezett amellett, hogy korszerű gyógyszerei minél több beteg számára elérhetőek legyenek. A denosumab bioszimiláris pozitív CHMP-véleménye, a tocilizumab törzskönyvezési kérelmének EMA általi befogadása, és a szemaglutid injekció közös fejlesztéséről szóló megállapodás az Adalvóval mind fontos lépések ebben az irányban. A szklerózis multiplex elleni készítmények bevezetése tovább erősíti a portfóliót.
