Kormányzati szintre kerül a zalaegerszegi járműipari tesztpálya

2025.05.13. 07:01
Stratégiai döntés született a zalaegerszegi járműipari tesztpálya jövőjéről: a ZalaZone kiválik a győri Széchenyi István Egyetem alapítványából, és önálló közérdekű vagyonkezelő alapítványként működik tovább. A több mint 70 milliárd forintos értéket képviselő létesítmény a kormány szerint országos és nemzetközi jelentőségű központtá nőtte ki magát, ezért nemzeti érdek az önálló működtetése.

A zalaegerszegi járműipari tesztpályát megvalósító Autóipari Próbapálya Zala Kft. (APZ) jelenleg a Széchenyi István Egyetemért Alapítvány 100 százalékos tulajdonában van, azonban a jövőben új, önálló közfeladatot ellátó közérdekű vagyonkezelő alapítvány jön létre a működtetésére ZalaZone Alapítvány névvel – közölte a zalaegerszegi önkormányzat hétfőn.

A döntés hátterében az áll, hogy a ZalaZone tesztpálya az elmúlt években olyan ütemben fejlődött, ami kiemelt központtá tette a járműipari innovációk terén. Az idén megvalósuló harmadik ütemmel a tesztpálya szolgáltatásai tovább bővülnek, és a mesterséges intelligencia területén is országos jelentőségűvé válik.

A közlemény szerint a tesztpálya-beruházás befejezésével az oktatási jellegű kutatási célok mellett a piaci működés jelentősége is megnő. Az új helyzetben a létesítmény nemzetközi szintű kihasználhatóságát az biztosítja legjobban, ha önállóan, országos hatáskörben működik, és tulajdonjogilag nem egy térségi, egyetemi ökoszisztémához kapcsolódik.

Szélesebb körű együttműködésekre nyílik lehetőség

A Széchenyi István Egyetemért Alapítvány kuratóriuma ezért döntött az alapítvány szétválasztásáról. Ennek eredményeként az APZ Kft. 100 százalékos üzletrésze és a kapcsolódó közfeladatok kiválnak, és létrejön az új ZalaZone Alapítvány, amelyben az állam csatlakozó alapítóként vesz részt.

A tesztpálya továbbfejlesztéséhez elengedhetetlen, hogy egyetemekkel, kutatóintézetekkel, állami fejlesztőkkel és magáncégekkel a jelenleginél is szélesebb körű együttműködéseket építsen ki. A kormány szerint ez nemzeti érdek, hiszen a globálisan átrendeződő járműipari környezetben Magyarországnak kiemelkedő szerepet kell vállalnia a járműipari innovációkban és a mesterséges intelligencián alapuló fejlesztésekben.

Törvénymódosítás és zalaegerszegi képviselet

A változtatások jogi hátterének biztosítására Hankó Balázs, a tudománypolitika koordinációjáért felelős miniszter várhatóan kedden törvénymódosítást nyújt be az Országgyűlésnek. A Zaol.hu információi szerint a tesztpálya jelenleg több mint 70 milliárd forintos értéket képvisel, és szolgáltatásait 53 járműipari megrendelő veszi igénybe.

A heteken belül létrejövő új alapítvány kuratóriumában és felügyelőbizottságában a székhelyül szolgáló Zalaegerszeg képviselői is helyet kapnak. A város részvétele biztosítja a helyi érdekek érvényesülését is a jövőbeni fejlesztések során.