- Gazdaság
- hongkong
- kína
- magyarország
- kelet
- alpha lau
- eu
- orbán viktor
- kapu
- kormány
- hipa
- hepa
- egy övezet egy út
- joó istván
Aranykapu nyílt Keleten: tárt karokkal várják a magyarokat

További Gazdaság cikkek
-
Varga Mihály kemény üzenettel állt ki a jegybank függetlenségéért
- Információ és ellátás nélkül hagyott a Wizz Air több tucat magyart Dubajban
- Nem változtatott az alapkamaton az MNB Monetáris Tanácsa
- Különleges jelenetet láttunk: robot nyújtotta át az aláírandó papírokat egy magyar egyetemen
- Bejelentést tett az MVM, magasabb összegű rezsiszámlák érkezhetnek
A magyar vállalatok előtt hatalmas lehetőségek tárulnak ki a világ egyik legfejlettebb gazdaságában. Hongkong ugyanis zöld lámpát ad a magyar cégek ázsiai térhódításának, miközben rekordot döntött a kétoldalú kereskedelem. De mit csináljanak azok a magyar cégek, amelyek a világ másik felén próbálnának szerencsét? Ennek részleteit tárta fel lapunknak magyarországi látogatásán Alpha Lau, az Invest Hong Kong (InvestHK) befektetésösztönzési főigazgatója.
Így léphetünk át vállalkozóként az ázsiai aranykapun
Alpha Lau bemutatta, hogy az InvestHK berlini irodája ingyenes tanácsadást és testreszabott szolgáltatásokat kínál az ázsiai piacokra igyekvő vállalatoknak, beleértve a stratégiai útmutatást, engedélyek és vízumok ügyintézését, valamint a helyi szolgáltatókkal való kapcsolatépítést. Emellett számos más előnyről is beszámolt:
- Hongkong egyszerű és alacsony adórendszert kínál, amely mentes a globális adózástól, áfától és tőkenyereség-adótól.
- A hongkongi cégek azonnali hozzáférést kapnak a kínai piachoz, beleértve a vámmentességet és szakmai képesítések kölcsönös elismerését.
- Hongkong Ázsia szívében található, 4-5 órás repülési távolságra a régió kulcsfontosságú piacaitól.
- A világ egyik legszabadabb gazdasága, alacsony adókkal, erős jogi védelemmel és szabályozott üzleti környezettel. Ázsia vezető pénzügyi központja, amely kiváló lehetőségeket kínál tőkebevonásra, vagyonkezelésre és tőzsdei bevezetésre (IPO).
- Hongkong kiemelkedő startup-ökoszisztémával és kutatás-fejlesztési infrastruktúrával rendelkezik, különösen a fintech és biotech területeken.
- A 90 napos vízummentesség és a kétoldalú munkavállalói programok elősegítik a kulturális és gazdasági kapcsolatok erősítését.
- Számos szektorban, például hajó- és repülőgép-lízing, valamint szellemi tulajdon fejlesztése terén adókedvezmények érhetők el.
A szakember kiemelte, hogy Hongkong ideális ugródeszka lehet a magyar vállalatok számára az ázsiai piacok eléréséhez, köszönhetően kedvező üzleti környezetének, stratégiai elhelyezkedésének és széles körű nemzetközi kapcsolatrendszerének.
„Nagy lehetőséget látunk az együttműködésre olyan területeken, mint a fejlett gyártástechnológia, a zöldtechnológia, az intelligens logisztika és az innováció” – mondta.

Magyarország is nyitott egy aranykaput az ázsiaiaknak
Alpha Lau szerint Hongkong és Magyarország gazdasági együttműködése folyamatosan erősödik, különösen az Egy övezet, egy út (Belt and Road Initiative) keretein belül.
„Magyarország stratégiai elhelyezkedése Közép-Európában, erős gyártóipara és befektetésbarát hozzáállása miatt természetes partnerünk” – fogalmazott. Az Indexnek elmondta, hogy a kínai vállalkozók szemében Magyarország különösen vonzó célpont, mivel EU-tag, ami kiemelt szempont a kínai üzleti köröknek.
Magyarország remek helyen van, Európa közepén. Hidat képez Kelet és Nyugat között, de a déli piacok felé is. Emellett most nagyon kedvező az adórendszerük, és a két ország – Kína és Magyarország – viszonya is kimondottan jó
– magyarázta a szakember. Hozzáfűzte, hogy a kínai piac különösen izgalmas, mert sok a fiatal, akiknek az életszínvonala robbanásszerűen emelkedik, így erős vásárlóközönséget jelentenek.
Szuperszámítógépek várják a Hongkongba települő vállalkozásokat
Alpha Lau az Indexnek elárulta, hogy a hongkongi Cyberport nevű techparkban létrehoztak egy hatalmas AI-szuperszámítógép-központot, amelynek első üteme már 3000 petaflop teljesítményű – ez elképesztő számítási kapacitás.
Az egészet az állam fizette. Rengeteg chip, óriási beruházás és temérdek áramfogyasztás, de ha AI-nagyhatalommá akarunk válni, ehhez brutális számítási erő kell
– magyarázta lapunknak a szakértő. A rendszert bérelni lehet, méghozzá nagyon baráti áron, mert céljuk, hogy Hongkongot az AI-kutatások központjává fejlesszék.
Jó hír a magyar vállalkozásoknak, hogy ők is használhatják ezt a szuperszámítógép-hálózatot, ha alapítanak egy hongkongi céget.
Kapui vagyunk egymásnak
Alpha Lau elmondta, hogy a hongkongi reptér a világ első számú teherszállítási központja (cargo). Ez hatalmas logisztikai előnyt jelent, ami a magyar exportőrök számára is kiaknázható lehetőség, különösen ha értékes árut szállítanak.
„A repülővel való szállítás leginkább az értékesebb termékek esetében éri meg, az olcsóbb árut inkább hajóval küldik – magyarázta. – Hongkongon keresztül elsősorban gyógyszerek, hűtött élelmiszerek és drága kozmetikumok mozognak. A reptér mellett van az Alibaba teljesen automatizált raktára is, ahol robotok válogatják szét és küldik tovább az árut.”
Nagy előnyt jelent a magyar cégeknek, hogy Hongkongból könnyű az egész ázsiai régiót elérni.
Ráadásul Hongkongban nincsenek vámok.
A szakértő végül egy frappáns hasonlattal zárta beszélgetésünket: „Magyarország kapu az ázsiai országok számára Európába, Hongkong pedig kapu az európai országoknak Ázsiába. Vagyis mindketten kapuk vagyunk.”
Látogatása során Alpha Lau találkozik olyan jelentős magyar vállalatok képviselőivel, amelyek érdekeltek az ázsiai piacokon való terjeszkedésben. Továbbá a Magyar Exportfejlesztési Ügynökség (HEPA), a Magyar Fintech Szövetség, a Magyar–Hongkongi Üzleti Szövetség, valamint a Nemzeti Befektetési Ügynökség (HIPA) vezetőivel és tagjaival is találkozik majd.
(Borítókép: Hongkong. Fotó: Xia Yang / Getty Images)
