Ide nem kell árrésstop, nem akarnak idén sörárat emelni a hazai fesztiválok

PAP 1946
2025.05.18. 06:04
A csapolt sör árán igyekeznek fékezni a hazai fesztiválok, így idén több helyen is a rendezvényeken megszokotthoz képest kifejezetten olcsó sörrel találkozhatnak a bulizók. A fesztiválok szervezői egyetértenek abban, hogy a megfizethetőség kulcskérdés a fiatalok megszólításában és megtartásában.

Hazai fesztiválokat kérdeztünk arról, hogy milyen sör- és ételárakkal számolhatnak idén a rendezvényeiken kikapcsolódni vágyók. Négy fesztiváltól kaptunk válaszokat: EFOTT, FEZEN, Campus és a Fishing on Orfű. A Sziget Fesztivál méretében annyira más kategória, hogy nem éreztük fairnek az összehasonlítást, így a legnagyobb fesztivál nem szerepel az összehasonlításunkban. 

Az EFOTT sajtófőnöke, Budai Marcell az Indexnek beszámolt arról, hogy a fesztiválon idén egy korsó 790 forintba kerül majd, ez ráadásul Dreher lesz, míg tavaly ez az ár 1200 forint körül mozgott, így ez jelentős csökkentés. Összehasonlításként egyes budapesti karácsonyi vásárokban már a dobozos sörért 1500 forintot is elkértek tavaly. 

Budai elmondása szerint „a sörfogyasztás nem csak a mi fesztiválunkon, hanem mindenhol jócskán esik” az elmúlt 6-8 évben. Ebben komoly szerepet játszik a Z generáció megváltozott fogyasztási szokása is, hiszen ők jóval kevesebb alkoholt isznak, mint az előző generációk.

Az étkezési lehetőségekről szólva kifejtette, hogy nincs központilag meghatározott ár, de a kitelepülők hozzászoktak a célközönséghez. Jellemzően 2500 forinttól szoktak kezdődni a hamburger-sültkrumpli menük.

Különlegességként említette meg a fesztiválon üzemelő nagy marketet, ahol az Auchan saját árai érvényesek, továbbá péksütik és előre csomagolt félkész ételek is kaphatók, amelyeket a helyszínen lehet elkészíttetni.

Nem emel a jegyárakon sem az EFOTT

A jegyárak kapcsán Budai Marcell elmondta, hogy már tavaly augusztus óta értékesítik a jegyeket, és nemrég volt egy jegyárfordulójuk. A diákhallgatói bérlet 33 900 forint, a felnőtt bérlet 37 900 forint, a napijegy pedig 11 900 forintba kerül. „Összességében nem történt áremelés tavalyhoz képest” – hangsúlyozta, sőt „talán még egy picit olcsóbb is”, és szerinte jól is működik ez a jegypolitika, mert több jegyet adtak el, mint tavaly ilyenkor.

A zenei kínálatról szólva az EFOTT sajtófőnöke újdonságként említette, hogy lesz egy külön diszkójuk a '90-es, 2000-es évek zenéivel, ami a fiatalok körében is népszerű trend.

„Technóval fogunk erősíteni”

– tette hozzá, bár ez nem külön helyszínnel, hanem a meglévő arénákban lesz. Az élő zenében nem lesz nagy változás, mivel az egyetemista célközönség miatt nem engedhetik meg maguknak, hogy sok külföldi előadót hívjanak. „Megfizethetetlen kategória” – jellemezte a nemzetközi A-listás előadókat, de biztosította, hogy „mindenki, aki A-listás magyar zenekar, zenész, ott lesz.”

Újdonságként jelezte még, hogy az Educatio kiállítást is megjelenítik a fesztiválon, ahol azok a felsőoktatási intézmények lesznek megtalálhatók, „amikben a középiskolások majd tovább akarnak tanulni”. Itt nem az „unalmasabb” dolgokról, „mint a tanulás meg a kollégiumi férőhely” lesz szó, hanem a középiskolások „bele tudnak kóstolni az egyetemi életbe” – mondta Budai.

Campus, FOO és FEZEN – hasonló koncepciók, eltérő megközelítések

A Campus Fesztivál sajtófőnöke, Bakó Csaba arról tájékoztatott, hogy náluk 1190 forint lesz a sörár várhatóan.

De továbbra is üzemel majd egy kocsma, ahol korlátozás nélkül 790 forintért lehet kapni egy fél literes korsó Sopronit.

Az étkezésről elmondta, hogy egy hamburger-sült krumpli kombináció 2500-3500 forint körül mozog, míg a lángost továbbra is 790 forintért kínálják majd. Újdonságként említette a nagyszínpad előtti tér megnövelését a zsúfoltság megelőzése érdekében, valamint a fesztiválozók biztonságát és a zaklatásmegelőzést szolgáló Közbelépő programhoz való csatlakozásukat.

A Fishing on Orfű kommunikációs kollégája, Egyedi Péter közölte, hogy náluk a Dreher vagy Pilsner sör korsója 1200 forintba fog kerülni, míg egy klasszikus hamburger körülbelül 3000 forintért, sült krumpli pedig 1000 forintért lesz kapható. Kiemelte, hogy továbbra is „a legizgalmasabb magyar könnyűzenei produkciókat vonultatjuk fel, mellőzve a mainstream képviselőit, szponzorok nélkül”. Idén folytatják a kemping infrastruktúrájának fejlesztését, új épített helyszínekkel készülnek, a régebbieket folyamatosan újítják.

Mennyiségi kedvezmény a FEZEN-en

Kovács Antal, a FEZEN szülőatyja hangsúlyozta: „A FEZEN mindig is hitt abban, hogy kell a látogatóink zsebében hagyni pénzt, hiszen ha elérhetetlenek az árak, akkor a nagy többség nem fogja tudni jól érezni magát.” Elmondása szerint egy korsó sör 1 200 forintba fog kerülni, viszont mennyiségi kedvezménnyel készülnek:

„Ha egy menő FEZEN-es kosárral vásárol a vendég, akkor 4 korsó sör csak 3 000 forint lesz, ami korsónként 750 forintra jön ki”

– részletezte. Az étkezési lehetőségekről szólva megemlítette, hogy 35 étterem lesz a fesztiválon, „a kenyérlángostól a tépett marhapofán át az egészségtudatos táplálkozásig” és akár ezer forint körüli összegért is lehet majd étkezni. Az idei programkínálatból olyan előadókat sorolt fel, mint a Pogány Induló, AWS, Vad Fruttik, ByeAlex és a Slepp, Dzsúdló, Valmar, Halott Pénz, Majka, Krúbi, valamint nemzetközi fellépőket is: Apocalyptica, Mastodon, Epica, Kerry King.

Összességében a megkérdezett fesztiválok többségében 800 forint alatt ihatunk egy korsó sört, ami rendezvényárakhoz képest kedvezőnek mondható. Itt tehát nem indokolt az utóbbi időben a Nemzetgazdasági Minisztérium védjegyévé vált árrésstop, mivel a fesztiválok önszorgalomból korlátozzák a sörárakat.  

(Borítókép: Papajcsik Péter / Index)