A külföldi számlákra érkezett jövedelemre is rálát a NAV, már több ezer esetben indítottak vizsgálatot
További Gazdaság cikkek
-
Túllépte a megengedett határértéket egy debreceni akkumulátoripari cég, a kormányhivatal azonnal lecsapott
- Ilyen még nem volt Magyarországon, itt valósulhat meg az amerikai egyetemi álom
- Veszélyben a világ olajkapuja, ez mindent átírhat a kormány asztalán
- Bár úgy tűnt, köddé vált a magyarok pénze, rejtélyes helyen megtaláltuk
- Újabb áremelkedés a magyar kutakon, keddtől még drágább lesz az üzemanyag
A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) a külföldi bankszámlák adatairól is rendelkezik információkkal. Az adóbevallás ellenőrzésekor, kiegészítésekor az ilyen számlákkal kapcsolatos, valamint a számlákra beérkező jövedelmeket is figyelembe kell venni – írta a NAV.
Nemzetközi egyezmények és uniós jogszabályok alapján a magyar illetőségű adózók külföldön vezetett pénzügyi számláiról is automatikusan érkezik információ a NAV-hoz. Az adóhatóság 2025-től már 116 joghatósággal cserél bankszámla-információt.
A 2023-as adóévre több mint 1,4 millió külföldön vezetett bankszámláról érkezett információ, 91 országból. Ezek között jelentős számban vannak Revolut-bankszámlák adatai is. Az ilyen, Magyarországon is egyre elterjedtebb, virtuális pénztárcaként működő számlákon elhelyezett összegekről is pontos információi vannak a NAV-nak.
Az szja-bevallás beküldése előtt érdemes átnézni a tervezetet, hogy az minden, 2024-ben megszerzett jövedelmet tartalmaz-e. A leggyakoribb jövedelemtípus, amelyről a hivatalnak nincs meg minden adata a kitöltéshez, a lakáskiadásból és az ingatlaneladásból származó jövedelem, de ilyen a kamat, az osztalék és egyéb tőkejövedelmek, amelyek gyakran érkeznek külföldön vezetett számlákra. A NAV ezekre a számlákra rálát, érdemes minden jövedelmet bevallani, a tervezetet kiegészíteni.
A NAV vizsgálja, hogy az adózók a külföldön vezetett számlákra érkező jövedelmeiket is szerepeltetik-e bevallásaikban. 2025-ben 93 országból kapott számlainformáció alapján mintegy háromezer adózónál kezdett vizsgálatot a NAV. 2024-ben a számlainformációk alapján indított eljárások mérlege 2,5 milliárd forint be nem vallott jövedelem és 461 millió forint eltitkolt adó volt.
A 2024-es pénzügyi számlainformációk adatai 2025 második felében érkeznek a NAV-hoz, így ősszel ezek hasznosítása is megkezdődik, és az elemzés után az ellenőrzések is elindulnak. Nem érdemes eltitkolni ezeket a bevételeket, mert adómegállapítás esetén nemcsak az eltitkolt jövedelmet terhelő adót kell megfizetni, hanem az adóbírságot és a késedelmi pótlékot is.
