Patikabezárásoktól tartanak Nagy Márton sejtelmes bejegyzése után
További Gazdaság cikkek
-
Kényszerpályán a kormány, ezért kerülnek Magyarországra a rejtélyes akkumulátorgyárak
- Ezúttal sem volt telitalálat a hatos lottón, tovább halmozódik a főnyeremény
- Öt intézkedés a kibercsalások ellen – de kire mér csapást a jegybank?
- Demográfiai csapdahelyzet – ezért nem elég a pénz a gyermekvállaláshoz
- Euróváltás nyaralásra: most kell nagyon figyelni az árfolyamot
Félnek a patikák az árrésstoptól, több patika is bezárhat, ha Nagy Márton hozzájuk nyúl – írta szerdai cikkében a Népszava. Egy gyógyszeripari elemző a lapnak úgy fogalmazott, hogy ha a miniszter valóban ár- vagy árréssapkát húz a vény nélkül megvásárolható készítményekre, néhány száz kis patika lehúzhatja a redőnyt.
Mint írtuk, Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter hétfőn közösségi oldalán jelezte, hogy a kormány a nem támogatott gyógyszerek árának emelkedését is napirendre vette. Bár konkrét intézkedésekről nem esett szó, a korábbi kormányzati gyakorlat alapján elképzelhető, hogy a szektor figyelmeztetése után árrésstop következik.
Ha a miniszter posztja azt jelentené, hogy ársapkát húz ezekre a termékekre, az egyértelműen és jelentősen rontaná a patikák jövedelmezőségét. Viszont nem járna azzal az előnnyel, hogy a 13 ezer forintos fogamzásgátlóért a jövőben csak ötezret kellene fizetni
– mondta az elemző a Népszavának, aki értelmetlennek tart egy ilyen hatósági beavatkozást a patikai árakba. A lap megjegyezte, hogy egy szakmai Facebook-csoportban már azt is tudni vélték, hogy az árrést 15 százalékban maximálják majd.

Politikai szempontból kontraproduktív lehet
Hankó Zoltán, a Magyar Gyógyszerészi Kamara elnöke nem tartja valószínűnek, hogy Nagy Márton a patikák működtetését szolgáló árrésekre gondolt volna, mert a témában éppen az elmúlt hetekben kezdődtek egyeztetések a belügyminiszter utasítására.
A közfinanszírozott, azaz a támogatott gyógyszerek átlagos patikai árrése 7,8 százalék. Az 5500 forintnál drágábbaknál pedig ez az átlag 3,2 százalék, sőt, a 180 ezer forint felettieknél érvényesíthető pedig gyakran a banki költségeket sem fedezi
– mondta az MGYK-elnök, aki úgy látja, hogy minden intézkedés, amely a gyógyszertári ágazat árrés jellegű bevételeinek a csökkenésével járna, gyógyszertárak bezárásának a kockázatát hordozza, és politikai szempontból is kontraproduktív lenne.
