Donald Trump ismét odavágott, brutális vámokkal fenyegeti az Európai Uniót

További Gazdaság cikkek
-
Ezek a számok csaknem hárommilliárd forintot értek
- Soha nem látott attrakció nyílt a Balatonnál
- Hatalmasat kaszálhat Vlagyimir Putyin, az iráni olajválság megmentheti Oroszországot
- Az építészeti államtitkár elmondta, miért módosítják a „plázastop” rendeletét
- Milliárdok hevernek a földeken – mégis miért küzd versenyhátránnyal a magyar agrárium?
Huszonöt százalékos vámmal fenyegette meg Donald Trump amerikai elnök az Apple-t, amennyiben a vállalat nem csak az Egyesült Államokban gyártja az Iphone-okat – írja az AP News.
Az intézkedés következtében drasztikusan megemelkedhetne az okoskészülékek ára, ami veszteségessé tenné a techóriást. A portál megemlíti, hogy újabb vállalat kerülhet a Fehér Ház célkeresztjébe. Az Európai Unióra vonatkozó vámtarifa ugyanakkor 50 százalékos lesz június 1-től.
Az amerikai elnök elmondása szerint korábban tájékoztatta Tim Cookot, az Apple vezérigazgatóját, hogy ne az Egyesült Államokon kívül gyártsák az okostelefonokat. A cégvezető Indiába szerette volna áthelyezni az Iphone-ok gyártását.
Trump a Truth Social platformján jelentette be az EU elleni 50 százalékos vámtarifát, miután közölte, hogy a brüsszeli kereskedelmi tárgyalások „sehova sem vezetnek”. A Sky News szerint ez tovább fokozza a feszültséget az EU-val folytatott kereskedelmi vitában, az amerikai elnök ugyanis azt állítja, hogy az Európai Unió alapvető célja Amerika „kihasználása".
A pénzügyi piacok azonnal reagáltak a hírre: az európai tőzsdék egységesen zuhantak. A londoni FTSE 100 több mint 1,2 százalékot, míg a német DAX és a francia CAC 40 több mint 2 százalékot esett. Az Apple részvényei is több mint 2 százalékot veszítettek a tőzsdenyitás előtti kereskedésben Trump figyelmeztetése után, valamint a forint árfolyama is negatívan reagált az eseményekre, 402,7-ről 403,7-re csúszott vissza az euróval szemben.
Még áprilisban írtunk arról, hogy hatalmas drágulást eredményezhetnek az iPhone-ok esetében az új amerikai vámszabályok. A tarifák egyik célja, hogy rávegye a cégeket, hogy újra az Egyesült Államokba telepítsék a gyártásukat. A szakértők szerint ha ez nem történik meg, az jelentős pénzügyi terhet jelent majd főleg a technológiai szektor számára.
A Reuters beszámolója szerint az Egyesült Államokban évente több mint 60 millió telefont adnak el, de az országban nincs okostelefon-gyártás. Míg az USA már megállapodásokat kötött az Egyesült Királysággal és Kínával a kereskedelmi feszültségek csökkentésére, az EU elleni fenyegetés retorziós intézkedések kockázatát hordozza Brüsszel részéről.
Szijjártó Péter már reagált is
Az amerikai kormányzat által az Európai Unióval szemben frissen kilátásba helyezett vámemelés újfent Brüsszel alkalmatlanságát bizonyítja – közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter pénteken Budapesten.
A Külgazdasági és Külügyminisztérium közleménye szerint a tárcavezető úgy fogalmazott, hogy itt az újabb bizonyíték arra, hogy Brüsszel az alkalmatlanságával micsoda károkat okoz az európai gazdaságnak. „Brüsszel képtelen volt megállapodni Donald Trump elnökkel és az új amerikai adminisztrációval a vámokról” – húzta alá.
Úgy véli, a helyzet, ami kialakult, egyértelműen káros és veszélyes Európa gazdaságára nézve. Szijjártó Péter hangsúlyozta, hogy időben kellett volna lépni, különösen miután a magyar kormány már az év eleje óta folyamatosan az Egyesült Államokkal szembeni vámterhek csökkentését kéri az Európai Bizottságtól, de erre nem került sor.
Donald Trump vámháborúja
Mint megírtuk, az Egyesült Államok és Kína május közepén már megállapodtak abban, hogy csökkentik a vámokat, mivel véget akarnak vetni a kereskedelmi háborúnak. A két ország képviselői Genfben tárgyaltak, Scott Bessent sajtótájékoztatón jelentette be, hogy 115 százalékkal csökkentik a vámokat a két ország között.
A megállapodás értelmében az amerikai vámok 145 százalékról 30 százalékra, a kínaiak által kivetett vámérték pedig 125 százalékról 10 százalékra csökken május 14-től. A felek emellett állandó egyeztetési mechanizmust is létrehoznak a gazdasági kapcsolatok rendezésére. A világ két legnagyobb gazdasága három hónapnyi időt biztosított a nézeteltérések rendezésére.
Az amerikai államfő még április 2-án jelentette be, hogy 20 százalékos importvámot vezet be az Európai Unióval és 34 százalékosat Kínával szemben. A gazdasági indokok között említette, hogy 2024-ben az Egyesült Államok kereskedelmi deficitje 1200 milliárd dollár volt, és elmondta: azt az évtizedes gyakorlatot kívánja megszüntetni, amely az Egyesült Államok „kihasználására” épült a külkereskedelemben.
A legtöbb ország elítélte, és válaszul új vámok bevezetését ígérték az amerikai termékekre. Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke közvetlenül a bejelentést követően felszólította az amerikai elnököt, hogy hagyjon fel a konfrontációval, és helyette a tárgyalóasztalnál keressenek megoldást.
A kínai kereskedelmi minisztérium egy közleményében a vámtarifák azonnali eltörlését követelte, valamint azt ígérte, válaszul új vámtarifákat fog bevezetni az Egyesült Államokkal szemben, hogy megvédje saját jogait és érdekeit.
Április 10-én pedig már 145 százalékra emelte fel Donald Trump a vámok mértékét, amire Kína 125 százalékkal válaszolt, ennek drasztikus csökkentéséről sikerült megállapodnia egymással a két gazdasági nagyhatalomnak.
(Borítókép: Donald Trump 2025. január 19-én Washingtonban. Fotó: Kevin Carter / Getty Images)
