Szijjártó Péter: Megkezdődik az új kőolajvezeték építése Magyarország és Szerbia között
További Gazdaság cikkek
-
Varga Mihály kemény üzenettel állt ki a jegybank függetlenségéért
- Információ és ellátás nélkül hagyott a Wizz Air több tucat magyart Dubajban
- Nem változtatott az alapkamaton az MNB Monetáris Tanácsa
- Különleges jelenetet láttunk: robot nyújtotta át az aláírandó papírokat egy magyar egyetemen
- Bejelentést tett az MVM, magasabb összegű rezsiszámlák érkezhetnek
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter május 23-án, pénteken Belgrádban közölte, hogy 2025 év végére elkészül a Budapestet Belgráddal összekötő vasútvonal modernizálása, így a két ország fővárosa gyakorlatilag karnyújtásra kerül egymástól – írta az MTI.

A Külgazdasági és Külügyminisztérium közleménye szerint a tárcavezető rendkívül fontos és sikeres együttműködésként emlegette a vasútvonal korszerűsítését, és rámutatott, hogy ennek nyomán kényelmes, gyors vonatút fogja összekötni a két fővárost.
Ahhoz, hogy ez valóban gyors és kényelmes legyen, arra van szükség, hogy a határon ne kelljen sokat vesztegelnie a vonatnak a határellenőrzés, a vámellenőrzés, az útlevélellenőrzés miatt, ezért most igyekszünk megállapodni abban, hogy ezt a vám- és határvizsgálatot aközben el lehessen végezni, amíg halad a vonat
– közölte a miniszter.
Hozzátette, korábban akik az ország nyugati végén éltek, emlékezhetnek arra, amikor Győrben felszálltak a vámosok a Bécsbe tartó vonatra, hogy aztán Hegyeshalomig a szükséges ellenőrzést elvégezzék, és így már a határon nem kellett annyit állnia a vonatnak. Elmondta, hogy ezt meg fogják oldani a Budapest–Belgrád vonalon is
Hamarosan megkezdődik az új kőolajvezeték építése Magyarország és Szerbia között
Szijjártó Péter arról is beszélt, hogy rövidesen megkezdődik az új kőolajvezeték építése Magyarország és Szerbia között, amelynek nyomán az egész térség üzemanyag–ellátása biztonságba kerülhet.
A Külgazdasági és Külügyminisztérium közleménye szerint a tárcavezető arról számolt be, hogy Európa rendkívül összetett kihívásokkal néz szembe, és ezek közül az egyik az energiaválság. Szijjártó Péter úgy látja, Ukrajna az egyik legfőbb oka Európa energiaválságának, mivel az ország lezárta azt a földgázvezetéket, amely Oroszország felől, keleti irányból Európába, döntően Közép-Európába szállított földgázt.
Rámutatott, hogy ezért több közép-európai ország is nehéz helyzetbe került, a tranzitot pedig Ukrajna helyett ma már Szerbia biztosítja a régió számára. Elmondta, hogy Magyarországra naponta több mint húszmillió köbméter földgáz érkezik Szerbián keresztül. Ez évente nagyjából egy 7,5 milliárd köbméteres mennyiség. Hangsúlyozta, ha Szerbia nem biztosítaná a tranzitot Magyarország irányában, akkor nagyon nagy bajban lenne az ország, ahogyan a szlovákok is, és úgy általában Közép-Európa.
Ukrajna cserben hagyta Közép-Európát az energiaellátás biztonsága szempontjából. Szerbia az az ország, amely felelős, megbízható tranzitországként, korrekt tranzitországként viselkedve biztosítja számunkra a megfelelő földgázmennyiség szállítását
– tette hozzá.

Szijjártó Péter kiemelte, hogy a két ország ráadásul még szélesebbé teszi az energia-együttműködését, ugyanis hamarosan megkezdődik egy új kőolajvezeték építése.
Ez a kőolajvezeték keleti irányból, Magyarországon keresztül Szerbia ellátására is képes lesz […] Szerbia ellátása fontos a mi számunkra is, hiszen ha Szerbia kőolajellátása bajba kerül, akkor az az egész közép-európai térség üzemanyag-, tehát benzin- és dízelellátását veszélybe sodorja, s hogyha ez így van, akkor az nagyon komoly benzináremelkedésekhez vezetne például
– figyelmeztetett.
A vezetékről elmondta, az 2027-re valósul meg, és 180-190 kilométer épül belőle Magyarországon. Hozzátette, ha elkészült az egész térség üzemanyag-ellátása biztonságban lesz, így emiatt nem kell például benzináremelésre számítani majd a jövőben.
A miniszter ezt követően arra is kitért, hogy hasonlóképpen a villamosenergia-összeköttetés kapacitását is megduplázza a két ország 2028-ra. Erről elmondta, azért is jó, mert közben egy regionális áramtőzsdét is elindítottak, és azt közgazdaságtanból tudják, hogy ha egy piac nagyobb, ha több a fogyasztó, akkor alacsonyabb árakat lehet alkalmazni. Úgy látja a miniszter, hogy ezért a rezsicsökkentés eredményeinek fenntartásához is szükséges az a beruházás, amellyel megduplázzák a villamos áram átszállítási kapacitását Magyarország és Szerbia határán.
