Kiadták, hogy kik nem adóznak, nagy balhé lett

2015.12.18. 08:08 Módosítva: 2015.12.18. 09:24

Az ausztrál adóhivatal (ATO) nyilvánosságra hozta, hogy mely cégek oldják meg azt, hogy egyáltalán ne vagy alig adózzanak az Ausztráliában szerzett jövedelmeik után.

Az persze önmagában nem jelent adócsalást vagy adóelkerülést, ha egy cég nem fizet adót. Az ATO a 100 millió ausztrál dollárnál nagyobb árbevételű cégeket vizsgálta, és csupán azokat, amelyek bevallottak adóztatható nyereséget, írja a Reuters és a Sydney Morning Herald.

2015-03-02T222536Z 1513164049 TM3EB2R0UIY01 RTRMADP 3 NASDAQ-APP
Fotó: Chance Chan/Files

Ez mindenkit meglepett, a helyi adóhivatal ugyanis ott függetlenebb intézmény. Ami eddig is az ATO jogában állt, csak még sose éltek vele. Bár pár napja már jelezték, hogy az adóelkerülés elleni harcukban ez lesz a következő lépés, de ezt talán nem vették igazán komolyan.

1539 céges entitást leplezett le az adóhivatal, ebből 985 külföldi tulajdonban lévő cég. Az 1539 cég 38 százaléka egyáltalán nem fizetett adót a tavalyi éve után, döntő részük számvitelileg veszteségesre hozta ki végül az évet. 

Elég komoly társadalmi harag zúdul most az érintett vállalatokra, hiszen közben a kormánynak épp megszorító intézkedéseket kell bejelentenie.  

A cégek pedig elsőre csak nagyon betojtak, senki nem mer semmit nyilatkozni az ügyben. Az egyetlen kivétel a brit BAE Systems haditechnikai cég, amely veszteségére hivatkozott.

A Google például fizetett 9 millió ausztrál dollár adót 91 millió dollár ausztráliai jövedelme után, csak az a baj, hogy igazából 357 millió dollár jövedelmet hozott neki az ausztráliai működés.

Az Apple 74 millió dollárt fizetett a 247 millió dollár jövedelme után, a hivatalnak viszont az fáj, hogy igazából ez a 6,1 milliárd dolláros helyi árbevételük csupán elhanyagolható része.

Ezenkívül olyan óriáscégek vannak a listán, mint a mondjuk a Hilton-csoport, a Boeing vagy a Honda. Ezek a multinacionális óriáscégek gyakran több adócsoportot is működtettek a cégen belül, így valójában 1331 gazdasági szereplőről van szó.

Az ATO egyébként megnézte az ausztrál tőzsdén jegyzett vállalatok elmúlt tíz évét is. Az jött ki, hogy az 500 legnagyobb cég 20 százaléka volt tetszőleges évben számvitelileg veszteséges. „ Ez nagyobb, mint amit a legtöbben várhattak” – mondta az egyik adóhivatali vezető.