Fontos devizahiteles határidőket árult el Rogán

2014.09.12. 14:01
A devizahiteles törlesztőrészletek jövő februártól, a pert indító bankok ügyfelei esetében pedig márciustól csökkenhetnek az elszámolási törvény nyomán. A törlesztőrészletek 25-30 százalékkal lehetnek kevesebbek - mondta Rogán Antal, amelyen a Fidesz-KDNP tapolcai frakcióülésének döntéseiről számolt be. Szólt arról is, hogy az elszámolás képletéről a jegybank határoz majd, a pénzintézeteknek pedig összesen mintegy ezermilliárd forintot kell visszafizetniük az ügyfeleiknek. Kamatemelési moratóriumot is bevezetnek legkésőbb 2016. április 30-ig.

Rogán Antal, a fidesz frakcióvezetője ismertette a szerinte tisztességtelenül alkalmazott árfolyamrésből és az egyoldalú szerződésmódosításból fakadó banki elszámolási kötelezettség Tapolcán elfogadott menetrendjét. Eszerint pénteken nyújtja be a kormány a törvényjavaslatot a parlamentnek, amely szeptember 16-án kezdi tárgyalni, és szeptember 24-én szavaz róla. A 400 érintett pénzintézetnek minden fogyasztói deviza- és forinthitellel el kell számolnia, ami összesen mintegy 1,3 millió családot - nagyságrendileg 680 ezer deviza- és 650 ezer forintalapú hitelt - érinthet.

Először a devizások

Elsőként a devizahitelesek esetében kell elszámolni az árfolyamrés alkalmazása és egyoldalú szerződésmódosítások miatt, a nem perelő bankoknak 2015. január 15-29. között kell elküldeniük ügyfeleiknek az elszámolást, a perelő 79 pénzintézetnek pedig február 14-28. között. Előbbi devizahiteles ügyfeleknek februártól, utóbbiaknak márciustól csökkennek a törlesztőrészletei - tájékoztatott.

A forinthiteleseknél - a kifogásolt tisztességtelen egyoldalú szerződésmódosítások ügyében - 2015. január 5-12. közé esik majd a perindítás időszaka - közölteRogánAntal. A nem perelő bankoknak április 16-30. között, a perelőknek pedig augusztus 15-29. között kell elküldeniük az elszámolást a forinthiteles ügyfeleiknek.

Rogán arra a következtetésre jutott, hogy egy átlag devizahiteles esetében 25 százalékkal csökkenhetnek a törlesztőrészletek és a kamatok, de olyan is lehet, akinél ez eléri a 30 százalékot.

Senki nem emelhet kamatot semikor

Azoknál az ügyfeleknél - magyarázta -, akiknek még élő szerződésük van, az elszámolás során a banknak az utólagos szabályok alapján tisztességtelenül elvett pénzösszegeket úgy kell kezelnie, mintha azzal az ügyfél előtörlesztett volna, így csökkenni fog a tőke, ennek következményeként pedig a kamat.

A frakcióvezető bejelentette azt is, hogy az elszámolási törvény alapján a bankoknak vissza kell térniük a szerződéskori kamatszintre - hiszen ez jelenti a mostani szabályozás szerint azt, hogy tisztességtelenek az egyoldalú kamatemelések -, egyúttal a jogszabály kamatemelési moratóriumot vezet be legkésőbb 2016. április 30-ig. A kamatemelési moratórium értelmében pénzügyi intézmény egyoldalú kamat-, költség- vagy díjemelésre nem lesz jogosult. A 2016-os határidőig az Országgyűlés újabb jogszabályokat fogad majd el, hogy a bankok áttérjenek az átlátható árazásra. Arra számítanak ugyanis, hogy "ha kialakulnak a tisztességes árazáson alapuló hitelezés feltételei, akkor az emberek is bátrabban mernek majd kölcsönt felvenni".

Az MNB fog a pontos képletekről dönteni

A speciális esetekről szólva Rogán szerint arra jutott a Fidesz, hogy akinek már lezárult a szerződése, annak esetében a banknak készpénzben kell elszámolnia az említett határidőkkel. A 2009. július 26. előtt megszűnt hitelek esetében az elévülés miatt a pénzintézetnek nem kell elszámolnia.

A banknak - az ügyfél kérésére - a végtörlesztőkkel is el kell számolnia, ezekben az esetekben azonban a végtörlesztéskor érvényesített kedvezmény mértékét a pénzintézet jogosult levonni - közölte. A végtörlesztők ezt jövő márciusban kezdeményezhetik a bankjuknál, amely novemberben köteles elszámolni.

Az árfolyamgátba belépett ügyfeleknél szintén lesz elszámolás, de náluk az összeget először a gyűjtőszámláról kell levonni, és azt követően lehet a meglévő tőketartozást csökkenteni.

Azt is elmondta a politikus, hogy az elszámolási törvény a Magyar Nemzeti Bankot (MNB) hatalmazza fel arra, hogy rendeletet alkosson arról, milyen képletek alapján történjen meg a pénzintézetek ügyfelei felé az elszámolás. Szintén az MNB joga lesz, hogy minden egyes hitelszerződésnél és ügyfélnél ellenőrizze az elszámolást. A jegybank határoz majd az elszámolási formanyomtatványról is.

Ezermilliárdot adjanak a népnek valahogyan

Rogán Antal azt is elmondta, hogy ezermilliárd forint környékén van az az összeg, amelyet a magyar bankrendszernek oda kell adnia a korábbi ügyfeleiknek.

A devizahitelek forintosítása kapcsán fenntartják az erre vonatkozó szándékukat, de erről döntés még nem született.

A most zajló devizahiteles eljárásokban a bankok részleges pernyeréseiről a Rogán annyit mondott, hogy az államnak ezekben az esetekben fellebbeznie kell. Egészen pontosan "a legutolsó fordulóig képviselni fogjuk a magyar családok érdekeit" mondattal érzékeltette az elszántságát az MTI kimerítő tudósítása szerint.

A frakcióvezető a kormány most bejelentett lépéseit is értékelte, méghozzá elképesztően sikeresnek és hatalmas jelentőségűnek.  "Az apró betűk korszaka Magyarországon véget ért" -mondta. "Az elszámolás lezárultával át kívánunk térni a tisztességes és fair bankrendszer időszakára" - mondta Rogán Antal.