Gyurcsány se ment el a költségvetési hazugságvizsgálatra
További Magyar cikkek
Izzik a levegő a parlament költségvetési és pénzügyi bizottságának ülésén, amelyet a 2006-os választások előtti költségvetési trükközés témájában hívtak össze. (Az ülés hivatalos napirendje szerint a képviselők "Az államadóságról, a költségvetés hiányáról és a kormányzati szektor hitelfelvételeiről szóló kimutatások, prognózisok valódisága" ügyében vizsgálnák az előző választások előtti időszakot.) Öt perc után máris szünetet kellett elrendelni, de a szocialista tagok addig is többször belekiabáltak a bizottság elnöke, Varga Mihály Fidesz-alelnök felvezetőjébe.
Varga azt mondta: egy közelmúltban született bírósági ítélet nyomán kiderült, hogy a kormány a 2006-os választások előtt eltitkolta a költségvetési adatokat, nem adott valós képet az országnak. Ekkor több szocialista, köztük Kovács Tibor frakcióvezető-helyettes belekiabált, nemtetszését fejezte ki a hallottak kapcsán. Varga azonban folytatta: az adatmanipulálás károkat okozott az országnak, Magyarország megítélésének, és ez a kockázati felár (az állampapírokra a piacon elvárt hozam) emelkedésében, a magasabb kamatteherben csapódott le. Ilyet csak szándékosan lehet elkövetni, a bizottság ezért tiszta vizet akar önteni a pohárba, ki kell deríteni, hogy az akkori kormányfőnek, Gyurcsány Ferencnek, az akkori pénzügyminiszternek, Veres Jánosnak, vagy valaki másnak van-e köze ehhez, mondta a fideszes politikus.
Gyurcsány és Veres a meghívó ellenére nem jelent meg az ülésen. Levelet küldtek, amiben Veres azt írja, hogy előre leegyeztetett programok miatt nem tud megjelenni. Gyurcsány pedig hivatalos külföldi út miatt nem tudott eljönni, "de ha nem lenni ilyen útja, akkor sem jönne el", írta a volt miniszterelnök Varga tájékoztatása szerint.
Ezt követően a napirendi pontot majdnem mindenki megszavazta, egyedül Keller László szocialista bizottsági tag tartózkodott. Kovács Tibor MSZP-s frakcióvezető-helyettes ugyanakkor megjegyezte, hogy nehezményezi, hogy a bizottság elnöke nem az ülést vezeti, hanem felvezet. Ez a Tanú című filmre emlékeztet, mondta Kovács Tibor, ez alapján tudjuk jól, hova vezet az ilyen elnöki magatartás.
Ezt követően Keller László ügyrendi javaslatként felvetette, hogy a bizottsági tagok számára a Fidesz adja át annak a feljelentésnek a szövegét, amelyet a párt a bírósági feljelentéshez csatolt. A bizottság többsége helyeselte Keller indítványát, ezért öt perces szünetet rendeltek el alig öt perces bizottsági ülés után.
A bizottsági ülés folytatódott aztán, az azon történtekről másik cikkünkben számolunk be.
Veres tegnap még nem tudott programjáról?
A volt pénzügyminiszter hétfőn még azt mondta megkeresésünkre, az ülés napján, azaz ma majd kiderül, ott lesz-e vagy sem. Ugyanakkor kijelentette: a bizottsági ülés már a Fidesz kampányának része, és gondolhatjuk, hogy "mennyire fogok ehhez asszisztálni".
Veres szerint már a témafelvetés is hazug, hiszen a Fővárosi Ítélőtábla ítélete a PM adatainak valóságával nem is foglalkozott. Még decemberben úgy döntött a Fővárosi Ítélőtábla, hogy a KSH már a túlzottdeficit-eljárással kapcsolatos magyar jelentésnek az Európai Unió statisztikai hivatalának megküldött, még nem véglegesített vázlatát is köteles nyilvánosságra hozni. "Tudomásom szerint nem merült fel kérdés a pénzügyminiszterségem idején nyilvánosságra hozott adatok valódisága kapcsán" - állította Veres.
Gyurcsány: Hazudtunk
Pedig ugyanő 2006. június 8-án még teljesen más szellemben nyilatkozott. "Eddig azt kérték rajtunk számon, miért nem az igazat mondjuk, ezek most azok a számok, melyek a valóságot tükrözik" - nyilatkozta, amikor bejelentette, hogy a 2006-os költségvetésben szereplő 4,7 százalékos hiánycélnál a valós hiány 3,3 ponttal magasabb lesz. Gyurcsány Ferenc kormánya tehát a 2006-os választások előtt nem a valós adatokkal számolt - ahogy Gyurcsány maga fogalmazott elhíresült őszödi beszédében, "hazudtunk".
A valós hiányt ismertető sajtótájékoztatón Veres arról is beszélt, hogy a választások előtt nem engedélyezte a valós adatok nyilvánosságra hozatalát. "Azt, hogy pontosan hogy állunk és mint állunk, megmondom úgy, ahogy van, nem engedtem ilyen jellegű munkát végezni korábban. Ugye az volt a tapasztalatunk az elmúlt években, hogy ha készült valakinek egy feljegyzése, és ez kikerült, akkór abból politikai ügy volt. [...] Éppen ezért ilyen jellegű komplex felmérés mindaddig nem készülhetett, amíg ennek a kockázata fennállt".