Több amerikai befektető is kivonulhat

2010.02.05. 07:56
Lezárja az Egyesült Államok azt a kiskaput, amelyet a Magyarországgal kötött, kettős adóztatás elkerülését célzó egyezmény eddig nyitva hagyott és amely érdekessé tette az országot az amerikai társaságok számára.

Oszkó Péter pénzügyminiszter és Eleni Tsakopoulos Kounalakis, az USA magyarországi nagykövete tegnap aláírta a kettős adóztatás elkerüléséről szóló egyezmény módosítását. Az új verziót várhatóan még tavasszal elfogadja az Országgyűlés. Az Egyesült Államok 1979-ben kötött megállapodást Magyarországgal a kettős adóztatás elkerüléséről, az új verzió várhatóan 2011-től lesz alkalmazandó.

Az újratárgyalás már régóta zajlik, és Magyarország számára az eddigiekhez képest kedvezőtlen rendelkezéseket is tartalmaz - mondta lapunknak Torma Levente, a DLA Piper adószakértője. Jelenleg egy amerikai befektetőnek Magyarországon keletkező kamat- vagy jogdíjjövedelme után csak az amerikai szabályok szerint kell megfizetnie az adót, külön magyarországi forrásadó nem terheli. Ez fordítva is igaz. E lehetőséget több nemzetközi cég úgy használja ki, hogy a vállalatcsoporton belül bizonyos funkciókat az USA helyett Magyarországon folytat, ezzel adót spórol. Ilyen például a vállalatcsoport többi tagjának való kölcsön nyújtása. Jellemző megoldás az is, hogy valamilyen szellemi terméket hoznak Magyarországra, amelynek aztán eladják a licencét - mondott példákat Torma. Ennél extrémebb esetek is vannak, például fúrótornyokat adtak bérbe Magyarországról.

A kölcsönnyújtásból vagy jogdíjból származó jövedelem után a vállalatcsoport kevesebb adót fizet Magyarországon, mint amennyit az Egyesült Államokban fizetne, Magyarország a kamat- és jogdíjbevételekre alkotott adókedvezményekkel - ez lényegében a normál kulcs felét jelenti - még ösztönözte is e cégek megtelepedését. Ráadásul még az itteni, 30 százalékos forrásadót sem kell megfizetni a kamat- és jogdíjbevételek után.

Az új egyezmény hatálybalépésével a forrásadó-mentesség köre jelentősen szigorodik. Egyrészt a mentesség csak az új egyezmény által szabott rendkívül szigorú feltételeknek megfelelő személyekre vonatkozik majd, másrészt bizonyos típusú jövedelmek a jövőben egyáltalán nem lehetnek forrásadómentesek. Kérdés, kinek éri majd meg így Magyarországon maradni, s kik mennek majd el. A becslések szerint több száz ilyen vállalkozás van jelen Magyarországon, az általuk befizetett adó pedig tízmilliárd forint lehet.