Törékeny a gazdasági növekedés

2010.07.01. 11:14
Visszatért a reálgazdaságban a növekedés, de még törékenynek tűnik a konjunktúra. A Világgazdaság és az Ecostat közös mutatószáma, a gyorsulási irányadó (GYIA) júniusban 0,3 százalékos emelkedést jelzett.

Az előző hónapban még enyhe zsugorodás mutatkozott, a mostani az utóbbi bő fél év legkedvezőbb adata. Ugyanakkor még ezzel is havi átlagban csak 0,1 százalékos volt az első fél év növekedése, azaz alig érezhető mértékű. Ezt is főleg az exportra termelő vállalkozások produkálták, a belpiac ugyanis annak ellenére sem tér magához, hogy a reálkeresetek már bővülnek, megállt a munkanélküliség emelkedése, és néhány héttel ezelőttig a forint árfolyama is stabil volt.

A gyorsulási irányadó részindexei közül a hónap során hét mutatott a növekedés és három a csökkenés irányába. Az idén először emelkedett a reálpénzkínálat, a növekvő pénzigény pedig gazdasági élénkülést jelent. Lényegesen emelkedett az Ifo intézet német üzleti várakozásokra vonatkozó jelzőszáma, amely már a javulást jelentő 100 pont feletti tartományban van.

Töretlenül nőtt a BUX index reálértéke is márciusban (a Világgazdaság és az Ecostat közös mutatószámában, a GYIA-ban késleltetve szerepelnek az egyes indikátorok). A reálkeresetek meglehetősen hektikusan alakulnak az idén a közszféra különjuttatása miatt, ám ezúttal ez a tényező is a bővülés irányába hatott. A két legfontosabb reálgazdasági indikátor, a kiskereskedelem és az ipari termelés szintén emelkedett. A nem élelmiszerekre vonatkozó forgalmi adat is jelentősen javult, de az ipari termelés még ennél is jobban, ez azt jelzi, hogy a kivitelre termelők húzták a gazdaságot. Emellett a munkakeresés átlagos időtartama is csökkent, ez a GYIA szempontjából kedvező.

Három pénzügyi mutató rontotta a júniusi eredményt. A reálkamatláb emelkedett ugyan, de továbbra is a negatív tartományban található. Szűkült a rövid és hosszú lejáratú kamatok közötti különbség, ez a befektetési hajlandóságot ronthatja. Emellett kevésbé meglepő, hogy a gépjárműhitelek állománya zsugorodott, mivel az újautó-eladás az idén is megfeleződött a tavalyi, nem éppen magas bázishoz képest.

A növekedési kilátások továbbra sem túl stabilak, szakértők egyre inkább valószínűsítik, hogy kifullad a magyar gazdaság számára létfontosságú nyugat-európai konjunktúra. Azért tűnik elkerülhetetlennek mindez, mert a kormányok nagy ütemben kényszerülnek deficitlefaragásra a fenyegető adósságkrízis miatt. Úgy tűnik, hogy a magyar gazdaságpolitika mozgástere is igen szűk marad, az idén legalábbis biztosan nem kezd strukturális átalakításokba a kormány. Újabb mély recessziótól azonban már nem kell tartani, de a stagnálás elhúzódása még mindig reális lehetőség, annak ellenére, hogy jelenleg a legtöbben még növekedést várnak ez év végére.