Mi lesz jövőre az eva helyett?

2012.06.04. 07:43
Jövőre életbe léphet az evát felváltó új vállalkozói adó, ez a lehetőség a termeléssel foglalkozó társaságokat várja majd. Vagyonadót és országos ingatlanadót sem most, sem később nem vet ki a kormány – nyilatkozta a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) adóügyekért felelős helyettes államtitkára a Magyar Nemzetnek. A jövőben adókedvezménnyel támogatnák a munkaerőpiac nehéz helyzetű szereplőinek elhelyezkedését.

A válság mindenki számára világossá tette, hogy csak azok az államok maradhatnak talpon, amelyekben a lakosság döntő része dolgozik, és állását be is jelenti. A tapasztalatok alapján kimondható, hogy leginkább az egykulcsos rendszer serkenti a legális munkavállalást – jelentette ki Balog Ádám, miután „nyilvánvaló gazdasági törvényszerűség, hogy a kisebb adót könnyebb kigazdálkodni”.

A egyszerűsített vállalkozói adó megszüntetéséről azt mondta: arról még nem született döntés. Terveik szerint azonban a jövő év elején életbe lép az új adózási megoldás, amely „megtartja az eva helyes alapgondolatát, de elhagyja a kétes részleteket”. Az új módszerhez reményeik szerint legalább két-háromszázezer cég és vállalkozó csatlakozhat majd, „a lehetőség a termeléssel foglalkozó társaságokat várja” – mondta.

Az sem vitás, hogy egy-egy munkavállaló felvétele előtt a vállalkozások leginkább azt vizsgálják meg, hogy mennyibe kerülne nekik az új ember, és a fejlesztésből, a megrendelésekből remélt haszon elegendő fedezetet nyújt-e az érintett bérére és a közterhekre. A tavaly óta élő adórendszer a korábbinál kevesebbet kér, a vállalkozások könnyebben mondhatnak igent a létszámemelésre.

Ennek az államtitkári kijelentésnek ugyanakkor némileg ellentmond, hogy a KSH adatai szerint a vállalkozásoknál, vagyis az úgynevezett versenyszektorban nem bővült az alkalmazottak száma: az idén január-márciusi időszakban nagyjábólé 25 ezerrel kevesebben dolgoztak, mint egy évvel korábban.

Az adójóváírás eltörlése miatt bekövetkező bércsökkenésre vonatkozó kérdésre kifejtette: a kormányzati intézkedések nyomán tavaszra az érintettek nagyobb részének rendeződött a bérhelyzete, háromnegyedük már most annyit vagy többet kap, mint tavaly, és jó esély mutatkozik arra, hogy nyáron a többi munkavállaló többsége is megkapja a megfelelő béremelést. A családi adókedvezménytől azt várják, hogy legkésőbb 2013 végére kifejti hatását.

Arra a felvetésre, hogy a különadók miatt nem áll-e le a hitelezés, nem fullad-e le a gazdaság, azt válaszolta: ilyesféle félelmekről nagyjából két éve hallani, előzetes vizsgálódásaik azonban nem jeleztek drasztikus következményeket – arról, hogy a magyar gazdaság négy negyedéve nem nő, és a legutolsó GDP-adat szerint az unió harmadik legrosszabb eredményét értük el, nem beszélt. Arról viszont igen, hogy a lakosságtól és a gazdasági szereplőktől elvont összes adó nagysága az elmúlt két évben nem nőtt, 2013-ban pedig némileg csökkenni fog.