250 milliárd eurónyi adót csalnak el évente

Az adóhatóság és az ügyfél közötti kommunikáció javítása, valamint az iparszerűen űzött adócsalás elleni hatékony fellépés volt a téma az uniós tagállamok adóhivatali vezetőinek Budapesten rendezett tanácskozásán.

Az iparszerűen űzött adócsalás által okozott adóveszteség az Európai Unióban éves szinten becslések szerint eléri a 200-250 milliárd eurót - mutatott rá Kovács László, az EU adóügyi biztosa a rendezvény szünetében tartott sajtótájékoztatón. Ez az összeg körülbelül kétszerese az Európai Unió éves költségvetésének, és mintegy négy-ötszöröse a közös agrárpolitika éves költségvetésének.

Az adóveszteség visszaszorítása érdeke a kormányoknak, mert bevételt teremt, érdeke az üzleti világnak, mert tisztességes versenyhelyzetet teremt, és érdeke az adózófizetőknek, mert a rájuk jutó terheket csökkentené - jelentette ki Kovács László.

Szikora János, az APEH elnöke elmondta, hogy a mostani tanácskozáson - amely az ötödik ilyen jellegű európai fórum - a tagországok delegáltjai ismét visszatérnek arra az egyszer már megvitatott, de elvetett javaslatra, amely szerint az európai adóigazgatási szervezeteknek közös koordinációs irodát kellene létrehozniuk. Ennek létjogosultságát alátámasztja egyebek közt, hogy a határokon átnyúló adócsalások megkövetelik az egyes adóhatóságok együttműködését.

Kovács László emlékeztetett rá, hogy az Európai Bizottság 2006 májusában stratégiát fogadott el az iparszerűen űzött adócsalás visszaszorítására. Ennek egyik eleme a hagyományos módszerek jobb kihasználása, például a nemzeti ellenőrzés szigorításával, vagy a tagállamok közötti információcsere gyorsításával. Az elképzelések között szerepel az úgynevezett fordított adózás bevezetése, ami azt jelenti, hogy a közösségen belüli kereskedelemben az áfa megfizetése, illetve visszaigénylése az értékesítés utolsó pontjánál történik. Hazánkban éppen a fordított adózás jövő januártól való kiterjesztésétől is remélik a csalások visszaszorítását.

A másik módszer ennek az ellenkezője, azaz a közösségen belüli kereskedelem jelenlegi áfa-mentességének megszüntetése - fejtette ki az EU-biztos. Hozzátette, hogy a bizottság egyelőre egyik módszer mellett sem kötelezte el magát. Azt vállalta viszont, hogy ez év végéig hatástanulmányokat készít arról, hogy a fordított adózás egységes bevezetése, illetve az közösségen belüli áfa-mentesség eltörlése milyen következményekkel járhat.

A bizottság azt is megvizsgálja, hogy mi történik, ha egy országban - várhatóan Ausztriában - kísérleti jelleggel három évre bevezetik a fordított adózás rendszerét. A hagyományos módszerek jobb kihasználását illetően a brüsszeli bizottság még az idén konkrét jogszabályi javaslatokat tesz.

Az oldalról ajánljuk

  • Külföld
Romániai művészeti vezetők is kiállnak az SZFE mellett

Károsnak tartják a kormányzati beavatkozást az egyetem vezetésébe.

tegnap, 14:47

  • Gazdaság
46 százalékkal emelkedtek a gyümölcsárak Magyarországon

Az olyan alapvető élelmiszerek ára is elszállt, mint a tojás, a cukor, a burgonya és a tej.

szeptember 9., 12:19

  • Belföld
Karácsony Gergely szerint ingyen kellene tesztelni az embereket

Sokaknak ezen múlhat, hogy lesz-e munkahelyük, vagy járhat-e iskolába gyermekük – fogalmazott a főpolgármester.

szeptember 10., 12:58

  • Belföld
Szabó Tímea és Karácsony Gergely maradt a Párbeszéd vezetője

A párt országos kampányba kezd az alapjövedelem népszerűsítésére.

8 órája

  • Külföld
Félmillió embert telepítenek ki Oregonban a tűzvész miatt

Minden nyolcadik embernek mennie kellett.

szeptember 11., 14:32