Tíz hasznos adótipp

2007.12.20. 11:36
Az adóváltozások miatt nem mindegy, hogy év végéig mivel érdemes foglalkoznunk. A cégek számára szintén több szempontból is kitüntetett dátum december 31.

1. Befektetési jegy

Amennyiben van befektetési jegyünk, akár belföldön, akár külföldön forgalmazzák azt, és azon veszteség keletkezik, érdemes még néhány napot várni, és csak január 1-je után megszabadulni tőle - amennyiben tőzsdei átruházással akarunk megszabadulni tőle, és a egyáltalán el akarjuk adni. Ám ha egy alapkezelőnél, vagy bankban váltjuk vissza a befektetési jegyet, akkor teljesen mindegy, melyik időpontban válunk meg az értékpapírtól, mert a megváltozó szabály ezt az esetet nem érinti.

Ennek magyarázata a következő. Idén év végéig áll fenn a szabály, hogy a részvényektől eltérően a befektetési jegyeknél az egyiken keletkezett veszteséget nem lehet szembeállítani a másikon keletkezett nyereséggel, tehát nem lehet az adóalapot és így az adót csökkenteni úgy, hogy a haszonból levonjuk a ráfizetést. Ez megváltozik, de csak a tőzsdei átruházás esetén, és nem visszamenőlegesen, hanem csak 2008. január 1-jétől. Vagyis ha van befektetési jegyünk, amelynek a vásárlása nem jött be, mert veszteséget mutat, és meg akarunk szabadulni tőle a tőzsdén, akkor inkább jövőre adjuk el, váltsuk vissza, mert a mutatkozó ráfizetéssel az adó alapját mérsékeljük.

2. Jutalom időzítése

Ha havonta bruttó 500-600 ezer forintnál jobban keresünk, és eldönthetjük, hogy az éves jutalmat mikor kérjük, adómegfontolásokból inkább toljuk el januárra. Ennek oka a szolidaritási adóként elhíresült különadó. A négyszázalékos elvonás idén 6,7 millió forint éves jövedelem felett lép be, ám jövőre már 7 millió forint felett. Vagyis a kettő különbözeteként adódó 300 ezer forint 4 százalékát, azaz 12 ezer forintot spórolhatunk, ha nem akarjuk megkapni a jutalmat év végéig.

3. Lakáseladás

Amíg az előbbi pont viszonylag szűk réteget érint, addig a lakáseladás időzítése többeket érdekelhet. (Erről egy korábbi cikkünkben már részletesen írtunk, ezért most csak összefoglaljuk a hasznos tudnivalókat.)

Januártól harmadára, 5 évre mérséklődik az időszak, ameddig a lakáseladásból származó jövedelem után 25 százalékos adót kell fizetni. Jövedelemnek az az összeg minősül, amelyet úgy kapunk, hogy az eladáskori értékből, vagyis a bevételből levonjuk a szerzéskori értéket - akár vétellel, akár örökléssel, akár ajándékozás útján jutottunk hozzá, akár magunk építettük -, és ebből még levonjuk a szerzéskori költségeket, valamint a bizonylattal igazolható kiadásokat.

Tudni kell még azt is, hogy nem feltételnül kell a teljes jövedelem negyedét odaadni az államnak. Most csak akkor kell a teljes jövedelmet leadózni 25 százalékkal, ha az eladás és a szerzés óta nem telt el öt esztendő. Ha már 6 év telt el a két időpont között, akkor a jövedelem 90 százalékának negyedét kell becsengetnünk, ha 7 év, akkor a nyolcvan százalékának negyedét, és így tovább: évente 10 százalékponttal csökken a 25 százalékos adómérték alapjául szolgáló összeg. Jövőre csak a szerzés évében, illetve a szerzés évét követő esztendőben eladott lakásból származó jövedelem 100 százalékát kell leadózni, szintén 25 százalékkal, ám utána évente 30 százalékkal csökken az adó alapja.

A változtatás miatt aki 5-15 évvel ezelőtt jutott hozzá a lakásához, házához, annak érdemes kibekkelnie néhány napot, és január 1-jétől megszabadulni az ingatlantól.

De nem teljesen egyszerű a helyzet. Megszűnik ugyanis a lakásszerzési kedvezmény év végével (bár lesz egy átmeneti szabály, erről később), vagyis a jövőben hiába fordítjuk a lakáseladásból származó jövedelmet 60 hónapon belül - vagy az eladás előtt legfeljebb 12 hónappal - lakáscélra, azaz vásárolunk magunknak vagy hozzátartozónknak lakást, növelünk alapterületet, a befizetett adó már nem fog visszajárni.

Nem szabad elfelejteni

Figyelni kell arra, hogy az átmeneti szabállyal érintettek, vagyis akik még év végével eladják vagy eladták a lakást, és 60 hónapon belül egy másikat vesznek, azt a másikat további 5 éven keresztül érdemes tartani. Ha nem így járnak el, a visszakapott adót vissza kell adni az APEH-nek.

Ehhez egy fontos átmeneti szabály kapcsolódik. Aki év végéig eladja vagy eladta a lakását, és onnan számítva 60 hónapon belül lakáscélra fordítja a jövedelmet, még visszakapja a befizetett adót. Vagyis ha mondjuk gyorsan ebben a pár napban értékesítjük a lakásunkat, a befizetett adónkat még visszakapjuk, ha 2012 végéig lakáscélra felhasználjuk a pénzt. Ez tehát az idei lakáseladára ösztönöz, az adóköteles időszak harmadolása azonban a 2008-as vagy azutáni értékesítésre. Azt kell megfontolni, kiszámolni, mi éri meg jobban nekünk.

Aki gyorsan meg akar szabadulni attól a lakástól, amelyet legfeljebb négy évvel ezelőtt szerzett, annak valószínűleg engednie kell az árból. De a befizetendő adót visszakapja. Aki jövőre adja el ugyanezt a lakást, annak nem feltétlenül kell lemennie az árral. Persze adót kell fizetnie, amit nem kaphat vissza. Azt kell tehát összevetni, mennyi az árengedmény és mennyi a befizetendő adó összege.

4. Üzletpolitikai ajándék

Innen kezdve a cégeket érintő tippeket olvashatnak. Ha teheti a vállalkozás, akkor partnereit, ügyfeleit üzletpolitikai célú ajándékkal még idén lepje meg - tanácsolja Veszprémi István, a Deloitte adószakértője. Idén adómentes lehet egy ilyen ügylet, ám jövőre csak akkor, ha az termékvásárláshoz, szolgáltatásnyújtáshoz kapcsolódik.

5. Követeléselengedés

A vállalkozások esetében a követelést megéri gyorsan, idén év végéig elengedni. Januártól ugyanis ajándékozási illetéket kell utána leróni.

6. Lakás áfával vagy nélküle

Eldönthetjük az újrakodifikált áfatörvény értelmében, hogy a lakást (nyaralót, garázst, bármely más egyéb ingatlant) áfával vagy anélkül adjuk-e bérbe jövő évtől. Ezt december 31-ig be kell jelenteni az adóhatóságnak. A két évnél régebben használatba vett ingatlanok (ideértve a lakást is) esetében azt is választhatjuk, hogy értékesítésük esetén adózni kívánunk. (A bérbe adás és eladás a választás során áfa szempontjából lehet különböző.) De az adóalanyt választása 5 éven át köti.

7. Közösségi adószám

Ha egy vállalkozás közösségi adószámot szüntet meg, vagy éppen azt igényel, ezt szintén év végéig be kell jelenteni.

8. Csoportos adóalanyiság áfában

Áfánál a csoportos adóalanyiságot januártól lehet alkalmazni, de az igényt már most jelezni lehet és érdemes is mielőbb megejteni a kérelmezést. Ha valaki a devizás ügyletek esetén MNB-árfolyam alkalmazásával kívánja az áfa-kötelezettséget forintosítani, azt szintén még idén be kell jelenteni. (Egyéb pénzintézetek választásánál külön bejelentés nincs.)

9. Természetbeni osztalék

A természetbeni osztalékra jövőre már transzferárszabály él. Ezért még idén év végéig van lehetőség természetbeni formában az osztalékot odaadni oly módon, hogy nem kell vizsgálni a piaci árát.

10. Ingatlan átruházása

10. Ha kedvezményezett eszközátruházást akar végrehajtani egy vállalkozás, az eszközök között pedig van ingatlan, akkor a tranzakciót megéri jövőre lebonyolítani - ad ötletet Veszprémi. Idén ugyanis még illetékköteles az ingatlanok átadása (bár projektcégekbe kiszervezve, a projektcégeket eladva már ki lehet kerülni az illetékfizetést), ám jövőre a kedvezményezett eszközátadással már nem lesz az. Ehhez további feltételeket kell teljesíteni, például azt, hogy az eszközökön belül az ingatlanok értéke legfeljebb 75 százalékot érhet el.