Soron kívül csökkenhet az áfa?

2007.08.03. 09:36
Az állami beavatkozás lehetséges eszközeként említette Gráf József agrárminiszter az áfacsökkentést az időjárás miatt dráguló termékek körében.

Rendkívüli intézkedéseket hoz a kormány, ha az élelmiszerek ára a szokatlan időjárás miatt több mint 20 százalékkal emelkedik – jelentette be a földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter. Gráf József az állami beavatkozás lehetséges formájának nevezte az áfacsökkentését bizonyos alapanyagoknál – jelentette az Info rádió. Az agrártárca vezetője úgy vélte: az aszály miatt kialakult rendkívüli helyzet után elkerülhetetlennek látszik az élelmiszerek átlagosan 15-20 százalékos drágulása.

Segítség vagy nyerészkedés?

Gráf József megismételte: a magyar állattartókat takarmányvásárlási hitellel kívánják segíteni, emellett tárolási költségtérítést is biztosítanának. Hangsúlyozta: szeretnék az országban tartani a még magyar raktárakban lévő mintegy 1,2 tonnás intervenciós kukoricakészletet. Közben az Országgyűlés mezőgazdasági bizottságának fideszes elnöke azonnali intézkedést sürgetett a gabonakészletek zárolására. Font Sándor úgy fogalmazott: a kormány nyerészkedni próbál a termény eladásával, miután az intervenciós készleteket 100 euróért vásárolta meg a gazdáktól, és most 150 euróért akarja eladni.

Becslések szerint 20-22 forinttal emelkedik a kenyér kilogrammonkénti ára a közeljövőben a kisebb búzatermés miatt. Werli József, a Pékszövetség szakmai titkára az Info rádióban emlékeztetett arra, hogy a liszt felvásárlási ára az utóbbi időben 40 százalékkal emelkedett, és októbertől ismét drágulhatnak a kenyérfélék.

Egymás ellen fordulnak

Érthető a kormány aggodalma a jelentős élelmiszerár-emelkedés várhatóan kedvezőtlen lakossági fogadtatása, és ennek népszerűségi következményei miatt (is). Az ellenzék igyekszik részben a kormány hibájának beállítani az időjárási, illetve kereslet-kínálati okok miatti áremelkedéseket – kommentálta a híreket a Portfolio.hu.

Veres János pénzügyminiszter napokban tett nyilatkozatai arra utalnak, hogy a 7,0 százalékra emelt idei inflációs prognózist maga a kormány is egyre kevésbé véli tarthatónak. A piac jelenleg 7,5 százalék körüli konszenzussal számol, de az elmúlt hetek élelmiszerár-emelkedéssel kapcsolatos hírei ebben még nem feltétlenül tükröződtek. Az elemzők az utóbbi hetekben felhívták a figyelmet arra, hogy a kora őszre várt élelmiszerár-emelések érdemben tompíthatnak a szeptemberre várt jelentős inflációszakadás mértékén.

Kedvezőtlen hatások

Monetáris politikai szempontból is kiemelt figyelmet érdemelnek tehát az élelmiszerfronton mutatkozó fejlemények. Ezek bizonyára nem fordítják vissza a Magyar Nemzeti Bank megindult kamatcsökkentési sorozatát, de annak sebességét jelentősen is lassíthatják.

Az infláció az eredetileg vártnál (6,2 százalék szerepelt a konvergenciaprogramban idénre) jóval magasabb alakulása főként a nyugdíj- és kamatkiadásokon keresztül érinti kedvezőtlenül a büdzsét. Az inflációs hatások ellensúlyozása áfacsökkentéssel önmagában szintén kedvezőtlen költségvetési hatásokkal járna. Veres János mindezek ellenére egy lapinterjúban úgy fogalmazott, hogy a jelenleg érvényben lévő 6,4 százalékos GDP-arányos idei deficitprognózis tartható – írja a Portfolio.hu.