Jön az APEH, viszi az autót

2007.07.05. 05:40
Az APEH behajtási tevékenységének legeredményesebb ágazata a végrehajtás, tavaly csaknem 220 milliárd forint adó- és járulékhátralékot szedtek be így. Az adóhatóság által lefoglalt ingatlanok, ingóságok becsértéke tavaly 45,6 milliárd forintra rúgott, azonban csak 8 milliárd forintnyi vagyontárgyat árvereztek el, mert az adózók többsége az árverés kitűzéséig rendezi a tartozását vagy fizetési könnyítést kér. Főleg az autónkat féltjük.

Az adóhatóságnál végrehajtással 1500 fő foglalkozik. Az állomány fele előkészítő tevékenységet és vagyonfeltárást végez a gépjármű-, ingatlan- és egyéb nyilvántartások alapján, míg a másik fele végrehajtó.

Az autó lefoglalása hatásos eszköz

Az adóhatóság először általában inkasszóval próbálkozik; ez a behajtás legegyszerűbb és leggyorsabb módja, mivel elektronikus úton megoldható. Magánszemélyek esetében azonnali beszedési megbízást csak akkor tudnak alkalmazni, ha ismerik a bankszámlaszámát, például egy korábbi szja-visszaigénylésnek köszönhetően. Kisebb, pár tízezer forintos tartozások esetében először jellemzően felszólítást küldenek a tartozás megfizetésére, ez a jó szándékú, de feledékeny adózóknál az esetek többségében beválik.

Bagatell összegnél a helyszíni kiszállás költsége magasabb lehet, mint a tartozás, de végső esetben sor kerül arra is, hogy a kizárólag párban járó végrehajtók kimennek a helyszínre. Ha inkasszóra nincs mód, az ingatlan-, ingó-, illetve a gépjármű-végrehajtás következik. Utóbbit külön kategóriaként kezeljük, az autó lefoglalása ugyanis hatásos eszköz, érzékenyen érinti az adóst – mondta a Napi Online-nak Várszeghi György, az APEH főosztályvezetője.

Az adóhatóság egyébként nemcsak ingót vagy ingatlant foglalhat le, hanem követeléseket is. Ilyenkor az érintettnek tartozó harmadik személynek küldenek egy felszólító levelet, amelyben felkérik a tartozás elismerésére, és arra, hogy esedékességkor az APEH-nak teljesítsen. Az adóhatóság üzletrészt is lefoglalhat, amelyet árverés során értékesít. A működő cégek esetében a tulajdonostársak általában nem hagyják, hogy idegen szerezzen jogot a társaságukban és élnek elővásárlási jogukkal.

A lefoglalás töredékét árverezték el

Az adóhatóság által lefoglalt ingatlanok, ingóságok becsértéke tavaly 45,6 milliárd forintra rúgott, azonban csak 8 milliárd forintnyi vagyontárgyat árvereztek el, az érintettek többsége ugyanis az árverés kitűzéséig rendezi a tartozását vagy fizetési könnyítést kér. Az árverésre ítélt tárgyak rendszerint jóval a becsérték alatt kelnek el, már ha egyáltalán elkelnek.

Az aukción ingó esetében a kikiáltási ár negyedéig, ingatlannál a feléig mehet le az ár, ezért nem jelenttúlfoglalást, ha a tartozás összegénél nagyobb becsértékben foglalnak le vagyontárgyakat a végrehajtók. Ha az ingóságot két árverés után sem tudják értékesíteni, akkor feloldják a lefoglalás alól és visszaadják az adósnak. Az ingatlanokra korlátlan számban írhatnak ki árverést, de a másodikat követően legalább féléves szünetet kell tartani. Persze ha a tapasztalat azt mutatja, hogy az ingatlanra nincs érdeklődés, nem árvereznek tovább, tette hozzá Várszeghi.

A fizetés felét is levonhatják

A jogszabályok szerint az adóst nem kell értesíteni arról, hogy végrehajtást kezdeményeztek ellene, de ha az illető nem tűnik kockázatosnak, az APEH kiértesíti, mivel megkönnyíti a munkát, ha jelen van a foglalásnál. A végrehajtók hatósági tanú jelenlétében lakatos segítségével is bejuthatnak az adós ingatlanjába, ám ezzel csak akkor élnek, ha nyilvánvaló, hogy ki akarják játszani őket, például többszöri értesítés esetén sem jelennek meg a helyszínen. A vagyon egy részének eltüntetésére tehát van idő, de emiatt az APEH bírósághoz fordulhat. A foglalás alatt lévő ingó, illetve ingatlan értékesítése bűncselekménynek számít.

Az APEH magánszemélyek esetében élhet a jövedelemletiltással, nemcsak az általa kezelt adók és illetékek, hanem egyéb tartozások, például gépjárműadó tekintetében is. Az idén már több mint hatezer személy esetében kezdeményeztek letiltást mintegy 7 milliárd forint értékben, ám mindössze félmilliárd folyt be. A fizetés (vagy más rendszeres jövedelem) legfeljebb 33 százalékát vonhatja le a munkáltató, de jogtalanul igénybe vett társadalombiztosítási ellátás esetén a letiltás 50 százalékra is rúghat.