Brutálisan drágulhat az áram

2007.09.20. 07:41
A nagyfogyasztók akár 30-40 százalékkal is többet fizethetnek januártól az áramért a lakossági piacnyitás miatt. Egyelőre ugyan nem tudják, mekkorák lesznek a szabad kapacitások, de a BorsodChem például azzal számol, hogy a megawattonkénti 50-60 eurós ár akár a 80 eurót is elérheti jövőre. A drasztikus áremelkedés feltehetően továbbgyűrűzik majd, hiszen például a MÁV energiaköltségeinek több mint felét a villanyszámla teszi ki.

Az energia ipari felhasználói számára már most érzékelhető, hogy számukra nem kedvező az árampiac lakossági felszabadítása. A nagyfelhasználók egyelőre nem tudják, hogy az elosztásért felelős Magyar Villamos Művek a liberalizáció miatt mekkora kapacitást biztosít a lakossági szabadpiacra.

A nyári áramhiány réme

Éppen ezért a nagyfogyasztók jelenleg nem látják, mekkora kapacitások maradnak szabadon és azok hogyan fedezik 2008-ban az energiaigényüket. A helyzetet rontja, hogy az úgynevezett határkapacitások is végesek. Nyugatról az uniós energiahiány miatt csak szűkösen lehet vásárolni, de nyilvánvalóan a magyar energiahiány és a nyári lakossági csúcsidőszak miatt a nagyfogyasztóknak is a világpiacról kell majd fedezniük az itthonról már nem kielégíthető szükségletüket.

Mindent összevetve, az uniós hiány és a magyar egyéni fogyasztói liberalizáció miatt a BorsodChem véleménye szerint 30-40 százalékos árnövekedéssel is kalkulálniuk kell a cégeknek. A tavalyi 50-60 eurós megawattonkénti ár jövőre 70 euró fölé kerülhet – a BorsodChem szerint legalábbis ez már most látszik –, és az sem kizárt, hogy az ár súrolja majd a 80 eurót is.

Az ipari fogyasztók jelenleg közösen próbálnak lobbizni saját érdekükben. Azonban még egy önálló erőmű építése sem oldaná meg rövid és középtávon a problémát, amivel viszont már 2008-ban szembe kell nézniük a nagyvállalatoknak.

A MÁV most még hatósági áron vásárol

A MÁV Zrt. a 2008. január 1-jétől kötendő szerződésekre közbeszerzéssel választja ki a villamosenergia-szállítókat – tájékoztatta a Napi Gazdaságot a MÁV kommunikációs igazgatósága. A társaság a szükséges villamosenergia-mennyiség 98 százalékát jelenleg hatósági áron közüzemből szerzi be.

Az idei évre egy szabadpiaci szerződést kötöttek az infrastruktúra üzemeltetésére. Az elmúlt időszakban, vagyis 2005-ben és 2006-ban a teljes villamosenergia-felhasználásuk körülbelül 90 százalékát a szabadpiacról szerezték be, ami éves szinten milliárdos nagyságrendű megtakarítást jelentett a cégnek. A MÁV-nál is költségnövekedést prognosztizálnak 2008-ra az elemzők, ami komolyan érinti a vállalatot, hiszen az összes energiaköltségének 56 százalékát a villamos energia vitte el.

Segítség a lakossági fogyasztóknak?

Az Index már korábban megírta, hogy külpiaci tényezők miatt jelentősen drágulhat az elektromos energia. Magyarország alapvetően importfüggő, és a régiónkbeli helyzet miatt az importárak drasztikusan emelkednek. A Magyar Villamos Művek nagykereskedelmi leányvállalata által nemrég meghirdetett tender eredménye a jelenlegi nagykereskedelmi árhoz képest mintegy 35 százalékos drágulást vetít előre.

A lakossági áramár drágulása ellen a kormány kiterjeszthetné a szociális minisztérium által működtetett, jelenleg távhőre és gázra vonatkozó kompenzációs rendszert. A kormányzat dönthet amellett is, hogy fellép a nagykereskedelmi – ezen keresztül pedig a végfelhasználói – áramdrágulás ellen, megoldást jelenthet például az export korlátozása, hiszen ekkor a megtermelt áram döntő része itthon hasznosul, mérsékelve az árat.