E-licites védekezés az árverési maffia ellen

2007.09.25. 06:55
Sokmilliárdos bevételtől fosztják meg az adóhatóságot, és ezen keresztül a költségvetést az APEH által lefoglalt vagyontárgyak licitjein összejátszó emberek. A PM végre tenne ellenük.

Elektronikus aukciók bevezetésével akadályozná meg a kormány azt, hogy az adóhatósági liciteken a vagyontárgyak töredék áron keljenek el, ahogy ez manapság történik - derül ki a feketegazdaság visszaszorítására szolgáló, a Világgazdaság birtokába jutott jogszabálytervekből. (Erről a jelenségről az Index egyébként többször márbeszámolt.)

Fenyegetnek, kartelleznek gátlástalanul

Itt szerepel az a kitétel, hogy az elektronikus licitálás lehet a megfelelő ellenszere annak, hogy "bizonyos csoportok" szervezetten verjék le az árakat az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal szervezésében lebonyolított aukciókon. Az idézőjeles rész valójában az árverési maffiát takarja, amely sokszor a jelen lévő licitálók megfenyegetésétől sem riad vissza, az előzetes árminimalizáló megegyezésekről már nem is beszélve.

Az APEH már a nyár elején javaslatot tett a pénzügyi tárcának, amit az a jelek szerint részben meg is fogadott. Azért csak részben, mert az APEH az adóhatósági pályázatokra vonatkozó szabályok módosítását is szükségesnek ítélné. Az adóhatóság ugyanis két módszerrel, pályázaton vagy árverésen értékesíti a be nem fizetett összegek behajtásából származó vagyontárgyakat. A kérdés a kormány számára sem lényegtelen, hiszen az árverések sikertelensége valójában a költségvetéstől von el komoly tételt.

Sokmilliárd forint elvész

Az adatok szerint az esetek mintegy harmadánál áfatartozás, egy másik harmadánál késedelmi pótlék vagy bírság be nem fizetése miatt kerülnek kalapács alá a vagyontárgyak, míg a társadalombiztosítási járuléktartozás 20 százalékos arányt képvisel. Az árveréseken azonban a tapasztalatok szerint "elvész" a vagyontárgyak értékének túlnyomó része: a tavalyi és az idei adatok is arról tanúskodnak, hogy az árverésre kerülő eszközök becsértékének csupán hatoda-hetede folyik be.

Vagyis a vagyontárgyak a jogszabályi minimum körül kelnek el, ami ingóságok esetén az eredeti ár negyede, ingatlanok esetén pedig annak fele. Főleg az ingóságok értékesítése okoz komoly veszteséget, az ingatlanok esetében ugyanis némileg javítja a hatásfokot, hogy a licitálás feltétele a becsérték tizedének letétbe helyezése. A remények szerint az elektronikus árverések bevezetésével - az anonimitásnak, valamint a szélesebb körű hozzáférésnek hála - jelentősen javulni fog a helyzet.