Atomerőmű-építési boom világszerte

2007.03.08. 08:02
Jelenleg világszerte mindössze kilenc cég vállal atomerőmű építést, így könnyen előfordulhat, hogy miközben számos ország tervezi új reaktorok beindítását, mire Magyarországon megszületik a döntés, nem lesz építési kapacitás.

A hazai energiaellátásban megkerülhetetlen a nukleáris erőmű, és ebben nincs is vita a szakemberek között. Sőt már abban sincs túl nagy nézeteltérés, hogy az atomenergiát a paksi blokkok üzemidejének meghosszabbítása után is igénybe kell venni. Abban azonban igen eltérők az álláspontok, hogy egy új erőmű, blokkok építését mikor kell elkezdeni. Ebben egy bár apróságnak tűnő, ám mégis igen lényeges kérdést is figyelembe kell venni. Aszódi Attila, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Nukleáris Technikai Intézetének igazgatója szerint ez a körülmény az építési kapacitások végessége.

Sok az eszkimó, kevés a fóka

Az atomerőmű-építési kapacitások pedig hamarosan szűkösnek bizonyulhatnak a világpiacon. Jelenleg ugyanis csak az Egyesült Államokban húsz reaktor építésének megkezdésére készülnek, ezenkívül Finnországban, Oroszországban, Franciaországban, Ukrajnában, Bulgáriában és - olasz támogatással - Szlovákiában is zajlanak ilyen jellegű előkészítő munkálatok. Sőt, a jelenleg ismert elképzelések szerint Lettország és Litvánia szintén fontolgatja egy atomerőmű felépítését. Ilyen mértékű fellendülésre még nem volt példa az elmúlt 15 évben - mutatott rá Aszódi. A rendkívüli műszaki szakértelmet kívánó beruházásokhoz pedig - egyebek mellett a világszerte tapasztalható mérnökhiány és a nagykomponensek (például a reaktortartályok és a gőzfejlesztők) speciális gyártási technológiája miatt is - nem lehet csak úgy a telefonkönyvből kinézni egy céget.

Kilenc cég épít világszerte

Jelenleg az amerikai General Electrics, a Westinghouse, a kanadai AECL, a francia-német Areva, a japán Hitachi, Toshiba, a Mitsubishi Heavy Industries és az orosz Atomsztrojtexport vállal ilyen jellegű megbízást, bár van olyan kínai és indiai vállalat is, amelyik beszállt az üzletbe, utóbbikat azonban saját országukon kívül egyelőre aligha bízzák meg kivitelezéssel - mondják a szakértők. (Az igények felfutására jellemző, hogy a vízenergia-szolgáltatás területén tevékenykedő francia Suez-csoport a napokban jelentette be, hogy fontolgatja egy atomerőmű építésének lehetőségét.) Mindezek eredőjeként lassan olyan helyzet alakul ki, amikor a vállalatok egyszerűen nem tudnak több atomerőmű kialakításába belekezdeni.

Legalább öt év

A piacon szereplő cégekről elmondható, hogy általában a japán cégek építenek a leggyorsabban. Ám még így sem szabad gyors projektekre gondolni, mivel nekik is közel öt évre van szükségük az első kapavágástól az üzembe helyezésig. Magyarország a boom szempontjából szerencsés helyzetben van, hiszen mire a műszaki, környezetvédelmi, gazdasági előtanulmányok alapján megszülethetnek a döntések, addigra gyűlik fel a most épülő harmadik generációs erőműveknél a megfelelő mennyiségű tapasztalat. Egyébként a jelenleg hozzáférhető blokktípusok között is elsősorban az úgynevezett nyomott vizes erőművek a meghatározók (második generációs nyomott vizes reaktorokkal szerelt blokkok működnek a paksi atomerőműben is), de az új atomerőművek piacán rendelkezésre állnak továbbfejlesztett biztonságú forraló vizes reaktorok is. Ezeket a tapasztalatokat figyelembe lehet venni egy új erőmű építőjének kiválasztása során.