Gyorsabban és egyszerűbben jöhet az uniós pénz

2009.02.02. 16:48
Magyarország számára az európai uniós források jelentik azt a gazdaságélénkítő eszközt, amellyel a gazdasági válság közepette munkahelyek százezreit, vállalkozások ezreit lehet talpon tartani - mondta Bajnai Gordon nemzeti fejlesztési és gazdasági miniszter Brüsszelben, miután találkozott Danuta Hübner regionális fejlesztési európai biztossal. Közös sajtótájékoztatójukon Bajnai elmondta, hogy a megbeszélésen sikerült megállapodni, miként lehet még gyorsabban és egyszerűbben több pénzt fizetni a vállalkozásoknak. Ennek köszönhetően már a következő napokban új hitelkonstrukciók és pályázatok jelenhetnek meg.

Fel tudták gyorsítani az előlegfizetést is a már nyertes pályázatoknak: csak ezzel az egy intézkedéssel százmilliárd forintot meghaladó forrás jut ki a magyar gazdaságba a következő három hónapban. Emellett tizenhét nagyberuházás vár Brüsszelben jóváhagyásra, amelyek a magyar építőipart jelentősen megindíthatják felfelé két szűk esztendő után.

Hübner leszögezte, hogy az uniós felzárkóztatási, támogatási politika az egyik legfontosabb válságkezelő eszköz több EU-tagállamban, így Magyarországon is. Megerősítette, hogy eszmecseréjük fő célja az volt, miként tudja Magyarország a befektetések növelésére, gazdaságélénkítésre használni a 25 milliárd euróra rúgó uniós támogatást a 2007-2013 közötti időszakban.

Brüsszeli lépések

Hübner a sajtótájékoztatón ismertette azokat az intézkedéseket, amelyeket az Európai Bizottság hozott vagy javasolt a kifizetések rugalmassága és egyszerűsítése érdekében, elsősorban a gazdasági válságra való tekintettel. Kiemelte, hogy a válság miatt Brüsszel igyekszik a 2007-2013-as periódus végéről az eleje felé tolni a kifizetéseket.

Megnövelték például azt az összeget, amely előlegek fedezeteként fizethető ki az egyes országoknak: Magyarország esetében például idén 325,6 millió euróval nő az előlegfizetés lehetősége ez évre, elérve összesen a 996 millió eurót.

A 25-50 millió eurónál nagyobb értékű beruházásoknál Brüsszel lehetővé tette, hogy már a végleges jóváhagyás előtt kifizethessék az uniós részt.

Az egyes beruházások kiegészítő költségeit átalányráta bevezetésével tették egyszerűbben kalkulálhatóvá. Az állami támogatásnál félmillió euró alatt nem kell átesni a szokásos eljáráson. Az új szabályok érdekében nem kell mindig közbeszerzési eljárás sok olyan pályázatnál, amelyeknél ez egyébként kötelező lenne. Hübner leszögezte: a szabályok egyszerűsítése és rugalmasabbá tétele mellett figyelnek arra is, hogy ne lazuljon a pénzek ellenőrzése.

A magyar nagyberuházások közül már a jóváhagyás utolsó szakaszaiban jár Brüsszelben a szegedi és a miskolci villamosközlekedési tervezet, valamint a békéscsabai csatornázási és szennyvízprogram. Bajnai Gordon bejelentette, hogy hamarosan 5 új magyar nagyberuházás tervezete érkezik Brüsszelbe.

Amit már kipipálhatunk

A miniszter emlékeztetett arra, hogy Magyarország is számos intézkedést hozott válságkezelésre. A pályázati nyertesek például immár a támogatás 35-40 százalékot kaphatják meg előlegként automatikusan. Magyarország indította el elsőként a kis- és középvállalkozásokat segítő, a mikrohitel-garanciára, illetve visszatérítendő támogatásokra épülő Jeremie programot. Kilencszáz vállalkozás már kapott kölcsönt vagy hitelgaranciát belőle, és mivel új bankok csatlakoztak hozzá, a következő időszakban gyorsulásra lehet számítani.

Múlt héten indult el az automatikus pályázatok rendszere, amelynek keretében kisvállalkozások akár 50 millió forintnyi támogatást kaphatnak alapvetően új technológiák vásárlására. Bevezették a késedelmes fizetésre vonatkozó új szabályt is, amelynek alapján a jövőben az állam késedelmi kamatot fizet, ha a kifizetés nem ér oda időben a vállalkozáshoz.

A pályázatok adminisztrációját is egyszerűsítették. Így mintegy harminc százalékkal kevesebb idő alatt el lehet intézni a papírmunkát. A gazdaságélénkítés másik fontos útjának nevezte Bajnai Gordon, hogy az építési és az információs technológiai szektorba áramoljon minél több állami vagy uniós forrás. Ennek köszönhetően a következő öt negyedévben 1800 milliárd forintnyi építési beruházás indulhat be.