Béremelésért demonstráltak a miskolci Bosch-dolgozók

2008.06.19. 15:45
Gyár kapun kívüli munkásgyűlést tartottak a német Bosch konszern miskolci gyárának dolgozói csütörtökön. A szakszervezet 7 százalékos béremelést követel, a munkaadó legfeljebb 5,5+1 százalékot adna. A Bosch épp csütörtökön közölte, hogy tavaly 28 százalékkal csaknem másfélmilliárd euróra nőtt magyarországi cégeinek eredménye.

Gyár kapun kívüli munkásgyűlést tartottak a német Bosch konszern miskolci gyárának alkalmazottjai csütörtök délután, bérük emelését kívánták elérni. A szakszervezet és a munkaadó közötti bértágyalások szerdán megrekedtek, a Bosch legutolsó ajánlata 5,5 plusz 1 százalék volt - mondta Venczel László, a Vasas Szakszervezeti Szövetség helyi vezetője. A dolgozók 7 százalékos béremelést szeretnének elérni.

A Bosch miskolci gyárában átlag 120-125 ezer forint a fizikai munkások bruttó bére – mondta a szakszervezeti vezető, aki azt is megemlítette: a dolgozók mintegy harmada tagja a Vasas Szakszervezetnek. A Bosch az MTI megkeresésére nem kívánta kommentálni a munkahelyi konfliktust.

A cég ugyanakkor éppen csütörtökön közölte: a Bosch-csoport 1,47 milliárd euró forgalmat ért el 2007-ben Magyarországon, ami 28 százalékkal több a 2006-osnál. Thomas E. Beyer, a cégcsoport magyarországi képviselője azt mondta, a csoport belföldi forgalma 70 százalékkal 323 millió euróra nőtt tavaly, a foglalkoztattak számát 500 fővel 7500-ra emelték.

A Bosch Magyarországon főként autóipari alkatrészeket, kéziszerszámokat gyárt. A termékek döntő többségét exportálja, tavaly a kivitel értéke 1,157 milliárd euróra nőtt a 2006-os 950 millió euróról. A csoport magyarországi forgalma az idén a tervek szerint meghaladja a Bosch világszintű növekedését, ami egy korábbi bejelentés szerint mintegy 5 százalék lesz.

A Bosch 2007-ben 80 millió eurót ruházott be Magyarországon, a pénzből főként a miskolci kéziszerszám és autóelektronikai, illetve a hatvani autóelektronikai gyárat fejlesztették. A csoport az elmúlt hat évben 450 millió eurót költött Magyarországon állóeszköz-beruházásokra.

A csoport a magyar piacon tavaly 25 millió eurót költött kutatás-fejlesztésre, ami 50 százalékkal több az egy évvel korábbinál. A tervek szerint a magyarországi gyáraiban és a budapesti k+f központjában az idén újabb jelentős összeget, mintegy 30 millió eurót fordít erre a tevékenységre. A Bosch 13 társaságot működtet Magyarországon, 300 leányvállalatot világszerte; az elmúlt évben 272 ezer embert foglalkoztatott, a közhasznú Robert Bosch Alapítvány 92 százalékos tulajdonában lévő cégcsoport.