Nyakunkon a csődhullám

2008.01.09. 10:30
Az egy évvel korábbinál 24 százalékkal több fizetésképtelenségi eljárás indult az országban, olvasható a Coface elemzésében. A csődhullám elsősorban a lánctartozásokkal is sújtott építőipari vállalkozásokat, valamint a textilipart és a biztonsági tevékenységgel foglalkozókat érinti. Sok cég alakul, de ezek nagy része a megszűnők duplikálása: az egyik viszi tovább az üzletet, a másik a tartozást.

Az elmúlt évben 24 százalékkal nőtt annak a valószínűsége, hogy a cégek fizetésképtelenné válnak. A vállalkozások 3,8 százaléka nem tudta teljesíteni kötelezettségeit 2007-ben, de vannak egyes iparágak, amelyek csődrátája megközelítette a 6-7 százalékot, olvasható a Coface elemzésében. A szakértő cég a legkockázatosabbnak – akárcsak az előző években – a biztonsági tevékenységgel foglalkozók, valamint a textil- és építőipari cégek helyzetét tartja.

Csődök vannak, csődeljárás nincs

A fizetésképtelenségi eljárások 24 százalékos emelkedése a négyszerese a 2005-ben mért 5,8 százalékos emelkedésnek. Noha a regisztrált cégek száma továbbra is emelkedik, tavaly már íg is nagyjából minden huszonhetedik vállalkozás került válságba. A cégek megszűnésének oka az esetek 95 százalékában a fizetésképtelenné válás vagy a szándékos nemfizetés.

A szakértők elemzése szerint a rengeteg új cég alapításának hátterében gyakran nem az új vállalkozások létrehozása és beruházások állnak. Ez inkább azzal magyarázható, hogy a megszűnő vállalkozás helyébe sok esetben két másik lép, az egyikben a vállalkozás üzleti folyamatait, a másikban viszont a tartozásait viszi tovább a tulajdonos.

A felmérés szerint továbbra is nagy mértékben, több mint hatvan százalékkal nőtt a végelszámolások száma, míg a felszámolási eljárásoké három százalékkal nőtt. Nem javult a helyzet a valódi csődeljárások számát tekintve, amelyek a vállalkozások fizetőképességének helyreállítására, azok megmentésére irányulnak: ilyen eljárások továbbra is rendkívül alacsony számban indulnak, tavaly mindössze húsz ilyen eset volt.

A végelszámolások növekedése azt is jelenthetné, hogy a cégvezetők szembenéznek cégeik működésének problémáival és befejezik tevékenykedésüket. Ezzel szemben a Coface szerint még mindig tömegesen vannak jelen a kényszervállalkozások, ezek eltűnése nem fogja érdemben befolyásolni az ország gazdasági mutatóit.

Azonban a szakértők szerint a valódi gazdasági tevékenységet folytató vállalkozások is súlyos likviditási problémákkal küzdenek. A több mint egymillió gazdasági szervezetből csak 40 ezer számít hitelképesnek ez a helyzet tovább romlik, hiszen a vállalatok és cégek kevesebb, mint egyharmadának van növekvő bevétele.

A kereskedőknek van a legtöbb bajuk

A fizetésképtelenségi eljárások iparágankénti számát vizsgálva kiderül: a legtöbb eljárásban változatlanul a kis- és nagykereskedelmi tevékenységet végző vállalkozások, valamint az építőiparban tevékenykedő cégek érintettek. Ezek mellett az ingatlangazdálkodási és a turisztikában, vendéglátásban érdekelt vállalkozások vannak nagy számban az eljárás alá vontak között.

A kockázatosságot reálisan tükröző fizetésképtelenségi hányadot tekintve a biztonsági tevékenységet folytató cégek, valamint a textil- és az építőipar áll az első három helyen, de az azt követő faipar, takarítás, fémipar és a nagykereskedelem értéke is az országos átlag felett található.

A földrajzi eloszlást vizsgálva kiderül, hogy a 2007-es év során a legtöbb eljárást a fővárosban, valamint Pest megyében folytatták. A fizetésképtelenségi eljárások szempontjából a legrosszabb helyzetben Szabolcs-Szatmár-Bereg megye van. A bejegyzett cégek számára vetített csődhányad Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében volt a legmagasabb az elmúlt évben.