Örülhetnek a devizahitelesek

2008.06.25. 07:45
Évtizedes mélypontra zuhant tegnap napközben a két kedvenc hazai hiteldeviza árfolyama a forinthoz képest. Hónapok óta a legalacsonyabb részletet kell fizetni.

A svájci frank 146,75 forintig csúszott reggel, ilyen mélyen utoljára 1998 nyarán volt. A jen 1,422 forinton padlózott, ez több mint 11 éves negatív csúcs. A két fizetőeszköz gyengélkedésének a hitelintézeteknek mintegy 3800 milliárd forinttal tartozó, devizában eladósodott banki ügyfelek örülhetnek, mivel a következő esedékes törlesztőrészlet hosszú hónapok óta a legalacsonyabb lehet. Rosszul járhat viszont az, aki most tervezi fölvenni a kölcsönt, hiszen a megállapított törlesztőrészletek azonnal emelkedni kezdenek, mihelyt a most olcsó deviza drágulni kezd.

Erre pedig különösen az alapkamat 8,5 százalékon tartása után látnak esélyt az elemzők. A forint mostani erőssége mögött nincsenek stabil gazdasági alapok, ezért süllyedhet az árfolyama - figyelmeztet Barta György, a CIB Bank elemzője. De nemcsak a hazai gazdasági helyzet, hanem a nemzetközi befektetői hangulat is befolyásolhatja a hiteldevizák árfolyamát a forinthoz képest. Ha javul a piaci hangulat, az olyan kockázatos devizák, mint a forint, általában felértékelődnek, ha viszont mélyül a hitelválság, erősödni kezdhet a svájci frank és a jen is - magyarázza Barta.

A devizahitelek általában évtizedes elkötelezettséggel járnak, hosszabb távra pedig végképp nehéz megjósolni az árfolyamok alakulását. Ilyen viszonylatban a tapasztalatok szerint a frank kurzusa inkább az euróéhoz, a jené pedig a dolláréhoz igazodik. A frankhitelnél épp ezért kisebb a veszély, mivel a forint az euróhoz és így a svájci fizetőeszközhöz képest is viszonylag stabil. Egy frankért az utóbbi 10 évben átlagosan 163,4 forintot kellett fizetni a devizapiacon. Az alpesi fizetőeszköz 2006 júliusában volt a legdrágább, amikor 181,2 forintig erősödött a hazai fizetőeszközzel szemben.

Más a helyzet a jennel, amelynek kurzusa jóval szélesebb sávban mozgott ugyanez idő alatt: a távol-keleti deviza átlagosan két forintba került az elmúlt évtizedben, a legdrágább 2000 októberében volt, amikor a jelenlegi ár több mint kétszeresét, csaknem három forintot kértek érte. Hogy merre tart a jövőben a japán fizetőeszköz árfolyama a forinthoz képest, az a dollártól is függhet. „Ha az Egyesült Államokban javulna a külkereskedelmi mérleg, erősödhetne a dollár, ez pedig a jen izmosodását hozhatja” – mondja Barcza György, a K&H vezető elemzője.

A bankok beszámolói szerint a devizahitelek felvételénél a lakosság nem spekulál az árfolyamra, és az ő gyakorlatukra sincs hatással a forintárfolyam. Bár az erős forintnál eladósodóknak jóval több lehet a devizában nyilvántartott tartozásuk, mint az ugyanakkora hitelt gyenge forintnál felvevő ügyfeleknek, a bankok azt állítják: a fedezetet forintban értékelik, így a maximálisan folyósítható összeg forintban állandó.