Vonzóbb lesz elkerülni az adót

2006.12.19. 11:31
Az infláció 6,4 százalék, a gazdasági növekedés üteme 2,4 százalék, a költségvetési hiány a tervezett 6,8 százalék lehet jövőre. A foglalkoztatás csökkenhet az Ecostat előrejelzése szerint.

A gazdasági növekedés vártnál nagyobb visszaesése, illetve az adóelkerülés fokozódása csökkentheti az intézkedések eredményességét - írja a megszorító csomagról 2007-es előrejelzéseit összegző tájékoztatójában az Ecostat. A gazdaságkutató intézet ezzel együtt állítja, "2006 végén úgy látjuk, a kitűzött hiánycél a felsorolt eszközök igénybe vételével teljesíthető". Azaz az Ecostat szerint 2007 végén 6,8 százalékra csökken az idén tíz százalék feletti költségvetési hiány.

Csak a hiány alakul jól

A kormányzati intézkedések negatív hatással lesznek a gazdasági növekedésre, a foglalkoztatásra és az inflációra is. Az Ecostat számítása szerint az idei 4 százalék után jövőre 2,4 százalék körüli szintre esik vissza a GDP-növekedés üteme. Még úgy is, hogy az egyensúlyi célok teljesítéséhez, a gazdaság mozgásban tartásához a világgazdasági feltételek kedvezőek - állapítja meg az intézet.

A globális gazdaság jelenlegi konjunktúraciklusa 2006 közepén érte el csúcspontját. A négy éve tartó növekedés 5 százalék feletti bővülést hozhat. A külkereskedelmünket meghatározó Európai Unió konjunktúraciklusa némi késéssel, a következő év közepén érheti el csúcspontját. A nemzetközi kereskedelmi forgalom ebben az évben 9 százalékkal haladja meg az előző évit, az előrejelzések szerint a forgalom a következő két évben is erőteljesen bővül. A világgazdasági folyamatok kedvezően hatnak a gazdaság fejlődésére. A világkereskedelem, benne a hazai export dinamikusan bővül. A hazai külkereskedelmi tendenciák is kedvezőek, és a következő évben alig változnak. A külforgalom továbbra is dinamikusan bővül.

Javul a külkeregyenleg

A szolgáltatásokat is tartalmazó külkereskedelmi forgalom 2006-ban jelentősen növekszik. Az export 15,7 százalékkal, az import 10,5 százalékkal bővül. Az áruforgalmi egyenleg jóval kedvezőbb az egy évvel korábbinál. A hazai gazdaság továbbra is exportorientáltan fejlődik, a kivitel dinamikája tartósan magasabb a behozatalénál. A nemzetközi és a hazai termelési és áruforgalmi folyamatok alapján az Ecostat úgy látja, 2007-ben az áruk és szolgáltatások kivitele 11 százalékkal, a behozatal 9 százalékkal haladja meg az előző évit.

A gazdaság méréskelt ütemű fejlődése, főként a középvállalatok lassú növekedése kedvezőtlenül hat a foglalkoztatottságra, amely önmagában és nemzetközi összehasonlításban egyaránt alacsony - írja a cég. Az aktivitási arány a 15-74 éves lakosság körében mindössze 55 százalék. Ebben a korcsoportban a foglalkoztatottak száma 3,9 millió volt 2006 harmadik negyedévében, ez 24 ezerrel több, mint egy évvel korábban. Gond, hogy a GDP növekedése hosszú idő óta nem gyakorol érezhető hatást a foglalkoztatásra. A bővülő piaci rendeléseket a vállalatok műszaki fejlesztéssel, a munka- és üzemszervezés javításával, innovációval növelt teljesítménnyel teljesítik. A munkáltatók jó esetben a foglalkoztatás stabilitását biztosítják. 2006-ban a foglalkoztatás szintje stagnál, jövőre a közszféra karcsúsításának eredményeként csökkenhet.

Elhúzódik az áfaemelés hatása

Miután 2006 első hónapjaiban a hazai infláció történelmi mélypontra süllyedt, az év utolsó harmadában a hatósági árintézkedések nyomán az árindex megugrott, a dezinflációs trend az év végén megtört - áll a tanulmányban. Az áfakulcs emelése alapvetően az élelmiszereket, ásványi alapú energiahordozókat érintette, és számos lakossági szolgáltatás is ebbe a körbe tartozott. A jövedéki adó emelése a dohány- és italárukat, valamint az üzemanyagok árát érintette. A hatósági áremelkedések közvetett hatása növeli az árszintet, az energiaárak begyűrűznek a feldolgozott termékek fogyasztói árába.

Az Ecostat szerint 2007 közepéig az áremelkedés üteme magas lesz, az áfakulcs emelésének áthúzódó hatása több hónapig érződik majd. Emellett az energiaárak további emelkedése várható, nőnek a közlekedési tarifák és a kommunális ellátás díjai. Az élelmiszerek árnövekedése viszont mérséklődik, az importcikkek ára az ideinél lassabban emelkedik az erős forint miatt. A jövő év egészére 6,4 százalékos áremelkedéssel számolnak a kutatók, miután az év második felében a drágulás üteme mérséklődik.

Az üzleti bizalom már javul

Az Ecostat hazai konjunktúrafelmérései az év utolsó hónapjaiban javuló üzleti várakozásokat jeleznek. A bizalmi indexek szeptemberben érték el mélypontjukat, október-novemberben és a most folyó decemberi felmérés eredményeinek előzetes összesítése alapján a vállalkozások derűlátása javult. A cégek többsége túljutott az adóemelések és a keresletcsökkentő intézkedések okozta sokkhatáson, a korábbinál reálisabban méri fel rövid távú fejlődési lehetőségeiket. A fejlesztési elképzelések a nagyvállalatoknál, valamint a kis- és középvállalatoknál különböznek. A nagyvállalatok kétharmada tervezi cégét érezhető mértékben fejleszteni. A kkv-k beruházási hajlandósága alacsony szinten stagnál.