Kiket figyel idén árgus szemekkel az APEH?

2008.02.19. 14:37
A normál rendnek megfelelően az adóhatóság meghatározta azokat a tevékenységeket, gazdálkodási magatartásformákat, amelyeket folytató vállalkozások, magánszemélyek nagyobb eséllyel számíthatnak arra, hogy egy ellenőrzést indít velük szemben az APEH idén.

Ön kereskedő? Esetleg számítástechnikai alkatrészeket forgalmaz? Vagy az elektronikus kereskedelemben veszt részt a vállalkozása? Ha igen, akkor nagy valószínűséggel idén ellenőrizni fogja cégét az APEH.

Az adóhatóság ma nyilvánosságra hozott 2008-as ellenőrzési irányelvei kijelölik azokat a tevékenységeket, területeket, amelyekre kiemelt figyelmet fordítanak az idén. Az ezen tevékenységet végző, a kijelölt területen működő egyéni és társas vállalkozásokat nagyobb eséllyel látogatja meg az APEH, mint a többi szervezetet.

Sokkal tágabb persze a kör, mint a fent említett halmaz. Az élelmiszeriparban érdekelt cégek is az adóhivatal célkeresztjébe kerülnek, azon belül is a húsfeldolgozó ágazatban, a baromfifeldolgozó, -termelő és -értékesítő vállalkozások, továbbá a gabona-vertikum egészének (a termeléstől a végső felhasználásig) vizsgálatára is készülnek a revizorok.

Aki csak alig nyereséges, az gyanús

Van félnivalójuk a gépjármű-kereskedőknek, az információtechnológiai szaktanácsadást, egyéb információtechnológiai szolgáltatást nyújtó vállalkozásoknak és az állategészségügyi ellátással foglalkozóknak is, amennyiben sokkal kisebb jövedelmezőséget tudnak felmutatni a térségenként és gazdálkodási formákként megállapított szintnél. Azt a gépjármű-kereskedőt, aki 3 százalék alatti jövedelmezőséggel működik (vagyis a nettó árbevételhez viszonyított eredménye nem éri el a 3 százalékot), könnyen meglátogathatja két revizor. A második csoportba tartozóknál 7 százalékos vagy az alatti haszonkulcs már kiveri a biztosítékot, az állategészségügyi ellátással foglalkozó vállalkozásoknál pedig régiótól függően 5-7 százalékos a küszöb.

Az APEH figyelmét nemcsak bizonyos tevékenységeket űzők, hanem jól megfogható magatartást felvevők is felkeltik. Így a korábbi esztendőkhöz hasonlóan az áfaminimalizálók (akik ugyan nem nettó áfa-visszaigénylő pozícióban vannak, de a valóságosnál kevesebb áfát akarnak befizetni a közösbe), az országhatárokon belüli és azon átnyúló értékesítési láncolatok, körbeszámlázásos ügyletekben részt vevők is nagyobb eséllyel kerülhetnek APEH-vizsgálat alá.

Azt is árgus szemekkel figyeli majd az adóhatóság, hogy a 2006-ban bevezetett adókat, így a szolidaritási adónak becézett különadót és a bankadó utódját, a hitelintézeti járadékot rendben fizetik-e a kötelezettek.

Ha adókedvezményt akarunk igénybe venni, mindent megnéznek

Ha magánszemélyként adókedvezményt kívánunk érvényesíteni, mielőtt visszaadná nekünk az APEH az igényelt adót, alaposan megnézi, hogy minden feltételnek megfelelünk-e, vagyis hogy az adókedvezményre törvényben rögzített szintnél nem kerestünk-e többet tavaly, valóban van-e annyi adónk, amennyiből vissza tudja fizetni a teljes visszakért összeget, és így tovább. Ha házat, kocsit veszünk, ajándékozunk bizonyos határ felett, akkor bizony megnézi a hatóság, hogy az illetéket leróttuk-e.

Csaló vagy igazi a revizor?

Az utóbbi hónapokban pár ízben előfordult, hogy volt APEH-dolgozók vagy az adóhatóság kötelékébe soha nem is tartozók ellenőrzéseket imitálva pénzt csaltak ki a sértettektől. A csalók hamis okmányokkal hitették el a kiszemelttel, hogy ők igazi revizorok. Erre válaszul ma Szikora János APEH-elnök bejelentette, hogy az adóhivatal call centerét felhívva, az "Egyéb adókötelezettség" menüpont alatt megtudható, hogy a magát revizornak kiadó személy valóban adóellenőrzést hajt-e végre. Ehhez a megbízólevél iktatószámát kell bediktálni a telefon másik végén ülő APEH-alkalmazottnak, aki visszaigazolást ad.

Azt is nézik, hogy az egymással szoros kapcsolatban álló, úgynevezett kapcsolt vállalkozások az egymás közötti ügyletekben használatos úgynevezett transzferáraikat helyesen használják-e, a dokumentumok megfelelnek-e az előírásoknak, a bejelentési határidőket betartják-e.

Ezeken kívül még két területet kell említeni, amelynél gyakoribb ellenőrzéseket ígérnek. Az új áfatörvény miatt annak betartását segíti elő a hivatal - az első időben Varga Lászlóné elnökhelyettes szavai szerint méltányosan járnak el, inkább a tájékoztatásra helyezik a hangsúlyt -, valamint a tb-jogviszony mögötti járulékfizetést is vizsgálhatja a hatóság az OEP jelzésére indított eljárásban.

No de mi lesz jövőre?

Ezek tehát az idei főbb ellenőrzési gócpontok, de már az is körvonalazódik, hogy jövőre kik kerülhetnek az APEH célkeresztjébe. A wellnes-centerekben, fitness-központokban, általában véve pedig az egészségmegőrző tevékenységet végző vállalkozásoknál adatgyűjtéseket végez idén az adóhatóság, ami a 2009-es esetleges vizsgálathoz muníciót szolgáltathat.

Ugyanez érvényes a hulladékkereskedelemre, az alvállalkozókkal dolgoztató, takarítási tevékenységet végző cégekre, a pénzügyi szektor széles spektrumára (hitelközvetítők, hitelkihelyezők, brókerek, üzletviteli tanácsadással foglalkozók), az őrző-védő tevékenységet végző adózókra és az utazásszervező, ügynöki tevékenységet űző vállalkozásokra is.