Normál üzemmódban működik a gázszállító-rendszer

2009.01.20. 17:51
Magyarország jól vizsgázott, jól kezelte a gázellátásban beállt, közel 3 hétig tartó krízishelyzetet - nyilatkozta Molnár Csaba közlekedési, hírközlési és energiaügyi miniszter Siófokon, rögtönzött sajtótájékoztatón.

A miniszter közölte: kedden hozzávetőleg 10-11 millió köbméter gáz érkezésére számíthat Magyarország Ukrajna felől, szerdától pedig várhatóan napi 30-34 millió köbméter, vagyis a szerződéses mennyiség érkezik majd az országba.

A keddi napon hozzávetőlegesen 10-11 millió köbméter gáz érkezésére számíthat Magyarország Ukrajna felől, szerdától pedig várhatóan napi 30-34 millió köbméterre, vagyis a szerződéses mennyiség érkezik majd az országba. A magyar rendszer mindenféle nehézség nélkül állt át az érkező gáz fogadására, ezért a vártnál előbb beindulhatott a szállítás - mondta Zsuga János, a siófoki FGSZ Földgázszállító Zrt. vezérigazgatója.

Molnár Csaba köszönetet mondott a szakembereknek. Az ő heroikus küzdelmük is szerepet játszott abban, hogy Magyarország az érintett államoknál jóval csekélyebb kárt szenvedett el az orosz-ukrán gáz vitában - mondta a miniszter, megköszönve a magyar családok, vállalatok takarékos és felelős hozzáállását a gázellátási problémához, példátlan összefogásnak nevezve a történteket. A gázkrízis megoldódni látszik, de az ellátás biztonsága azt kívánja, hogy "tartsuk szárazon a puskaport", vagyis a szakemberek álljanak készenlétben újabb zavarok esetére.

Azért jelenthető ki, hogy Magyarország jól, talán a legjobban vizsgázott az érintett régióban, mert a krízis alatt nem kellett hozzányúlni a biztonsági tartalékokhoz, a gázfogyasztásban mindössze egy napig bevezetett nagyobb korlátozás egyáltalán nem érintette a legvédettebb - lakosságból, iskolákból, kórházakból álló - kört, és nem utolsó sorban Magyarország segítséget is tudott nyújtani, illetve ajánlani más országoknak is.

A miniszter szerint Magyarországnak és az egész uniónak most az a feladata, hogy levonja az eset tanulságait, és minél előbb függetlenítse magát az ukrán-orosz gázszállítástól. Amit Magyarország maga is meg tud és kíván tenni, hogy a gáz stratégiai tartalékait ez év végéig 500 millióról 1,2 milliárd köbméterre emeli, és szorgalmazza a Nabucco és a Déli Áramlat gázvezetékek megépítését. Fontos feladat az EU országok energetikai rendszereinek összekapcsolása, hiszen e nélkül nem működhet a szolidaritás. Erre a célra 5 milliárd eurós uniós forrás áll rendelkezésre.

Magyarországnak az energiatakarékosság terén is sok tennivalója van, ezért fel kell gyorsítani az ilyen célú programokat. Az unió arra törekszik, hogy 2020-ig energiaigényének 20 százalékát alternatív energiaforrásból nyerje, amelyben Magyarország szeretné túlteljesíteni 13 százalékos kötelezettségét, és 2020-ra energiaszükségletének 15 százalékát megújuló energiaforrásokból fedezni.

Az MTI kérdésére, hogy mekkora kár érte Magyarországot a gázellátás krízise miatt a miniszter kifejtette: erre vonatkozóan még becslések sincsenek, egy-két hét, mire meglesznek az első számítások, de annyi bizonyos, azok jóval alatta maradnak a szomszédos országokban keletkezett veszteségeknek. Hozzátette, kártérítésért nem az állam, hanem a szolgáltatóval szerződésben állók folyamodhatnak a polgári jog szabályai szerint, amihez az állam minden jogi és diplomáciai segítséget meg fog adni.