Félnek, hogy nem tudnak spórolni

2007.11.12. 07:57
Októberben hosszú stagnálás után érezhetően esett, mínusz 16,8 százalékról mínusz 21,1 százalékra csökkent a GKI konjunktúra-index szezonális hatásoktól megtisztított értéke - áll a GKI Gazdaságkutató Zrt.-nek az EU támogatásával készített legfrissebb felmérésében.

A jelentés szerint az üzleti várakozások jelentősen, mínusz 5,4 százalékról mínusz 10,7 százalékra, a fogyasztóiak pedig kissé, mínusz 49,3 százalékról mínusz 50 százalékra romlottak.

Az ipari bizalmi index a nyár eleji csúcspontjához képest hónapok óta romlik, októberben idei legalacsonyabb értékére esett. Az ipari cégek utoljára két éve voltak ilyen pesszimisták. Az elmúlt időszak termelésének megítélése stagnált szeptemberhez képest, a következő háromhavi kilátások és a rendelésállományok megítélése viszont romlott.

A saját termelésű készletek állományát kisebbnek látták a válaszadók, s visszafogottabb lett a foglalkoztatási szándék. A tervezett áremelések mértéke és az áremelők köre alig csökkent. A kapacitáskihasználás jobb volt, mint a nyári, de elmaradt az egy évvel korábbitól.

Az építőipari bizalmi index értéke viszont ha minimálisan is, de növekedett - állapítja meg a GKI. Az építőiparban az elmúlt három hónap termelési színvonalának megítélése érezhetően romlott, s kissé kedvezőtlenebbé vált a rendelésállomány értékelése is. A foglalkoztatási várakozások azonban kissé javultak. Az áremelési tervek intenzitása az előző hónaphoz képest valamelyest enyhült, s továbbra is sokkal kedvezőbb az egy évvel ezelőttinél - derül ki a felmérésből.

A kereskedelmi bizalmi index értéke július óta csökken. Októberben a készletek megítélése jelentősen, a megrendeléseké kissé romlott, az eladási pozíció értékelése viszont valamelyest javult. Az inflációs várakozások csökkentek, a legerőteljesebb áremelésre az élelmiszer-kereskedelem készült.

A szolgáltatói bizalmi index több hónapi javulás után októberben nagyot zuhant. Különösen lecsökkent - s ezzel ismét a negatív tartományba került - a várható forgalom megítélése, de számottevő csökkenést mutatnak az üzletmenetre, valamint a foglalkoztatott létszámra vonatkozó szolgáltatói várakozások is.

A magyar gazdaság kilátásainak megítélése az építőiparban kissé javult, az iparban nem változott, a kereskedelmi és szolgáltatói szférában valamint a fogyasztók körében romlott.

A GKI fogyasztói bizalmi index idén januártól - amikor 12 éves mélypontját érte el -, a nyár végéig mérsékelt javulást mutatott, majd az utóbbi két hónapban ismét kis mértékben romlott, s rosszabb az egy évvel ezelőtti értéknél is. Pesszimistább lett a lakosság saját pénzügyi helyzetére, rövid távú megtakarítási képességére és a munkanélküliség alakulására vonatkozó véleménye, s erősödtek az inflációs várakozások is.