A gyógyszeripart nem dönti le a recesszió

2008.10.29. 07:43
Nem most ütött be a krach a gyógyszeriparban, már évek óta tart a költségcsökkentéssel, beruházás-visszafogással járó piaczsugorodás - mondták lapunknak az innovatív és az originális szerek gyártói.

Az egyik ágazati szakértő szerint az elmúlt években nem lehetett hallani a piacot forradalmasító készítmények megjelenéséről, ami szintén jele a visszafogott fejlesztéseknek. A gyártók már inkább a drága, szűkebb betegkörnek készülő termékekre koncentrálnak, ilyenek az egyes speciális onkológiai szerek.

Első lépésként a marketingköltségeknél keresnek majd megtakarítási lehetőséget a cégek. Az ágazatban már tavaly elkezdődtek az átszervezések. Magyarország esetében a kiszámíthatatlan jogi és politikai környezet is növelte a bizonytalanságot.

Beke Zsuzsa, a Richter szóvivője szerint a cég lényegében a gyógyszer-gazdaságossági törvény óta hajt végre racionalizálásokat: tavaly 10, idén 8 milliárd forinttal csökkentették a beruházásra fordított összeget. Ez azonban nem érinti a nemrég bejelentett debreceni beruházást, az idén arra jutó 1-1,5 milliárd forint rendelkezésre áll. Ezen túl kétmilliárdos költségcsökkentést hajtottak végre belföldön - Beke Zsuzsa szerint idén is ilyen nagyságrendű visszafogásra lehet számítani. Az intézkedések közé tartozik a kiszervezett dolgozók körében végrehajtott létszámcsökkentés.

A szóvivő szerint további költségcsökkentő lépések is várhatóak. A gyógyszerlátogatók számát viszont nem tervezik mérsékelni, annak ellenére sem, hogy a parlamenthez benyújtott egészségügyi törvényben a kormány - rendezve az alkotmányossági kifogásokat - visszaállítja az utánuk fizetendő díjat. Üdvözlik ellenben, hogy több szer maradhat a hatóanyag-alapú fix összegű támogatotti körben, a javaslat ugyanis 20-ról 40, illetve a terápiás fix elven működő csoportban 50-ről 75 százalékra emeli a referenciatermékhez viszonyított eltérés maximális mértékét, amíg jár a támogatás.

A szóvivő úgy véli, a gyógyszeripar - az energiaszektorral egyetemben - jobban védett a válság negatív reálgazdasági hatásaival szemben, mint más ágazatok, miután alapellátásokat nyújtanak. Javítja a cég helyzetét, hogy nincs hitelállományuk, illetve 40 milliárd forint készpénzállománnyal rendelkeznek - ezért egyébként eddig sokat támadtak minket az elemzők - jegyezte meg Beke Zsuzsa. A gyengébb forintárfolyam is erősíti az exportbevételeket. A Richternek egyébként nincsenek fedezeti határidős ügyletei, nem is terveznek ilyet addig, amíg a forint nem stabilizálódik a 250-270-es sávban.