A pénzügyi válság első támadását sikeresen kivédtük. Azok az intézkedések, melyeket az elmúlt napokban közösen meghoztunk, azt eredményezték, hogy hétfő reggel erősödött a forint és növekszik a BUX – mondta Gyurcsány Ferenc miniszterelnök, miután reggel tanácskozott a jegybank vezetőivel, a bankszövetség és a biztosítók szövetségének vezetőivel. Simor András jegybankelnök úgy vélte, általában is kedvezőbb hangulatban ébredtek hétfőn a piacok. (Az, hogy Ázsiában és Európában is emelkednek a részvényindexek, komoly hatással van a magyarországi tőzsdére, és nyilván aligha a hazai intézkedéseknek köszönhető – a szerk.)
Nem vagyunk túl a pénzügyi válság Magyarországot érintő szakaszának egészén – mondta a miniszterelnök. Ugyanakkor jelezte: az ágazati szövetségek vezetői azt mondták, helyzetük stabil, az eddig meghozott intézkedéseket elégségesnek tartják, a bankok és a biztosítók egyaránt képesek ügyfeleiket kiszolgálni.
Brüsszel és az IMF is kiállt Magyarország mellett - hangsúlyozta Gyurcsány Ferenc. A miniszterelnök szerint ez a védelem utolsó vonalát jelenti, azért van a megállapodásokra szükség, hogy az abban foglaltakat soha ne kelljen kihasználnunk. A miniszterelnök szerint a nemzetközi szervezetekkel való megállapodás üzenet a zavarosban halászóknak, a Magyarországgal szembejövőknek: erős szövetségeseink vannak. Gyurcsány szerint konkrét adat és információ ugyanakkor nincsen újabb támadásról.
A kormány annak érdekében, hogy a kereskedelmi bankok likviditása növekedhessen, két kormányrendeletet, amelyek alapvetően számviteli szabályokat tartalmaznak, szombati hatállyal módosított. Megváltozott a hitelintézetekre és a pénzügyi vállalkozásokra, valamint a befektetési szolgáltatókra vonatkozó számviteli kormányrendelet. A változtatás célja, hogy könnyítse a bankok, befektetési szolgáltatók repóügyleteinek elszámolását.
A repóügyletek lényege, hogy az érintett pénzintézetek értékpapír ellenében rövid lejáratú likviditási hitelhez jutnak anélkül, hogy az értékpapír a könyveikből kikerülne. Eddig azonban a repóügyletek egyik fajtájánál - a szállításos repóügyleteknél - a hatályos számviteli elszámolások miatt ki kellett vezetni a könyvekből az értékpapírt, s emiatt nem igazán éltek ezzel a likviditás növelő lehetőséggel. A jogszabály módosítás oldotta az ezzel kapcsolatos kötöttségeket, bővítve ezzel a bankok egymás közötti forráshoz jutási lehetőségeit, formáit. Ennek célja a bankközi piac erősítése, a bankközi likviditás bővítése.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) által kilátásba helyezett "technikai és pénzügyi segítség" rövid távon javítja az ország megítélését, a pénzpiacokon növeli a stabilitást - mondták az MTI által megkérdezett elemzők. Úgy tűnik, a piac egyelőre azt szűri le belőle, hogy nő a biztonság és a stabilitás, nem pedig azt, hogy rosszabb helyzetben van az ország, mint amit eddig gondoltunk - mondta Barcza György, a K and H Bank vezetője elemzője. Hozzátette: a pénzpiacon megkezdődött egyfajta stabilizálódás: a forint hétfőn együtt mozog a régió devizáival és péntek óta sokat erősödött az euróhoz képest.
Emlékeztetett, hogy a múlt héten a forint és a koreai fizetőeszköz volt az a két deviza, amiket a fejlődő piacok közül a legérzékenyebben érintett a jelenlegi pénzügyi helyzet. Véleménye szerint azért, mert mindkét országban viszonylag magas a bankok külső finanszírozási igénye: Magyarországon a svájci frank, Koreában pedig a dollár források iránti igény magas. A forint a régiós devizáknál lényegesen jobban gyengült, pont azért, mert az ország külső adóssága magasabb, mint a környező országoké, elsősorban a lakosság deviza eladósodottsága miatt. A K and H elemzője szerint a magyar kormány az európai országokkal összehasonlítva eleinte kevesebbet tett, most pedig jóval többet tesz a pénzügyi biztonság előmozdítása érdekében.
Kifejtette, hogy az IMF-el meglévő készenléti megállapodás keretében Magyarországnak lehetősége van arra, hogy indokolt helyzetben devizaforrást hívjon le. Megjegyezte, hogy az IMF ebben az esetben "úgy működik ahogy kell", a szervezetet lényegében arra hozták létre, hogy krízis helyzetben segítséget nyújtson a tagoknak. Samu János, a Concorde Értékpapír Zrt. elemzője rövid távon jó megoldásnak tartja a valutaalap által kilátásba helyezett segítséget. Véleménye szerint a lépés segíti a megítélést és védelmet jelent az országnak a külső pénzügyi spekulációval szemben. Ugyanakkor úgy véli, "az igazi kérdés az, hogy mit tud ehhez hozzátenni a magyar gazdaságpolitika".
Samu János véleménye szerint az IMF által felajánlott segítség átmeneti biztosítékot jelent a magyar pénzügyi rendszer stabilitására. Az ideális az lenne, ha ezt az átmeneti időt a politikusok arra használnák ki, hogy olyan alapvető strukturális lépéseket dolgozzanak ki, amelyek megalapozzák azt, hogy Magyarországot ne legyen érdemes megtámadni, és jelentősen csökkenjen az ország sebezhetősége. Az elemző szerint fontolóra kellene venni a költségvetési hiány további csökkentését, és a költségvetés kiadási oldalának újbóli átgondolását, hátha a mostani helyzetben kialakulna valamilyen politikai egyezség.