Gyurcsány autópályapénzre hajt?

2006.06.29. 09:29
Sikeres bemutatkozás esetén elképzelhető lenne, hogy a magyar piac közelebb kerül a semleges pozícióhoz a befektetők portfóliójában. Így lehetővé válna, hogy a magyar valuta visszazárkózzon arra a relatív szintre, ahol a zlotyhoz és a cseh koronához képest állt egy hónappal ezelőtt - hazai szakértők szerint akár ezt az eredményt is hozhatja a miniszterelnök londoni és frankfurti vizitje.

Nem csak a külföldi elemzőket és pénzügyi befektetőket igyekszik ma Londonban és Frankfurtban meggyőzni Gyurcsány Ferenc arról, hogy a kormány kiigazítási programja kellően erőteljes és készen áll a reformokra - a Világgazdaság információi szerint egy másik célja is lehet villámlátogatásának. A lap úgy tudja, a magyar küldöttség találkozik az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) vezetőivel. Utóbbi tárgyalásnak az ad különleges jelentőséget, hogy az EBRD egyik fő profilja kedvezményes hosszú lejáratú projekthitelek nyújtása a rendszerváltó országoknak. Ezeket a kölcsönöket a többi között az infrastruktúra-fejlesztéshez, azaz akár az autópályák építéséhez is kínálhatja. Mint ismeretes, a magyar költségvetés egyik kritikus pontja a sztrádaprogram költségeinek elszámolása.

Harc a hitelességért

Mindenesetre még ettől függetlenül is nagy lehetőség előtt áll Gyurcsány, akinek meglehetősen erős ellenállást kell áttörnie. Ugyanis a - többek között az államháztartás magas hiányát finanszírozó - külföldiek körében az elmúlt 4-5 év költségvetési teljesítménye, valamint az attól élesen elütő kommunikáció miatt rendkívül gyenge a stabilizációs csomag hitelessége, s ezt az újabb elhibázott nyilatkozatok csak tetézték. Többek között ennek az eredménye az utóbbi néhány hét erőteljes árfolyamgyengülése és a hozamok emelkedése. A bizalmatlan légkört jól mutatja, hogy a különböző befektetői körlevelek, elemzések rendre a kedvezőtlen hírekre összpontosítanak, az esetleges cáfolatoknak, illetve kedvező értékeléseknek jóval kisebb súlyt adnak - értesült a lap piaci forrásokból.

Kiket győzne meg a kormányfő?
Frankfurti állomás: Deutsche Bank (vendéglátó), Aereal Bank, Aegon Magyarország, Allianz, Metzler Bankhaus, BHF Capital Management, Deka Bank, Deka Investment, DEPFA Jelzálogbank, Deutsche Postbank, Dresdner Bank, Dresdner Kleinwort Wasserstein, DWS Investment, DZ Bank, Eurohypo, Frankfurt Trust, Hauck & Aufhauser, Helaba, Oechsle, Oppenheim, SEB, Union Investment

Londoni állomás: ABN Amro London, AIG Global Investment Group, Ashmore, Autonomy Capital Research, AXA Investment Management, Barclays Global, Baring AM, Black River Asset Management, Bluebay Asset Management, Brevan Howard, Calyon, Caxton Associates, Citadel Investment Group, Citigroup, Commerzbank, Credit Suisse, Depfa Bank, DrKW, EMSO Partners, Evergreen International Advisors, Finisterre Capital, Fischer Francis, Fortis Investments, GIC, Goldman Sachs, International Financial Data Services, International Monetary Fund, Investec Asset Management, JPMorgan, Lehman Brothers, Mondrian, Moore Capital, Morley Fund Management, North Asset Management Ltd, Old Lane, Schroders, T Rowe Price, UBS, Wadhwani Asset Management, West LB, Western Asset Global Management, Whitebeam

Így alaposan felfordult a korábbi rend: a választások előtt a hazai piaci szereplők ábrándultak ki a kormányzat fiskális politikájából, míg a külföldiek magatartása inkább (megelőlegezett) bizalmat tükrözött. Jelenleg mintha belföldön lenne nagyobb hitele a kiigazításnak, eközben a külföld meglehetősen szkeptikusan fogadja a csomagot, annak ellenére is, hogy mérete meghaladja a várakozásokat. Igaz, ebben szerepet játszhat a globális tőkepiaci fordulat is; a korábbi kockázatéhség határozottan enyhül, ezért hirtelen olyan tényezők is beárazódnak, amelyeket korábban figyelmen kívül hagytak a befektetők. Úgy tűnik viszont, hogy hiába hatékony a rövid távú kiigazítás szempontjából a bevételnövelésre koncentráló Gyurcsány-csomag, ez egyelőre nincs beárazva.

Átértékelhetik a besorolásunkat

Sikeres bemutatkozás esetén elképzelhető lenne, hogy a jelenlegi alulsúlyozott állapotból a magyar piac közelebb kerül a semleges pozícióhoz a befektetők portfóliójában. Mivel jelenleg is nagy a likviditás a piacon, amennyiben ezt meg lehetne mozgatni, lehetővé válna, hogy a magyar valuta is visszazárkózzon arra a relatív szintre, ahol a zlotyhoz és a cseh koronához képest állt egy hónappal ezelőtt - vélik hazai szakértők, hozzátéve, hogy ez 270 forint/eurós árfolyamot jelentene. Ugyanakkor nem mindenki ilyen optimista; más elemzők emlékeztetnek például a régi-új pénzügyminiszter, Veres János rendkívül sikertelen és a külföldiekben mély nyomot hagyó 2005-ös bemutatkozására. Többen kontinensnyi távolságot tettek meg, hogy megismerhessék a kormányzat költségvetési terveit, ám a találkozó "csendes botrányba" fulladt, mert a pénzügyminiszter "látványosan semmitmondó és cinikus hangvételű" beszéddel állt elő. Az ilyen kommunikációs bakikat nehéz egy csapásra kitörölni a fejekből - hangsúlyozták a Világgazdaságnak külföldi források.