Januárban 15 százalékkal is nőhet a gázár

2008.11.07. 07:33
December elsejei hatállyal kell kihirdetnie a januártól érvényes gázárakat az energetikai miniszternek. Ehhez az energiahivatalnak a jövő héten el kell készítenie az előterjesztését. A Napi gazdaság úgy tudja, 10-15 százalékos áremelés jöhet, miközben a forgalmazó E.On idén százmilliárdos veszteséget halmoz fel.

Jövő héten kell elkészülnie a Magyar Energia Hivatal (MEH) előterjesztésének a januári gázárváltozásról ahhoz, hogy az árszabályozási jogkörrel rendelkező miniszter legkésőbb december elsején kihirdethesse az új árakat. A MEH-nél dolgoznak a javaslaton: az új ár a piaci szereplők szerint a jelenlegi 131,30 forint/köbméterhez képest legalább 10-15 százalékkal lehet magasabb.

A hazai gázár a világpiaci olajár változását kilenc hónapos átlagolással követi, így januártól még nem lesz érzékelhető az irányadónak tekintett Brent olaj utóbbi időben bekövetkezett jelentős áresése. Idén júliusban 145 dollár volt a világpiaci ár, ami mára 60 dollár körülire csökkent, vagyis a hazai fogyasztók legkorábban áprilistól érzékelhetnek némi árcsökkenést. Ezt júliustól egy jelentősebb áresés követheti - erre utal egyébként a Pénzügyminisztérium legfrissebb jelentése is.

A nyersanyagárak mellett azonban az árfolyamváltozás is meghatározó az árak alakulásában, itt viszont ellentétes folyamat játszódott le az elmúlt hónapokban. A gázár elszámolása a Gazprommal dollárban történik, az amerikai deviza viszont a forint árfolyamesése miatt a nyári 150 forintos szintről 200 forintra erősödött. Lényegesen kisebb lehet tehát a hazai gázár csökkenése, mint amit az olajé indokolna.

A Napi információi szerint a hazai nagykereskedő, az E.On Földgáz még mindig 540 dollárért kapja a földgázt orosz partnerétől, és bár voltak olyan hírek, hogy a Gazprom 350 dollárra csökkenti európai partnereinek a gáz árát, erre vonatkozóan még semmilyen hivatalos információt nem közölt magyar vevőjével.

Szintén bizonytalanná teszi a helyzetet, hogy az energiaügyi miniszter a legutóbbi, az október elsejétől hatályos gázárdöntéssel együtt megszüntette a korábbi időszakhoz kapcsolódó importár-korrekciós szabályozást, így az E.On szeptemberig felhalmozott 30 milliárd forintos vesztesége az év végéig 100 milliárd forintra nőhet. Az erre vonatkozó tárgyalásokat megnehezíti, hogy az időközben lemondott miniszter, Szabó Pál irányítja a tárcát, utódjának kinevezése pedig hetek óta húzódik.