Szemétre kerülhet a magyar hulladékgazdálkodás

2008.12.10. 18:21
A gazdasági válság hatása elérte a hazai hulladékfeldolgozást, így veszélybe került a szelektív hulladékgyűjtése és hasznosítása Magyarországon. Az ágazatban előállított másodnyersanyagok ára – követve az elsődleges nyersanyagokét – az elmúlt hónapokban mély zuhanásba kezdett. A megoldásokról és a várható jelenségekről a hulladék-feldolgozásban érdekelt vezetők beszélgettek szerdán.

Az elmúlt években már a kisebb településeken is elterjedtek a szelektív hulladékgyűjtők. A természeti erőforrások kimerítése köztudott veszély. A szelektív hulladékkonténerek, amellett, hogy erre emlékeztetnek, az Európai Uniónak tett környezetvédelmi és hulladék-hasznosítási vállalásunk teljesítéséhez is szükségesek. Magyarország például vállalta, hogy 2012-re a csomagolási hulladékok hasznosítási arányát 60 százalékra növeli.

A hulladék egy része nem a lerakókba kerül, hanem újra felhasználhatóvá válik, úgynevezett másodlagos alapanyagként például a papírgyártás, a fémkohászat és a műanyag-feldolgozás területén. A hulladékkezelés így hozzájárul a természetes nyersanyagforrások megőrzéséhez is.

A hulladékgazdálkodás területén dolgozó magyarországi cégek a hazai, évente keletkező több mint 850 ezer tonna csomagolási hulladék mintegy 54 százalékát szelektíven gyűjtik és hasznosítják. Emellett összesen 1,2 millió tonna vas-, 480 ezer tonna papír-, 40 ezer tonna műanyag-, valamint 22 ezer tonna akkumulátorhulladékot gyűjtenek és készítenek elő a hasznosításra. A cégek éves forgalma együtt meghaladja a 200 milliárd forintot.

Mindez azonban veszélybe került, hiszen a világgazdasági válság a hazai hulladékkezelő ágazatot is elérte. A másodnyersanyagok ára olyan alacsony szintre zuhant, hogy a szelektív hulladékgyűjtés és a hasznosítás finanszírozására veszélybe került. Ha nem történik változás, az ágazatban dolgozó cégek nem fogják tudni elszállítani az elkülönítve gyűjtött hulladékot, főleg a kisebb lerakókból.

Az év eleji nyersanyagárak a szokásosnál magasabbak voltak, így várható volt némi árkorrekció, de az őszi pénzpiaci válság a másodnyersanyagok árának drasztikus csökkenését hozta.

Néhány példa az árak alakulásáról: (dollár/tonna, készpénzfizetés esetén)
  Frakció   2008. augusztus 1.   2008. december 1.
  Alumínium:   2872   1700
  Réz:   8095   3580
  Vasfém:   995   270
  Műanyag (PP):   1795   660
  Műanyag (LL):   1675   760
  Papír:   58,5   0

A pénzpiaci válság miatt ugyanis az autógyártás, az építőipar, a háztartási berendezések gyártása mind lassult, drámaian visszaesetek a megrendelések. A nyersanyagok ára pedig a nyári árak egyharmadára csökkent - mondta Vincze Gábor a Fémszövetség, a fémforgalmazó és fémfeldolgozó céget tömörítő szakmai szervezet elnöke. A nagy európai feldolgozók pedig már fel is bontották korábbi megrendelői szerződéseiket - tette hozzá.

A gazdasági válság hulladék-szektorba való begyűrűzése mögött az áll, hogy az elsődleges nyersanyag árak is csökkentek - magyarázta a kialakult helyzetet Viszkei György az ÖKO- Pannon Kht. ügyvezető igazgatója. A hordónkénti negyvendolláros olajár nagyon alacsony, a hetven- nyolcvan dolláros olajárat tartaná ideálisnak, ugyanis ehhez az árhoz van hozzászokva a termelés.

Veszélyben a bejáratott rendszer

A hulladékkezelő cégek és a hulladékkezelést koordináló közhasznú társaságok között jó az együttműködés. Ennek köszönhető, hogy Magyarország teljesíteni tudja azt az európai uniós kötelezettségét, hogy az egy főre jutó szelektíven gyűjtött e-hulladék éves szinten érje el a 4 kilogrammot. Ez több mint negyvenezer tonna begyűjtött elektromos és elektronikai hulladékot jelent.

A válság az egész országban kialakult korszerű hulladékkezelési rendszert veszélyezteti Haag János, a hulladékpapír-feldolgozással fogalakozó Dunapack Zrt. ügyvezető igazgatója szerint. "Jó viszonyunk van a hulladék-keletkezési helyekkel. Az áruházaknak, nyomdáknak, iskoláknak eddig tudtunk fizetni a hulladék átvételéért. A jövőben valószínűleg erre nem lesz módunk" - mondta. Magyarország egyik legnagyobb hulladékpapír-feldolgozó vállalatának igazgatója szerint a kis hulladékgyűjtők nem fognak ingyen dolgozni, így a hulladék szelektálás nélkül kerül majd a lerakókba, anélkül, hogy újrahasznosítható lenne.

Több ezer érintett

A hulladékkezelésben tevékenykedő cégvezetők jövőre vonatkozó elképzelései eltérőek. Egyelőre csak találgatások vannak az árak további alakulását illetően, hiszen a gazdaság több ágazatától nagyban függ a másodlagos nyersanyagok sorsa is - mondta Vincze Gábor a Fémszövetség elnöke. Haag Janos a Duparec Kft. ügyvezető igazgatója ezzel kapcsolatban létszámcsökkenésre, megbízási szerződések felmondására és a fuvarozók létszámának csökkenésére számít.

Balatoni Henrik szerint sok kisvállalkozás él hulladék- gyűjtésből, akik megélhetése az egész rendszer működése mellett is veszélybe került. A hulladékhasznosításban mintegy 15-20 ezer ember érintett. A szelektív hulladékgyűjtés szemléletét azonban nem valószínű, hogy érintik a piaci változások. A mindennapos gyakorlat nem függ a hulladék-áraktól – tette hozzá a a Fe-Group Invest Zrt. vezérigazgatója.

Ötletek és megoldások

Balatoni Henrik szerint a korszerű és költséghatékony technikákkal lehet átvészelni a gazdasági megrendülést. Ezek támogatásában pedig bankok részvételére számít a vezérigazgató. Az árak mesterséges állami befolyásolását azonban nem javasolja, mert szerinte a piac torzulásához vezetne. A kialakult helyzetben szerinte a másodnyersanyagot előállító szektor leginkább a készletezésre állhat át. Vagyis arra rendezkednek be, hogy feldolgoznak, de nem vásárolnak fel hulladékot.

A jövőre vonatkozó pozitív szcenáriók szerint tavaszra várható az áremelkedés a szektorban. Azonban kevésbé optimista várakozások csak 2010-re jósolnak lényeges javulást – mondta Sárosi Eszter, a Hulladékhasznosítók Országos Egyesületének ügyvezető igazgatója. Ha nem lendül fel a termelés, a hulladék-kezelés helyzete sem változik – tette hozzá.

Optimistább meglátások is vannak: Viszkei György szerint nem maradhat fenn tartósan az árcsökkenés, mert hulladék folyamatosan keletkezik, tehát szükség van hulladékfeldolgozásra. A magyarországi hulladékmennyiség pedig csak 2-3 százalékkal csökkent. A jövő évi szerződéskötések kapcsán sem tapasztal drámai változást, ezért úgy gondolja a piac és a szakma képes lesz alkalmazkodni a megváltozott feltételekhez. Szerinte az okozhat problémát, hogy egy bizonytalan rendszerhez kell alkalmazkodni egy-két évig. Esetleges megoldásnak az amerikai autóipar kiszolgálását tartja. De azt is felvetette, hogy ha a felvásárlók a korábbi szinten nem tudják értékesíteni az árút, akkor a költségérzékeny begyűjtési technikák fognak le állni.