Javuló kilátások az ingatlanpiacon

2008.08.08. 07:26
Javuló ingatlanpiaci várakozásokra utal a fővárosi ingatlanindex. A GKI és az AL Holding fővárosi ingatlanpiaci indexének értéke júliusban -10 volt. Hasonlóan kedvező várakozásokat utoljára 2006 tavaszán fogalmaztak meg a piaci szereplők.

A GKI és az AL Holding közös, az Ingatlan és Befektetés támogatásával végzett felmérése az ingatlanpiac minden szegmensére kiterjedően vizsgálja a várakozásokat. Az irodapiaci szereplők szerint az irodakínálat rohamos bővülésével a kereslet növekedése is lépést tartott, bár az átlagszámok mögött jelentős eltérések rejlenek.

Budapesten és Nyugat-Magyarországon javult a piaci helyzet értékelése, azaz csökkent a túlkínálat, Kelet-Magyarországon ezzel ellentétes folyamat zajlott le. Mindazonáltal a fővárosban a válaszadók 63 százaléka túlkínálatról számolt be. Az ingatlanfejlesztő és -forgalmazó vállalkozások a következő 12 hónapban a keleti régióban a túlkínálat némi enyhülésére, a többi területen pedig lényegében változatlan piaci helyzetre számítanak.

A gazdálkodó szféra reprezentánsai országos átlagban növekvő igényekkel számolnak. Az irodapiacon a legaktívabbak a következő egy évben várhatóan a kereskedőcégek, valamint a közép- és a nagyvállalatok lesznek, de a többi szektorban is az élénkülésre számítók vannak többségben. Az új irodák értékesítési árainak várható növekedése a válaszadók várakozásai szerint országos átlagban 4 százalék körül lesz, ez nem különbözik jelentősen az egy negyedévvel ezelőttitől. Érdemi áremelkedésre csak a keleti régióban számítanak a felmérés résztvevői.

A bérleti díjak terén infláció alatti drágulásra számítanak a válaszadók. Országos átlagban a túlkínálat erősödéséről számoltak be az ingatlanos cégek az üzlethelyiség-piacon, és a továbbiakban is ezzel kalkulálnak Kelet-Magyarországon, míg Budapesten és a nyugati régióban a mai helyzet fennmaradását prognosztizálják. Ugyanakkor a keresleti oldal reprezentánsai a tulajdonosi szegmensben stagnáló helyzetet valószínűsítenek, míg a bérleti szegmensben élénkülésre számítanak. Az új építésű üzletek esetében általában 3 százalékos árnövekedés valószínű a következő egy évben, míg a használt kereskedelmi ingatlanok árainál stagnálást vetítenek elő a megkérdezettek. A bérleti díj emelkedése minden valószínűség szerint ebben a csoportban sem éri el az infláció mértékét.

A mai, enyhén túlkínálatos helyzet fennmaradását valószínűsíti a felmérés az ipari ingatlanok piacán. A gazdálkodó szféra képviselői az üzemcsarnokok iránti kereslet növekedését jósolják, elsősorban a tulajdonosi, kisebb mértékben a bérleti piacon. Csökkent a kereslet a telekpiacon, mindazonáltal Budapesten még mindig keresleti a piac, bár jelentős az eltérés a fejlesztők és a forgalmazók megítélése között. A fejlesztők továbbra is erős túlkeresletet, míg a forgalmazók inkább enyhe túlkínálatot érzékelnek. A prognózisok szerint Budapesten és Nyugat-Magyarországon a kereslet kisebb erősödésére lehet számítani, míg Pest megyében és Kelet-Magyarországon a jelenlegi helyzet stabilizálódása várható. Budapesten a következő 12 hónap során 7,5 százalékos drágulást vár a piac, országos átlagban 5,2 százalékos emelkedést prognosztizálnak.

A beszerzési árakat illetően az előző, áprilisi felméréshez képest minimális csökkenésre számítanak a megkérdezettek. Továbbra is a lakáspiac megítélése a legpesszimistább, mindazonáltal a borúlátás ezen a téren is csökkent. Az ingatlanfejlesztő vállalkozások a következő egy évben Budapesten és Nyugat-Magyarországon a túlkínálat némi csökkenését várják.