Olcsóbb-e az áram, ha Kapolyi hozza Magyarországra?

2007.01.25. 00:42
Érdekes egybeesésekre bukkant az Index a Dunaferr pár évvel ezelőtti privatizációját és a mostani ukrán áramvásárlási botrányt vizsgálva. Az ukrán lapok Kapolyi László magyar politikus-üzletembert Vitalij Hajdukkal hozzák kapcsolatba. Hajduk a kijevi titkosszolgálatokat felügyeli, ám éppen akkor volt miniszterelnök-helyettes, amikor Kapolyi hosszú távú szerződést kötött egy nagy ukrán áramtermelővel. Egyes hírek szerint Hajduk áll a dunai vasmű, vagyis a Dunaferr ukrán befektetői mögött is. Kapolyi elismerte: ismeri Hajdukot, akinek azonban nincs köze üzleteihez.

Az elmúlt napokban Kapolyi László ukrán áramimportja révén újra bekerült a hírekbe. Az ügyben a Fidesz bírálta a szociáldemokrata politikust, a rendszerváltás előtti ipari minisztert, aki jelenleg az MSZP-frakciót erősíti a Parlamentben.

Nem vesz fel költségtérítést

Kapolyit gyakran emlegették az elmúlt napokban a honatyák költségtérítési botrányában is, főleg, miután leggazdagabb országgyűlési képviselőként 13 millió forintot vett fel különböző jogcímeken, hogy kiadásait (amiket senki sem ellenőrzött, ahogyan a többi képviselőjét sem) kompenzálja. Ez azért is érdekes, mert a Népszabadság szerint évi egymilliárdot, illetve milliárdos nagyságrendű összeget keres az ukrán áramüzleten.


Kapolyi László

Kapolyi az Indexnek elmondta: ő egyben kapott összegeket honatyaként, és nem vizsgálta, hogy ebből mennyi a költségtérítése, ám a jövőben ez utóbbira nem tart igényt. Azt is cáfolta, hogy milliárdos összeget keresne évente, szerinte osztalékjövedelme nem éri el ezt a sávot. Azt viszont elmondta, hogy az utóbbi években négymilliárd forintnyi társasági és osztalékadót fizetett be a magyar államnak.

Alumíniummal kezdett, árammal folytatta

Kapolyi az áramüzletről elmondta az Indexnek: a kilencvenes években részt vett egy beruházásban, amely lehetővé tette, hogy az ukrán áram eljuthasson a közép-európai piacra, ekkor alakították ugyanis ki a "lembergi szigetet". Ez utóbbinak köszönhetően jöhetett el az egyébként nem "kompatíbilis" keleti áram Magyarországra is. Ennek fejében hosszú távú szerződést köthetett egy ukrán állami áramtermelővel, illetve a Magyar Villamos Művekkel. Az MSZP-s honatya elmondta, első ukrajnai szerződéseit még az alumíniumiparban kötötte 1992-ben, aztán 1994-től lépett az árampiacra.

A Népszabadság szerint nemrégiben új szereplő jelent meg az árampiacon: az ukrán érdekeltségű Emfesz cég szintén közvetítene a két ország között. Sőt az Emfesz és Kapolyiék is Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében terveznek erőműveket, egymás közvetlen közelében, hazai árampiaci jelenlétük megerősítésére.

Ukrán bírálatok

Talán ennek is köszönhető, hogy az ukrán sajtóban negatív hírek jelentek meg, amelyek szerint Kapolyi cége, a System Consulting (SC) jelenleg éves szinten 360 millió dolláros bevételre tesz szert. Az SC és három másik cég miatt Ukrajna több száz millió dollárt veszít az áramexporton, minthogy ezek a vállalatok olcsón kapják keletről az áramot, és drágán adják tovább Magyarországon, Lengyelországban, Szlovákiában, Romániában és Moldovában - írja a Fraza nevű ukrán internetes forrás.

Az SC például a Fraza szerint 4 centért veszi az áram kilowattóráját, miközben Magyarországon 8-9 cent ez az ár. A másik három cég közül az Energy Capital 3,3 centet fizet, a Korlea Invest 2,8 centet, a Zomár 2 centet (ezek többnyire más országoknak adják el az áramot) az Ukrinterenergo nevű vállalatnak.

Hajduk szerepe

Ezek a vállalatok akkor jutottak a nagy nyereséget hozó üzlethez, amikor Ukrajna miniszterelnök-helyettese Vitalij Hajduk volt - írja a Fraza. Hajduk jelenleg az ukrán titkosszolgálatokat koordinálja, de a lap szerint ő irányítja áttételesen a magyar acélipari vállalatcsoportot, a Dunaferrt és a hasonló profilú lengyel céget, a Huta Czestochowát is.

Az Index úgy tudja, Hajduk korábban tényleg üzlettársa volt annak a Szerhij Taruta nevű vállalkozónak, aki a Donbassz csoportot irányítja, a Donbassz pedig a Duferco céggel közösen létrehozott Kundax konzorciumon keresztül a Dunaferr meghatározó tulajdonosa.

A Donbassz alapítása


Rinat Ahmetov

Taruta, Hajduk és Rinat Ahmetov együtt alapították a Donbassz Ipari Egyesülést, ám később Ahmetov (aki a leggazdagabb ukrán vállalkozók egyike, és többek között a Sahtar Doneck focicsapat tulajdonosa) kivált a csoportosulásból, amelyet Taruta és Hajduk vitt tovább.

Hajduk 2002-2003-ban tényleg miniszterelnök-helyettes volt Ukrajnában, és ekkor kötöttek Kapolyiék is szerződést az Ukrinterenergo nevű állami céggel. Továbbá nagyjából ebben az időben szerezte meg a Taruta–Hajduk-féle Donbassz a Dunaferrt. (A privatizáció 2003 végére gyakorlatilag lezajlott, bár az ÁPV Rt.-vel csak 2004 elején állapodott meg az ukrán vevő.)

Kapolyi ismeri Hajdukot

Kapolyi László az Indexnek elmondta: ismeri Hajdukot, de nem tőle függött ukrajnai üzlete. 1992, illetve 1994 óta vannak szerződései ebben az országban, tehát több évvel Hajduk pozícióba kerülése előtt megállapodott kijevi illetékesekkel, és sokakat ismert ipari miniszterként is. (A most 74 éves Kapolyi a rendszerváltás előtt volt tárcavezető.)

A volt magyar ipari miniszter határozottan tagadta, hogy Hajduknak szerepe lett volna ukrajnai szerződései megkötésében, és azt is, hogy neki, mármint Kapolyinak, bármilyen szerepe lett volna a Dunaferr privatizációjában.

Bírál a Fidesz

Kapolyi ügyleteit a napokban a Fidesz bírálta, a magyar ellenzéki párt szerint Kapolyi túl alacsony áron vásárolja az áramot. Ezek után viszont a párt szóvivője, Szíjjártó Péter nem értette, miért emeli a magyar kormány az áram árát, ha közvetítőn keresztül ilyen olcsón jut hozzá Ukrajnából.

Az is felmerült az elmúlt napokban, hogy az MVM esetleg Ukrajnában lobbizott Kapolyi Lászlóért, hogy megmaradjon a magyar politikus üzlete északkeleti szomszédunknál.

Az állami tulajdonú Magyar Villamos Művek, vagyis az MVM Csoport kereskedelmi kapcsolataiban a magyar villamosenergia-fogyasztók érdekeit tartja szem előtt - hangsúlyozza a társaság közleményében, amelyet szerdán az Index is megkapott.

Cáfol az MVM

Az MVM és közüzemi nagykereskedelmi leányvállalata, "az MVM Villamosenergia Kereskedelmi Zrt. (MVM VK) elsődleges célja a hazai villamosenergia-fogyasztók biztonságos és lehető legkedvezőbb árú ellátása. Ezt szolgálja a System Consultinggal fenntartott hosszú távú áramkereskedelmi együttműködés is, amelynek komoly szerepe van a hazai villamosenergia-árak nemzetközi összehasonlításban is kedvező szinten tartásában" - reagált az MVM a közleményben.


Az MVM most hangsúlyozza: az ukrán lapértesülésekre hivatkozó, többszöri áttételen keresztül visszajutó megnyilatkozásoknak éppen az ellenkezője igaz. A System Consulting által Ukrajnából importált és az MVM VK által a közüzemi fogyasztók számára megvásárolt villamos energia nem drágítja, hanem éppen csökkenti az MVM szerint a közüzemi fogyasztói árakat.

A System Consulting

Az MVM és Kapolyi cége, a System Consulting közötti 1994-es szerződés 250+100 megawatt opciós szállításra vonatkozik, és 2015-ig érvényes. Az így megvásárolt villamos energia beszerzési ára kedvezőbb, mint a más lehetséges beszerzési források árai - hangsúlyozza a közlemény.

Ha a közüzemi nagykereskedőnek a System Consulting Zrt.-től megvásárolt évi 2,1 TWh villamos energiát más forrásból kellene beszerezni, az évente mintegy 20 milliárd forint többletkiadással járna - állítja az MVM. Ez a többlet - profitként - a kereskedőknél vagy esetlegesen külföldi fogyasztóknál jelenne meg.

Az MVM számára világos, hogy bizonyos üzleti körök az Ukrajnából Magyarország irányába folytatott áramszállítások alapvető átrendezésében érdekeltek, de a cég a fogyasztók kedvező áron történő, biztonságos ellátását tartja elsődlegesnek, és ekként cselekszik üzleti tevékenysége során - záródik a közlemény.