Eddig az Allianz a nyerő

2008.11.03. 13:48
Vezet az Allianz az új kötelező gépjármű-felelősségbiztosítási szerződések számát tekintve, őt követi a Wabard és a Genertel. Az első két nap statisztikája alapján az átlagdíj mintegy 30 ezer forint, vagyis gyakorlatilag megegyezik az előző évivel. A legnagyobb vesztesek között van a tavaly jól szereplő K&H, melynek piaci részesedése az új kötésekből most mindössze egy százalék, és a TIR Biztosító Egyesület. Hasonlóan minimális részesedést ért el eddig a Signal, és az Uniqa, és a szintén most piacra lépett MKB Biztosító.

Az Allianz Biztosító vezeti a mezőnyt a 2009-es kötelező biztosításokért folyó versenyben a két nagy online alkusz adatai szerint. A Netrisk.hu biztosítási portálon kötött első hatezer kötés alapján a legnagyobb vesztes a TIR Biztosító Egyesület, melyhez eddig mindössze nyolc ügyfél szerződött. Az Allianz az új szerződések mintegy harmadát vitte el eddig, nyomában a piacon most debütált Wabard biztosítóval, mely 17 százalékos részesedéssel áll jelenleg a 2. helyen. Őt követi az árait idén 8 százalékkal növelő Genertel, majd az erre az évre árait jelentősen csökkentő Posta. A sorrend hasonló a biztositas.hu-nál is.

Továbbra is népszerű a KÖBE, de szokatlan, bár 22 százalékos idei árengedményének köszönhetően nem meglepő a Generali jó szereplése. Vidéki szegmensben hagyományosan jól szerepel az OTP és a Groupama. Az Allianz és a Wabard mellett az Aegon, az OTP Garancia, a Köbe, a Groupama, az Union, a Genertel, a Posta Biztosító és a Generali nagyjából azonos arányban osztozik az új szerződéskötések mintegy felén.

Nem baj, ha egyesület, csak legyen olcsó

A K&H, az Uniqa és az Union még számíthat néhány ezer szerződésre, de az MKB, a Signal és a TIR idén biztosan a vesztesek között lesz, derül ki a biztosítás.hu gyorsjelentéséből. A K&H piaci részesedése az új kötésekből most mindössze egy százalék. Minimális részesedést ért el eddig a Signal, és az Uniqa, nem beszélve a szintén most piacra lépett MKB Biztosítóról, mely a Netrisknél mindössze hat új ügyfelet szerzett az első két napon.

Az egyesületek tekintetében látható, hogy csak és kizárólag a díj számít, nem pedig a "rokonság". Az egyes szegmensekben kifejezetten alacsony díjú KÖBE-t szembeállítva az árait idén 17 százalék körül emelő TIR-rel láthatjuk, hogy a KÖBE egyesületként is sikerre számíthat, hiába vehetette el sokak kedvét az egyesületi formában működő biztosítóktól a MÁV Biztosító csődje.

Az első két nap statisztikája alapján az átlagdíj mintegy 30 ezer forint, vagyis gyakorlatilag megegyezik az előző évivel. A MÁV Biztosító kiesése tehát nem járt a tarifák érdemi emelkedésével. Az első két helyezett biztosítótársaság közül az Allianznál kötött szerződések átlagdíja magasabb, 37 ezer forint, míg a Wabard biztosítóé a legalacsonyabb, 22 ezer forint jelenleg, jelentette a Netrisk.

Az Allianz kiugró teljesítménye elsősorban annak tudható be, hogy cca. 30 százalék engedményt ad az új szerződésekre. Emellett természetesen kérdéses, hogy a piacvezető mennyit veszít el régi szerződéseiből, akik közül a kármentesek is mintegy 5 százalékos emelést kapnak az idén.

A második Wabard esetében az "új belépő alacsony árral csábít" effektusnak lehetünk tanúi, bár figyelemreméltó, hogy az ismeretlen, korábban a MÁV által biztosított Waberer's Holding által létrehozott új biztosítótársaság milyen nagy bizalmat kap az autósoktól.

Sokszoros különbségek

Az alábbi díjkalkulációk jól mutatják azt, amit A CLB Független Biztosítási Alkusz Kft. tapasztalt a szombat óta megkötött mintegy 1200 szerződés adatainak alapján, vagyis hogy a biztosítók ajánlatai közötti különbségek tovább nőnek, és egyes szegmensekben taroló társaságok más esetekben igen rossz választásnak bizonyulhatnak.

Egy 23 éves, egy gyermekes, nagy autóval rendelkező, B1 bonusz-kategóriás vidéki kismama, például, akinek a legkedvezőbb díjat a KÖBE kínálja 54 490 forintért, az általában igen versenyképes Wabardnál több mint hétszeres árat fizetne, nem kevesebb, mint 396 876 forintot. Egy 22 éves zalaegerszegi férfinél már a Köbe áll az első helyen 35 770 forintos éves díj mellett, melynél a legdrágább, Wabard Biztosító által kínált tarifa tízszer magasabb, csaknem 350 ezer forint. Egy budapesti, 38 éves férfi B1 fokozatban viszont már a Wabardnál találja a legkedvezőbb éves díjat, 45 ezer forintot, míg a Genertelnél kötelezőjét majd 94 ezer forintért köthetné csak meg, mutatják a Netrisk példái is.

Egy további példa szerint a Wabard a legolcsóbb választás egy 40 éves budapesti, 2 gyermekes, 1400 köbcentiméteres autóval, B3 kategóriával rendelkező köztisztviselő hölgy esetében: 27 840 forint, állítja a CLB.

A Netrisk további kalkulációi azt mutatják, hogy egy ötven éves zalaegerszegi férfi kilenc éves Suzukijára B3-as bonusz-malusz besorolás mellett az Allianznál kötheti meg legolcsóbban a kötelezőjét, 25 440 forintért, míg a legdrágább ajánlatot az Uniqától kapja, több mint 50 ezer forintos éves díjjal.

A CLB további előrejelzése az eddigi adatok alapján, hogy míg korábban 7-8 ezer forintos éves megtakarítástól váltottak biztosítót tömegesen, vélhetően a jelenlegi pénzügyi válság hatására az ügyfelek már hatezer forint felett is jellemzően lecserélik szerződéseiket.