Egyre kevesebbet vásárolunk

2008.11.24. 11:25
Tovább pang a kiskereskedelem Magyarországon. Szeptemberben a forgalom volumene 0,3 százalékkal maradt el az előző havitól, az egy évvel korábbi szinthez képest 1,6 százalékos a csökkenés. A lakossági fogyasztást illetően a közeljövőben további romlásra számíthatunk.

A kiskereskedelem lassú lejtmenete 2006 vége óta gyakorlatilag folyamatosnak tekinthető. A lakossági jövedelmekben lezajló korrekció és a kilátások elbizonytalanodása miatt még a devizahitelek felfutása sem volt képes megállítani a lejtmenetet.

Az utóbbi hónapokban inkább már inkább a stagnálás jellemezte a kiskereskedelmet, ám a jövőben újra a csökkenés lehet az irány. A tőkepiaci válság miatt a korábban vártnál gyorsabban kell végbemennie az egyensúlyi alkalmazkodásnak, ennek pedig az az ára, hogy jövőre a háztartások reáljövedelme legfeljebb stagnálni fog, de még valószínűbb, hogy inkább a visszaesés lesz a jellemző.

Ezt a hatást erősíti fel, hogy a háztartások devizahitelezése sem lesz zökkenőmentes, pedig az utóbbi években ez a forrás a fogyasztási dinamikában meghatározó szerepet játszott. Ennek visszaesése különösképp a – statisztikában a kiskereskedelmi forgalomtól elkülönítve kezelt – gépjárműeladásokra fog várhatóan kedvezőtlen hatást gyakorolni. Igaz, szeptemberben éppen egy kis korrekciót láthatunk a Központi Statisztikai Hivatal adataiban: az éves alapon számított 3,4 százalékos visszaesés január óta a legkisebb.

Az országos kiskereskedelmi üzlethálózatban, valamint a csomagküldő kiskereskedelemben egyébként a KSH közlése szerint 2008. január-szeptemberben 4548 milliárd forint értékű árut forgalmaztak, ebből szeptemberben 545 milliárd forint értékű forgalom realizálódott. Az első kilenc hónapban a kiskereskedelmi eladások 52 százaléka az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes-, 19 százaléka a bútor-, háztartásicikk-, építőanyag-, 11 százaléka a könyv-, újság- és egyéb iparcikk-kiskereskedelmi üzletekben bonyolódott.

Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelmi üzletek január-szeptemberben 1,4 százalékkal, szeptemberben 0,8 százalékkal kisebb volumenű forgalmat értek el, mint az előző év azonos időszakában. Szeptemberben az eladások jelentős részét (91 százalékát) lebonyolító vegyes termékkörű üzletek (hiper- és szupermarketek, vegyesboltok) forgalma 1,1 százalékkal mérséklődött, az élelmiszer-, ital-, dohányáru-szaküzletek eladásai 2,0 százalékkal növekedtek. A szezonális és naptárhatástól megtisztított adatok szerint az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelem szeptemberi forgalmának volumene 0,1 százalékkal mérséklődött az augusztusihoz képest.

A nem élelmiszer-kiskereskedelem változatlan áron számított forgalma az első kilenc hónapban 2,4 százalékkal, szeptemberben 2,1 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához képest. Szeptemberben folytatódott az összes kiskereskedelmi forgalomból jelentősebb súlyt képviselő bútor-, háztartásicikk-, építőanyag-üzletek értékesítésének visszaesése, miközben a többi üzlettípus eladásai növekedést mutattak az előző év azonos hónapjához képest. A legnagyobb mértékben a gyógyszer-, gyógyászatitermék-, illatszerüzletek eladásai haladták meg az előző évi szintet. A szezonális és naptárhatástól megtisztított adatok szerint a nem élelmiszer-kiskereskedelem változatlan áron számított forgalma szeptemberben 0,3 százalékkal elmaradt az augusztusitól.