Kóka János négyszer nagyobb fizetést adna a képviselőknek

2007.03.06. 14:46
Új közpénzügyi szabályozást sürget az Állami Számvevőszék és a gazdasági tárca. Módosítanák a pártfinanszírozásról szóló és lecserélnék az államháztartási törvényt a számvevők által kidolgozott 15 pontos javaslat alapján. Kóka János szerint az országgyűlési képviselőknek államtitkári szintű fizetést kellene adni. A gazdasági miniszter a pártok finanszírozásáról azt mondta: "féllegális utca, ahol a legtöbb pártot sejtjük".

Százmilliárd forintos nagyságrendűre tehető kárt okoz a közpénzügyek szabályozatlansága az állami és önkormányzati szférában – mondta Kóka János a Kovács Árpád ÁSZ-elnökkel folytatott megbeszélését követően. A számvevőszék első embere és a gazdasági miniszter az új közpénzügyi és pártfinanszírozási törvények megalkotásának fontosságáról tárgyalt.

Az új szabályozásban tisztázni kell a közpénzek fogalmát, jelenleg ugyanis ennek az uniós definíciója jóval tágabb, mint a hazai, mondta Kóka. A miniszter szerint fontos a legális finanszírozás, az átlátható működés és a pontos ellenőrzés rendszerének megteremtése.

Egymilliót egy képviselőnek, tisztán


A képviselők fizetését államtitkári szintre emelné a miniszter, ami komoly bérnövekedést jelentene: egy parlamenti képviselő alapilletménye jelenleg bruttó 210 ezer forint, egy államtitkári 909 480 forint. A négyszeres béremeléssel párhuzamosan azonban Kóka csökkentené és elszámoltathatóvá tenné a képviselői költségtérítéseket (azokkal az adómentes összegekkel ugyanis már most is 700-800 ezer forintra tornászhatók fel a juttatások).

A pártfinanszírozásról azt mondta: "féllegális utca, ahol a legtöbb pártot sejtjük". A politikus szerint ezért a pártok finanszírozásáról szóló törvényben lehetővé kellene tenni, hogy legális módon jussanak a működésükhöz szükséges pénzekhez.

Ahol fejlődés van, ott korrupció is van

A diktatúrákhoz hasonlóan a fejlődő gazdaságoknak is velejárójuk a korrupció – mondta a számvevőszék elnöke. Kovács Árpád szerint az Európai Unióban 200-400 milliárd euróra tehető a korrupció okozta kár, de hasonló a helyzet az Egyesült Államokban is. Így a korrupció néhány tized százalékos visszaszorításának már komoly haszna lenne, mondta.

Az ÁSZ ennek szellemében kidolgozta és áprilisban a parlamenttel is megismerteti azt a 15 tézisből álló javaslatát, amely alapja lehet a jelenlegi államháztartási törvényt felváltó új jogszabálynak vagy jogszabályoknak. Kóka János szerint az új közpénzügyi törvényt az előzetes szakmai és politikai egyeztetések után, jövő őszi ülésszakán alkothatná meg a parlament.