Lassan épül az eladhatatlan lakás

2007.04.10. 10:18
Lelassultak a budapesti lakásépítők, derül ki a Budapesti Lakásprojekt Adatbázisból. Az elemzés szerint két év alatt 7-ről 35 százalékra nőtt a késve befejezett projektek aránya. A lassulás oka az, hogy egyre nehezebb eladni a lakásokat, ami kihat az építkezésekre is.

Egyre többet csúszik a budapesti új lakások átadása, derül ki a Budapesti Lakásprojekt Adatbázis legújabb elemzéséből. Az elemzés, melyben az elmúlt évek 4 lakásosnál nagyobb, fővárosi projektjei szerepelnek, az egyes projektek meghirdetett illetve ténylege átadási ideje közötti időkülönbségeket vizsgálta.


Kattintson a nagyításhoz!

Az adatok azt mutatják, hogy míg 2005-ben 252 projektből 17 (7 százalék), 2006-ban 190-ből 57 (30 százalék), addig 2007-ben már 85-ből 30 (35 százalék) átadása késett. Másrészt viszont, bár több helyen, de kevesebbet csúsznak a kivitelezők. Két éve még több mint egy negyedév volt az átlagos elmaradás, mostanra ez 76 napra (0,85 negyedévre) csökkent.

A legtöbb átadás a XIII. kerületben késik, itt 2005-2007 között 27 projektet nem tudtak időben befejezni. Angyalföld után a XIV. kerület következik 15 projekttel, majd a II. kerület 11-gyel.

Az időben át nem adott lakások számát tekintve is a XIII. kerület vezeti a rangsort (2828), utána a IX. kerület következik (861), majd a XIV. (797). A területi megoszlás szempontjából természetesnek látszik, hogy ott van a legtöbb csúszás, ahol a legtöbb az építkezés, mondják az elemzés készítői.


Kattintson a nagyításhoz!

Jól kivehető, hogy míg a budai kerületekben a kisebb lakásszámú projektek kevesebb lakás átadásának késését eredményezik, addig Pesten jóval több a soklakásos projekt, így sokkal több a késve átadott lakás is. Jó példa erre a II. kerület, mely dobogós helyet ért el a 11 csúszó projektjével, az emiatt később átadott lakások száma viszont csak 185.

Kevesebb vevő, lassúbb kivitelező

Az átadások csúszása egyrészt összefügg a lakáspiaci kereslet fokozatos csökkenésével. Ennek eredményeként elmondható, hogy a lakások értékesítése – főleg a nagy lakásszámú, olcsóbb külvárosi lakásszegmensben – egyre több időt vesz igénybe, ami sokszor késlelteti a projekt kivitelezését is.

Egy-egy projekt esetében csúszást okozhat a fejlesztésre vonatkozó hivatalos engedélyek beszerzése is. Gyakran előfordul, hogy kertvárosi lakókörnyezetben a szomszéd telektulajdonosok nem veszik jó néven egy új lakóépület megjelenését, és annak engedélyezési folyamatát lassítják, vagy akár meg is hiúsítják. A projekt átadásának eltolódását okozhatja továbbá a fejlesztő és a kivitelező, illetve alvállalkozói közötti – az építőipari dekonjunktúra miatt egyre gyakoribb – elszámolási vagy jogi vita.