Lakáskölcsön devizahitelből életbiztosítással
További Magyar cikkek
A jellemzően elérési életbiztosítási szerződés futamideje megegyezik a hitelével, így a futamidő végén a biztosító egy összegben törleszti a bank felé a tőkét. Az ügyfél haszna kettős. A biztosító befekteti pénzét, így a futamidő végén nagy eséllyel több lesz majd a számláján, mint amennyi a hitel törlesztésére elég, azaz olcsóbbá válik számára a hitel. Ugyanakkor - biztosítási szerződéstől függően - baleset, betegség, keresőképtelenség vagy halál esetén a biztosító törleszti helyette a kölcsönt.
Akár 340 ezer forintnyi adókedvezmény
Ráadásként személyi jövedelemadójából visszaigényelheti a tárgyévben befizetett élet- és nyugdíj-biztosítási díjának 20 százalékát, összesen százezer forintot. Legfeljebb évi 500 ezer forint befizetése után jár kedvezmény. Ez hozzáadódik a lakáshitel tőketörlesztései, kamatai és járulékos költségeinek a törvény szerinti 30-40 százalékos, 120-240 ezer forintos adókedvezményéhez. A bankok díj-, illetve kamatkedvezményeket is kínálnak e kombinált termékekhez, a kamat esetenként akár több százalékkal alacsonyabb lehet.
Az életbiztosítási konstrukció kiválasztásánál a legtöbb bank szabad választást enged az ügyfeleknek, de van, ahol csak partnereivel engedi a kombinált hitel megkötését. Az életbiztosítással államilag támogatott, de piaci feltételű forint- és devizahitelek is kombinálhatók.
A kölcsön futamideje nem feltétlenül egyezik meg minden választható életbiztosítás lehetséges futamidejével. Az egyes esetekben 20-30 termék közül választható életbiztosítások kondícióit érdemes összehasonlítani a garantált hozam és a díjból a biztosításra fordítandó költség alapján.
Kinek érdemes felvenni?
Az életbiztosítással kombinált lakáshitelt leginkább a devizahitelt igényelni szándékozó ügyfeleknek érdemes felvenni, mert őket rendszeresen indexált forint alapú életbiztosítás megvédi a tőketörlesztést érintő hirtelen árfolyamváltozás hatásától - javasolja Kósa Zoltán, az Allianz Hungária Biztosító élet- és nyugdíjbiztosítási divíziójának ügyvezető igazgatóhelyettese.
Emellett persze mindenkinek előnyös, ha kedvezőbb kondíciókkal kap hitelt, hiszen a biztosító stabil fedezetet nyújt a bankhitel egy részére, amiért cserébe alacsonyabb kamatot számít fel a folyósító bank. Különösen jól járnak e konstrukcióval azok akiknek jövedelme nem éri el a törvény által különböző esetekben meghatározott négy-, illetve ötmillió forintos éves jövedelmet, mert ők kihasználhatják a lakáshitel és az életbiztosítás után érvényesíthető adókedvezmény együttesét.
A közös konstrukció előnye azonban nem csak a banktól, hanem a biztosítótól is származik. A hitellel rendelkezők csoportjára kidolgozott speciális konstrukcióknak köszönhetően a standardnál kedvezőbb biztosítási tarifákat lehet alkalmazni a kombinált terméket igánylő ügyfeleknél- mondja Kósa Zoltán.