A lízing is bekerül az EU-pályázatokba

2008.08.06. 16:04
Rövidesen a magyar támogatási rendszerben is lehetőség lesz a kis- és középvállalkozások (kkv) számára legalkalmasabb finanszírozási eszköz, a zártvégű pénzügyi lízing alkalmazására az Európai Unió által támogatott pályázatokon - adta hírül a Lízigszövetség pr-cége.

A Lízingszövetség ígéretet kapott a Nemzeti Fejlesztési és Gazdasági Minisztériumtól (NFGM), valamint a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztériumtól (FVM), hogy az európai uniós szabályozás adta lehetőséget kihasználva a Gazdaságfejlesztési Operatív Programban (GOP) és az Új Magyarország Vidékfejlesztési Programban (ÚMVP) szereplő projektek esetében a magyar támogatási rendszer is elfogadja a kkv-k számára lényeges finanszírozási formát.

A lízing társfinanszírozás elsősorban azoknak tőkeszegény kisvállalkozásoknak kedvező, amelyek méretük miatt kiesnek a hitel alapú finanszírozásból, így elesnének a fejlesztési forrásoktól. Az FVM felismerve ezt a lehetőséget, levélben kért állásfoglalást az EU illetékes bizottságától. Az EU Bizottság Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Igazgatóságának vezetője, Jean-Luc Demarty megerősítette a lízing használatának elfogadottságát, így azt az FVM is hamarosan lehetővé teszi a hazai pályázatokon.

A lízing konstrukció előnye, hogy itt maga az eszköz az ügylet fedezete, s a finanszírozott gép rendszerint kitermeli saját lízingdíját. Ezért nincs szükség más biztosítékra, elegendő akár alacsonyabb önerő, és lehetőség van hosszabb futamidőre.

Az NFGM a GOP keretében meghirdetett pályázatokon is tervezi a szóban forgó finanszírozási konstrukció bevezetését, erre Bajnai Gordon miniszter ígéretet tett.

Legalább olyan jó, mint a bankhitel

A zártvégű pénzügyi lízingkonstrukció felhasználásával megvalósuló beruházások fennmaradásának esélye - hasonló üzletmenet mellett - lényegében megegyezik a bankhitel alapú finanszírozáséval a szakértők szerint. Emellett jelentős előny, hogy a pénzügyi lízingfinanszírozás esetén egyedi, speciálisan a lízingbevevőre, illetve a lízing tárgyára szabott feltételek érvényesülnek, szemben a banki hitelezési gyakorlattal.

Bankhitel folyósításakor ugyanis az adós a jelenlegi gyakorlat alapján másfél-kétszeres likvid biztosítékot köteles felmutatni. Pénzügyi lízing esetén azonban a lízingtárgy maga testesíti meg a legfőbb biztosítékot a lízingbeadó számára, amelynek likviditása korlátozott. A lízingbeadó befektetésének megtérülése ezért elsősorban a lízingbevevő vállalkozás működőképességének fenntartásától, és a lízingtárgy folyamatos és hatékony üzemeltetésétől függ - hangsúlyozza a Lízingszövetség.