Matolcsy nekiment Bokrosnak

2007.11.29. 16:29
2002-re választási büdzsét készített az Orbán-kormány, és ez hiba volt, de még nagyobb hiba volt, hogy a következő kabinet a fék helyett a gázra lépett, és 2002-2006 között gazdaságpolitikai hibák sorozatát követte el – mondta a Pénzügykutató Zrt. és az Unicredit Bank konferenciáján Matolcsy György. Az Orbán-kormány volt gazdasági minisztere szerint ma szakmainak álcázott érvekkel polgárháború zajlik Magyarországon, amelynek lezárása nélkül nincs esély a felemelkedésre.

Többször is hangos morajlás kísérte a közönség soraiból Matolcsy Györgynek, az Orbán-kormány volt gazdasági miniszterének, a Növekedéskutató Intézet vezetőjének az előadását a Pénzügykutató Zrt. és az Unicredit Bank konferenciáján, amelynek apropóját a húsz évvel ezelőtt született Fordulat és reform című tanulmánykötet adta.

Matolcsy úgy vélte, a mostani a harmadik sokkszerű kiigazítás a rendszerváltás óta. Az elsőt, hibásan, az Antall-kormány alatt hajtották végre, mert az amerikai és az egész világot érintő recesszió idején sokkolták a gazdaságot. A volt miniszter szerint nem csak elkésett, de elhibázott volt a Bokros-csomag is: a második kiigazításnak szerinte már az alapja sem volt igaz, mert bár tény, hogy az előző évi 7 százalékos reálbér-növekedésnek nem volt meg a fedezete, de az nem igaz, hogy ennek következtében növekedett volna a fogyasztás és felborult volna a külkereskedelmi mérleg. Éppen ellenkezőleg: a jólét növekedése ellenére ha minimális mértékben is, de csökkent a fogyasztás.

Ahelyett, hogy a fékre léptek volna

Matolcsy a konferencia többi előadójával, többek között éppen Bokros Lajossal, illetve Kupa Mihállyal szemben úgy vélte: nem igaz, hogy a mai, illetve a 2006-os helyzetig elvezető gazdaságpolitikai fordulat már 2000-ben vagy 2001-ben bekövetkezett volna. Miközben elismerte, hogy 2002-re a Fidesz-kabinet választási költségvetést készített elő, ami hiba volt, de a fő felelősséget mégis a következő kormány viseli. Ahelyett ugyanis, hogy hivatalba lépve a fékre léptek volna, tovább nyomták a gázt, növelték a kiadásokat, folytatták az osztogatást.

Mennyire tréfás Kupa Mihály?

Az ugyancsak előadást tartó Kupa Mihály a foglalkozatási helyzet kapcsán tért ki rá: ma a Rózsadombon folyó építkezéseken dolgozó munkásokkal csak románul lehet beszélni. Ezek a románok ráadásul tényleg fekete románok – mondta Kupa, majd a kijelentés nyomán a teremben kialakult morajlást fékezendő azt mondta: miért, vannak szőke meg fekete románok, nem kell kijelentéséből többet kihallani.

Matolcsy szerint 1997-2001-ben, utóbbi év végéig számolva, a magyar gazdaság aranykort élt meg, de nem a Bokros-csomagnak köszönhetően, hanem annak ellenére. Bokros Lajos kérdésére, hogy akkor mégis minek volt köszönhető az aranykor, úgy vélte: miközben a 90-es elején kezdett zöld mezős beruházások beértek, megkezdődött az áruk kivitele, ami természetes időszak volt. A külkereskedelmi mérleget leginkább a közszféra beszerzései a MIG vadászgépek vétele borította fel. Ezért volt hibás válasz a sokkterápia, amelynek végével, 1997-ben beindulhatott a növekedés. Ezt aztán már a Széchenyi-terv is segített fenntartani. Csillag István, a Medgyessy-kormány gazdasági minisztere közbevetésére, hogy Széchenyi-terv tényleges kifizetéseinek döntő része már a következő ciklusra húzódott át, hiszen a program 2001-ben indult, Matolcsy úgy válaszolt: az építőipart élénkítő lakástámogatási rendszer már 2000-ben elindult. Kitért arra is: van bizonyíték, hogy az egyszeri jelentős mértékű munkaadói tb-járulékcsökkentés segíti a foglalkoztatást. Az Orbán-kabinet hatszázalékos csökkentése, amelyet a munkanélküli segélyezés szigorítása is kísért, azonnali, jelentős emelkedést hozott.

Az elmúlt éveket már Bokrossal egyetértésben szidták. Míg a volt pénzügyminiszter, a CEU vezérigazgatója 2000 óta az egész évtizedet elvesztegetettnek tekinti, és reformokat sürgetett, Matolcsy az előző kormány három, a 2006-ra kialakult helyzetért nagy mértékben felelős döntését, az 50 százalékos közalkalmazotti béremelést (ennek Bokros szerint párja a Fidesz alatt a köztisztviselői béremelés), az áfacsökkentést és a sáveltolást emelte ki.

Nem faragnak, hanem visszavonják

A mostani kabinet sem kapott jó szavakat. Antal László közgazdász szerint megdőlt a politikai játszmák hitelessége. Miközben a szakember racionális alkudozást várt volna a szárnyvonalak bezárásáról vagy éppen a korengedményes nyugdíj kérdésében, ehelyett azt látjuk, hogy a nagy lendülettel bejelentett radikális elképzelésekből nem faragnak, hanem egészében visszavonják őket. Miközben Antal László biztos benne, hogy 2009-ben sem lesz nagy fordulat, úgy vélte, a reformok később elkerülhetetlenné válnak. De úgy tűnik, nagyobb nyomás, szükséghelyzet kell azok végrehajtásához.

Matolcsy György szerint a felemelkedésre a kiegyezés nyújtana lehetőséget. Szerinte ma szakmainak álcázott érvekkel folytatott polgárháború zajlik Magyarországon. Ehelyett nemzeti, ha úgy tetszik társadalmi-gazdasági megállapodásra, 2025-ig szóló nemzeti stratégiára és jövőképre lenne szükség.