Pótdíj vagy átszerződés vár a MÁV-tagokra

2008.07.18. 16:36
A péntek déli határidőig nem érkezett érvényes pályázat a MÁV Biztosító gépjármű-felelősségbiztosítás állományának átvételére. Most két lehetőség van: a tagok vagy megszavazzák a pótdíjat a jövő heti közgyűlésen, vagy megszűnik a biztosító és akkor új társaságot kell keresniük 30 napon belül. Legkésőbb az év végén mindenképpen át kell szerződni, a PSZÁF akkor mindenképpen visszavonja az egyesület engedélyét.

Az előzetesen érdeklődő hat pályázó egyike sem nyújtott be érvényes ajánlatot a MÁV Általános Biztosító Egyesület kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás állományának átvételére. A határidő péntek délben járt le. A PSZÁF főigazgatója szerint a kialakult helyzetben két lehetőségük van a jövő hét csütörtöki közgyűlésen. (Olvassa el, mi vezetett a MÁV-ABE bedőléséhez.)

Fizetnek vagy mennek

Az egyik lehetőség, hogy a tulajdonosok (vagyis, egyesületről lévén szó, a MÁV Biztosító ügyfelei) megszavazzák, hogy pótdíjat fizetnek be. A felügyelet erre javaslatot tesz majd, számításuk szerint tagonként 20-30 ezer forintot kellene pluszban befizetni.

Ha ezt nem szavazzák meg a tagok, akkor a PSZÁF azonnal visszavonja az egyesület biztosítási tevékenységi engedélyét. Az előzetes számítások szerint ugyanis pótbefizetés nélkül az év végéig csak a már meglévő, illetve a várhatóan felmerülő károknak csak a felére lesz fedezet.

Ez utóbbi az esetben a tagoknak 30 napjuk lesz arra, hogy más biztosítóhoz szerződjenek. Persze az új biztosítónál érvényes díjat kell befizetniük. Az új biztosító csak az átlépés után érvényes károkért felel majd. Az addig okozott károkat egyenként, maguknak kellene kifizetniük a tagoknak, mert a MÁV Biztosító – a szükséges eszközök hiánya miatt – azokért már nem tudna helyt állni. A felügyelet egy ízben már javaslatot tett pótdíjbefizetésre, ezt a június 6-i rendkívüli közgyűlésre összgyűlt mindössze 170 tag elutasította, pedig akkor még csak tízezer forintról volt szó.

Nagy a bizonytalanság

Márpedig a PSZÁF a pótdíj befizetését tartaná a legjobb megoldásnak – jelentette ki Varga Csaba főigazgató. Egyrészt azért, mert ha a MÁV Biztosítónak lesz pénze, úgy a biztosítottak nem kerülhetnek olyan helyzetbe, hogy nekik kelljen kifizetni az okozott kárt, illetve a másik részről, és nem fordulhat elő, hogy a károsult nem kapja meg a pénzét. Varga Csaba azt is hozzátette, hogy a fizetendő 20-30 ezer forintos pótdíj sok esetben kevesebb lehet, mint az új, év közben választott biztosítónál a negyedéves díj. Igaz, később hozzátette, hogy ezt csak a fiatal, budapesti férfiakra számolták ki, mivel ők vannak többségben a biztosító portfoliójában.

Több kérdés is felmerül azonban a pótdíj befizetésével kapcsolatban. Nincsen semmilyen szankciója annak, ha a tagok nem fizetik be a pótdíjat. Vagyis a szerződés csak akkor szűnik meg, ha a biztosítási díjat nem fizeti ki az ügyfél, a pótdíj nemfizetésének nincs semmilyen következménye. Ezek után valószínűsíthető, hogy a 195 ezres tagságból sokan nem is fogják befizetni, mégha erre közgyűlési döntés kötelezné is őket.

Ekkor azonban megint előfordulhat, hogy elfogy a pénz, és a tagoknak megint saját zsebből kell kifizetni az okozott károkat. Vagyis azok kerülnek kellemetlen helyzetbe, akik kifizették a pótdíjat, de mások nemfizetése miatt mégis neki kell fizetni a kárért. Amennyiben a közgyűlés elutasítja a pótdíjbefizetést, az ügyfelek rendelkezésére álló 30 napos átszerződési időszakban okozott károkért a biztosító a rendelkezésére álló tőke erejéig áll helyt: azaz könnyen előfordulhat, hogy bár papíron a szerződés még áll, egy köztes időszakban az ügyfél maga lesz kénytelen kifizetni az okozott kárt.

Nem lehet csak úgy elmenni

A hatályos szabályok szerint a kötelező biztosítást az ügyfél év közben nem mondhatja fel. Így aki most, a kockázattól félve menekülne a MÁV-tól, nem teheti meg: a biztosítóváltásra csak akkor van lehetőség, ha az egyesület megszűnik, például, ha PSZÁF a csütörtöki közgyűlés nyomán visszavonja az engedélyét. Röviden: az egyesületi tagok közül vagy mindenki mozdul, vagy senki az év végi átkötési időszakig.

Arra nem tudtak válaszolni a PSZÁF-nál, hogy mi történik azokkal, akik az egész évre előre kifizették már a MÁV Biztosítónak a díjat, visszakapják-e azt vagy elveszik. Ez valószínűleg a közgyűlés után dől el.

Akárhogy is alakul a jövő heti közgyűlés, egy biztos, a MÁV Biztosító engedélyét a PSZÁF vissza fogja vonni, vagy azonnal a közgyűlés után, vagy december 31-én. A biztosító 195 ezer tagjának pedig legkésőbb az év végi átkötési időszakban új biztosító után kell néznie.