Nehezebben köthetünk munkanélküliségi biztosítást

2008.12.11. 14:55
Nemcsak a felmondás alatt álló dolgozók nem köthetnek munkanélküliségi biztosítást, hanem azoknak a vállalatoknak a dolgozói sem, amelyek már bejelentettek leépítéseket, de még nem döntöttek arról, kiket rúgnak ki. Rácz István, a Biztositas.hu ügyvezető igazgatója lapunknak elmondta: a hivatalosan jövedelemkiesés-biztosításnak hívott szolgáltatást nyolcezren vennék igénybe.

Nem köthetnek biztosítást munkanélküliségre vagy tartós betegállományra azok, akik felmondási idő alatt állnak, vagy olyan cégnél dolgoznak, ahol már bejelentették a létszámleépítést, de arról még nem született konkrét döntés, hogy kiket bocsátanak el. A csőd-, felszámolási vagy végeljárás alatt álló cégek alkalmazottaival a biztosító szintén nem köt szerződést – közölte az ACE biztosító jövedelemkiesés elleni biztosítását Magyarországon május óta értékesítő Biztosítás.hu Kft. csütörtökön.

A biztosítás alapvetően véletlen, váratlan eseményekre nyújthat fedezetet, a kockázatközösség minden tagjának rossz, ha a szerződöttek nagy tömegének kell kifizetést teljesíteni – indokolta Rácz István, az online alkuszcég ügyvezető igazgatója a döntést. A biztosító – amely hosszú távú üzletnek tekinti ezt a biztosítástípust, és a mostani kedvezőtlen reálgazdasági viszonyok ellenére nem készül a szolgáltatás megszüntetésére – azzal érvel, hogy lakásbiztosítást sem akkor kell kötni, amikor már ég a ház. Hozzátette ugyanakkor, hogy ha egy cég már túl van egy elbocsátáson, akkor az ott állásban maradt dolgozók kezdeményezhetik a biztosítási szerződés megkötését.

A cég egyébként minden országban a munkanélküliség statisztikák alapján számol várható fizetési kötelezettségekkel. A 7-9 százalék közötti magyarországi munkanélküliségi adatok alapján komoly fizetési nehézséget jelentene, ha a biztosítással rendelkezők között ennek sokszorosa lenne az állástalanok aránya – mondta az ügyvezető.

A gazdasági válság miatt külön eljárást követően kötnek szerződést akkor, ha a jelentkező ügyfelek a krízis által különösen érintett ágazatokban dolgoznak (még ha a munkáltatójuk nem is jelentett be elbocsátásokat). A Biztositas.hu szerint ilyen szektornak számítanak egyebek mellett a luxustermékeket előállító iparágak vagy a gépjárműipar. Ezeknél a biztosító egyedileg mérlegeli a jelentkezőket, és csak szigorú kockázatelbírálás után szerződik – közölte a cég.

A jövedelem-kiesés biztosításba nem menekülhetnek azok sem, akik veszélyeztetett ágazatban vagy cégnél dolgoznak, és egy várható vagy már bejelentett létszámleépítés ellen táppénzzel védekezik.

A tartós betegállományra, rokkantságra és munkanélküliségre köthető biztosításra eddig mintegy 8000-en jelentkeztek – október végén még csak ötezernél volt ez a szám (tartós betegállományra jelenelg csak a munkanélküliségi biztosítással együtt lehet biztosítást kötni, bár a szolgáltató gondolkodik azon, hogy külön táppénzbiztosítást is indítson). A Magyarországon Havi fix néven, különböző csomagokban forgalmazott biztosítás néhány ezer forintos díjért munkanélküliség idejére havi maximum 120 000 forintot – feltéve, hogy ez nem haladja meg a havi nettó fizetés 80 százalékát –, táppénz esetére havi 60 000-et, míg baleseti halál, baleseti maradandó rokkantság esetére ötmillió forintot fizet a szerződőnek vagy a kedvezményezettnek. A munkanélküliek kilenc hónapig, a tartós betegállományban lévők 1 évig kaphatják a juttatást, de egy- és kéthavi önrészt vállalniuk kell.